7216
07 مهر 1395
4 نوزاد تایلندی مشکوک به میکروسفالی ناشی از زیکا هستند

متخصصان تایلندی کودکان ۴ زن باردار را در این کشور مشکوک به میکروسفالی مرتبط با ویروس زیکا تشخیص دادند که در صورت تایید نخستین موارد میکروسفالی ناشی از زیکا در جنوب شرق آسیا خواهد بود.

به گزارش  خبرنگار کودک پرس  شیوع ویروس زیکا در مادران باردار خطر بروز نقایص شدید مادرزادی (میکروسفالی) نوزادان و تولد کودکانی با رشد اندک مغز و جمجمه را در پی دارد، اما تاکنون در کشورهای جنوب شرق آسیا این مورد مشاهده نشده بود.
ویروس زیکا و تب دنگی از طریق پشه آئدس منتقل می شود که مناطق استوایی از جمله فیلیپین، سنگاپور، مالزی و تایلند زیستگاه های این پشه است و افراد مبتلا معمولا دارای نشانه هایی مانند تب خفیف، خارش پوست، ورم ملتحمه، درد عضلات و مفاصل، ضعف و سردرد می شوند.
چند کشور جنوب شرقی آسیا افزایش موارد عفونت ناشی از ویروس زیکا را طی هفته های گذشته گزارش کرده اند، اما تایلند دارای یکی از بالاترین تعداد ابتلا در منطقه با ۳۴۹ مورد از ژانویه تاکنون است که ۲۵ مورد از این افراد زنان باردار بودند.
یکی از مقامات وزارت بهداشت تایلند  گفت که سه نوزاد با سر کوچک به دنیا آمده اند و سونوگرافی نشان می دهد یک کودک در جنین نیز دارای سر کوچکی است.
وی اعلام کرد از ۴ مادر، ابتلای دو نفر در زمان بارداری به زیکا تشخیص داده شده، اما ابتلای دو نفر نیز تأیید نشده بود.
تولد نوزادان دارای نقایص شدید مادرزادی (میکروسفالی) در تایلند نخستین موارد ابتلا به میکروسفالی ناشی از زیکا در جنوب شرق آسیا محسوب می شود.
ارتباط بین زیکا و میکروسفالی برای نخستین بار سال گذشته در برزیل تشخیص داده شد که براثر آن بیش از یکهزار و ۶۰۰ نوزاد دارای نقایص شدید مادرزادی متولد شدند.
آزمایش خاصی برای تعیین اینکه آیا یک نوزاد با میکروسفالی دنیا می آید وجود ندارد، اما سونوگرافی در سه ماهه سوم بارداری می تواند این مشکل را شناسایی کند.
سازمان بهداشت جهانی کشورهای سنگاپور، فیلیپین، مالزی، تایلند و ویتنام در جنوب شرق آسیا را جزو کشورهای گزارش کرده که موارد جدید زیکا در آنها مشاهده شده است.
در سنگاپور ۳۹۳ مورد ابتلا به زیکا ثبت شده که ۱۶ نفر از آنها زنان باردار هستند.
دانشمندان با استناد به یک مطالعه اعلام کرده اند بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان از جمله آسیا و آفریقا در مناطقی زندگی می کنند که ممکن است در معرض خطر ابتلا به زیکا قرار گیرند، اما تاکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در ۵۵ کشور جهان، به بیماری زیکا که روش درمان و یا واکسن خاصی برای مقابله با آن تولید نشده، مبتلا شده اند.
کارشناسان برزیلی قرار است واکسن مقابله با ویروس زیکا را بر روی نمونه های انسانی طی دو ماه آینده آزمایش کنند. برزیل در میان کشورهای آمریکای لاتین بیشترین آسیب را از شیوع این ویروس متحمل شده است.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین