کاهش انتشار ۲ هزار عنوان کتاب کودک و نوجوان در بهمن ۹۹

آمارهای نشر حکایت از کاهش دو هزار عنوان در انتشار کتاب‌های کودک و نوجوان در بهمن ماه سال جاری در قیاس با بهمن سال گذشته دارد.

به گزارش کودک پرس ،بر اساس آمارهای خانه کتاب در بهمن ماه سال جاری هفت هزار و ۵۸۹ عنوان کتاب منتشر شده است که از این میان پنج هزار و ۶۰۴ عنوان تالیف و هزار و ۹۷۹ عنوان ترجمه بوده است. شمار کتاب‌های چاپ اول منتشر شده در بهمن ماه چهار هزار و ۶۸۹ عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها دو هزار و ۹۸۳ عنوان بوده است.  متوسط شمارگان کتاب در بهمن ماه نیز حدود هزار و ۳۰۰ نسخه بوده است.

در میان رده‌های دیویی‌، ادبیات با هزار و ۳۷۴ عنوان کتاب منتشر شده در رده نخست کتاب‌های کمک آموزشی با  هزار و ۱۹۹ عنوان و علوم عملی با هزار و ۱۹۰ عنوان در رده‌های بعدی قرار دارند.  بخش کلیات نیز با ۹۷ عنوان به عنوان کم‌عنوان‌ترین در پایین این فهرست قرار دارد.

اگرچه در سال جاری با وجود محدودیت‌های ناشی از کرونا نمی‌توان چندان خرده‌ای بر کاستی‌های روند انتشار کتاب گرفت‌، اما نشر کودک و نوجوان در مقایسه با سایر گروه‌ها چندان مطلوب نیست.

در حوزه کودک و نوجوان  کودک و نوجوان در بهمن‌ماه تنها ۸۲۶ عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد ۴۱۲ عنوان تالیف و ۴۱۴ عنوان ترجمه بوده‌اند و متاسفانه غلبه انتشار کتاب‌های ترجمه بر تألیف در این حوزه همچنان مشهود است.

از سوی دیگر نکته‌ای که باز هم بر وضعیت نامطلوب نشر کودک و نوجوان صحه می‌گذارد‌، غلبه شمار تجدید چاپی‌ها به چاپ اولی‌هاست. شمار کتاب‌های تجدید چاپ در حوزه کودک و نوجوان ۵۳۱ عنوان و چاپ اولی‌ها ۲۹۵ عنوان بوده است.

طبق آمارهای موجوددر سایت خانه کتاب متوسط قیمت کتاب در بهمن ماه سال جاری ۵۰ هزار تومان بوده است؛‌ این در حالی است که متوسط قیمت کتاب در بهمن ماه سال گذشته حدود ۳۵ هزار تومان بوده است.

مقایسه آمار نشر بین بهمن ماه سال جاری با بازه زمانی مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد که روند انتشار کتاب با کاهش بیش از ۵ هزار عنوانی کتاب روبرو بوده است،‌ با توجه به اینکه عمده فعالیت ناشران برای رساندن کتاب‌ها به نمایشگاه کتاب تهران در بهمن ماه انجام می‌شود‌و  امسال ناشران می‌دانند که  اردیبهشت ماه آینده نمایشگاه کتابی برگزار نمی‌شود،‌ این کاهش تاحدودی قابل توجیه است.

اما در مقایسه حوزه کودک و نوجوان کاستی‌‌ها بیشتر به چشم می‌خورد،‌ به گونه‌ای که در بهمن ماه سال گذشته ۲ هزار و ۷۶۸ عنوان کتاب منتشر شده است،‌ در حالیکه در بهمن سال جاری تنها ۸۲۶ عنوان کتاب کودک منتشر شده است به عبارت بهتر با کاهش  هزار و ۹۴۲ عنوانی کتاب در بهمن ماه روبرو بوده‌ایم.

با توجه به کاهش روند انتشار کتاب در حوزه کودک و نوجوان در ماه‌های دیگر سال جاری باید گفت که ناشران کودک و نوجوان در سالی ۹۹‌، سالی که نشر با مشکلات ریز و درشت ناشی از شیوع کووید ۱۹ دست و پنجه نرم می‌کرد،‌ فعالیت کمتری داشته‌اند و این حوزه از آسیب بیشتری برخوردار شده است.