موقعیت فعلی شما : خانه/فرهنگ و رسانه
221760
۰۹ اسفند ۱۳۹۹

کاهش انتشار ۲ هزار عنوان کتاب کودک و نوجوان در بهمن ۹۹

آمارهای نشر حکایت از کاهش دو هزار عنوان در انتشار کتاب‌های کودک و نوجوان در بهمن ماه سال جاری در قیاس با بهمن سال گذشته دارد.

به گزارش کودک پرس ،بر اساس آمارهای خانه کتاب در بهمن ماه سال جاری هفت هزار و 589 عنوان کتاب منتشر شده است که از این میان پنج هزار و 604 عنوان تالیف و هزار و 979 عنوان ترجمه بوده است. شمار کتاب‌های چاپ اول منتشر شده در بهمن ماه چهار هزار و 689 عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها دو هزار و 983 عنوان بوده است.  متوسط شمارگان کتاب در بهمن ماه نیز حدود هزار و 300 نسخه بوده است.

در میان رده‌های دیویی‌، ادبیات با هزار و 374 عنوان کتاب منتشر شده در رده نخست کتاب‌های کمک آموزشی با  هزار و 199 عنوان و علوم عملی با هزار و 190 عنوان در رده‌های بعدی قرار دارند.  بخش کلیات نیز با 97 عنوان به عنوان کم‌عنوان‌ترین در پایین این فهرست قرار دارد.

اگرچه در سال جاری با وجود محدودیت‌های ناشی از کرونا نمی‌توان چندان خرده‌ای بر کاستی‌های روند انتشار کتاب گرفت‌، اما نشر کودک و نوجوان در مقایسه با سایر گروه‌ها چندان مطلوب نیست.

در حوزه کودک و نوجوان  کودک و نوجوان در بهمن‌ماه تنها 826 عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد 412 عنوان تالیف و 414 عنوان ترجمه بوده‌اند و متاسفانه غلبه انتشار کتاب‌های ترجمه بر تألیف در این حوزه همچنان مشهود است.

از سوی دیگر نکته‌ای که باز هم بر وضعیت نامطلوب نشر کودک و نوجوان صحه می‌گذارد‌، غلبه شمار تجدید چاپی‌ها به چاپ اولی‌هاست. شمار کتاب‌های تجدید چاپ در حوزه کودک و نوجوان 531 عنوان و چاپ اولی‌ها 295 عنوان بوده است.

طبق آمارهای موجوددر سایت خانه کتاب متوسط قیمت کتاب در بهمن ماه سال جاری 50 هزار تومان بوده است؛‌ این در حالی است که متوسط قیمت کتاب در بهمن ماه سال گذشته حدود 35 هزار تومان بوده است.

مقایسه آمار نشر بین بهمن ماه سال جاری با بازه زمانی مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد که روند انتشار کتاب با کاهش بیش از 5 هزار عنوانی کتاب روبرو بوده است،‌ با توجه به اینکه عمده فعالیت ناشران برای رساندن کتاب‌ها به نمایشگاه کتاب تهران در بهمن ماه انجام می‌شود‌و  امسال ناشران می‌دانند که  اردیبهشت ماه آینده نمایشگاه کتابی برگزار نمی‌شود،‌ این کاهش تاحدودی قابل توجیه است.

اما در مقایسه حوزه کودک و نوجوان کاستی‌‌ها بیشتر به چشم می‌خورد،‌ به گونه‌ای که در بهمن ماه سال گذشته 2 هزار و 768 عنوان کتاب منتشر شده است،‌ در حالیکه در بهمن سال جاری تنها 826 عنوان کتاب کودک منتشر شده است به عبارت بهتر با کاهش  هزار و 942 عنوانی کتاب در بهمن ماه روبرو بوده‌ایم.

با توجه به کاهش روند انتشار کتاب در حوزه کودک و نوجوان در ماه‌های دیگر سال جاری باید گفت که ناشران کودک و نوجوان در سالی 99‌، سالی که نشر با مشکلات ریز و درشت ناشی از شیوع کووید 19 دست و پنجه نرم می‌کرد،‌ فعالیت کمتری داشته‌اند و این حوزه از آسیب بیشتری برخوردار شده است.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار