موقعیت فعلی شما : خانه/اخبار/پزشکی و سلامت
187701
۱۳ آذر ۱۳۹۷
رییس انجمن ژنتیک ایران:

تولد نوزادان مبتلا به سندرم داون تقریبا متوقف شده است

رییس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به اینکه تولد نوزادان مبتلا به سندرم داون در ایران تقریبا متوقف شده است، گفت: این موفقیت بزرگ با فرهنگ‌سازی، امکان انجام آزمایشات تشخیص قبل از تولد و بهره‌گیری از دستاوردهای علمی فراهم شده است.

به گزارش کودک پرس ، مجمع عمومی سازمان ملل سوم دسامبر ( ۱۲ آذر ماه ) را با هدف ارتقاء آگاهی عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت های مختلف، جلوگیری از معلولیت ها و آشنایی بیشتر مردم با عوارض آن روز جهانی معلولین نامگذاری کرد.
دکتر محمود تولایی اظهار داشت: در سال های گذشته از هر ۷۰۰تا ۱۰۰۰ تولد در کشور، یک نوزاد مبتلا به سندرم داون متولد می شد که هم اکنون تقریبا در کشور متوقف شده است.

وی با اشاره به اینکه سندرم داون علاوه براختلال در رشد فیزیکی سبب اختلال در یادگیری کودک نیز می شود، ادامه داد: احتمال بروز این بیماری در پسران بیشتر از دختران است؛ عامل تاثیر گذار، سن مادران است و هرچه سن مادران بالاتر برود، احتمال بروز این بیماری افزایش می یابد.
تولایی احتمال بروز این بیماری در کودکانی که مادران آنها بین ۲۰ تا ۲۵ سال قرار دارند را یک نفر در هزار و ۵۰۰ تولد اعلام کرد و گفت: اگر سن مادر به بالای ۴۰ سال برسد یک نفر به ازای هر ۱۰۰ تولد می رسد که احتمال بروز بیماری ۱۵ برابر حالت عادی افزایش می یابد.
رییس انجمن ژنتیک ایران ادامه داد: وقتی سن مادر به ۴۵ سالگی می رسد یک نفر به ازای هر ۳۰ تولد می رسد که احتمال ابتلا بیماری به ۵۰ برابر حالت عادی خواهد رسید.هرچه اطلاع رسانی و آگاه سازی در این زمینه افزایش پیدا کند، شاهد کاهش تولد کودکان مبتلا به سندرم داون در کشور خواهیم بود.

** بروز تالاسمی در برخی از استان ها به صفر رسیده است
تولایی ادامه داد: با اقدامات مناسب انجام شده بروز بیماری تالاسمی در برخی از استان های کشور به صفر رسیده که به نوعی می توان گفت این بیماری در کشور کنترل شده است.
رییس انجمن ژنتیک ایران گفت:در گذشته از هر ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تولد، یک نوزاد به تالاسمی مبتلا می شد ولی خوشبختانه بیماری تا حدود زیادی با اقدامات مناسب و آگاه سازی خانواده ها در کشور کنترل شده است.

** ضرورت غربالگری بیماران متابولیک 
وی با اشاره به اینکه از هر ۱۰۰۰ نوزاد یک نفر با بیماری متابولیک متولد می شود، گفت: غربالگری برای شناسایی موارد مشکوک این بیماری ضروری است تا جلوی بروز آن در جامعه گرفته شود.
رییس انجمن ژنتیک ایران، گام دوم برای کنترل این بیماری را انجام آزمایشات آنزیمی اعلام کرد و گفت: با این کار می توانیم از بروز این بیماری پیشگیری کنیم.

 

 

 

 

منبع: ایرنا

 

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جدید ترین