۹۵ هزار کودک در استان مرکزی به سوءتغذیه دچار هستند

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی گفت: طبق برآورد صورت گرفته، در حال حاضر حدود ۹۵ هزار کودک در استان مرکزی گرفتار سوء تغذیه هستند.

به گزارش کودک پرس ، زهرا فرجی در اولین کنفرانس تخصصی حقوق کودک استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: بر اساس سرشماری سال ۹۵، آمار کودکان استان ۳۹۰ هزار نفر است که ۲۵ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: از سال ۹۵ تا پایان سال ۹۷ تعداد موالید کودک در استان ۵۹ هزار و ۳۵۶ نفر بوده است که در این بازه زمانی ۱۲۳ نفر فوت کردند.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی گفت: کودکان استان به دلایل مختلفی از جمله بدسرپرستی، بی سرپرستی، معلولیت، مادر سرپرستی، فقر و خشونت دیدگی تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند.

فرجی بیان کرد: آمار کودکان بی سرپرست تحت پوشش نهادهای حمایتی در استان ۳هزار و ۲۲۸ نفر هستند که شامل یک هزار و ۵۶۷ نفر دختر و یک هزار و ۶۶۱ نفر پسر می باشند.

وی افزود: تعداد کودکان بد سرپرست تحت حمایت نهادهای حمایتی ۳۲۲ نفر می باشد که ۱۷۲ نفر دختر و ۱۶۰ نفر پسر هستند. تعداد کودکان مادر سرپرست استان ۷۷۵نفر می باشد که ۳۹۹ دختر و ۳۷۶ نفر پسر هستند.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی گفت: بر اساس آمار، تعداد کودکان معلول تحت حمایت اداره کل بهزیستی استان به دو هزار و ۲۲۸ نفر می رسد.

فرجی بیان کرد: تعداد کودکان کار و خیابانی استان ۱۵۳ نفر است که شامل ۱۵ نفر دختر و ۱۳۸ نفر پسر هستند که بیشترین جمعیت با ۱۴۱ کودک در شهر اراک ساکن می باشند.

وی عنوان کرد: تعداد کل کودکان مراجعه کننده به بهزیستی استان از سال ۹۵ تاکنون که تحت خشونت قرار گرفتند، ۷۳ نفر بوده است که در اداره دادگستری ۵۱ پرونده در این حوزه وجود دارد.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی خاطر نشان کرد: ۹۴ هزار و ۸۹۱ کودک در استان مبتلا به سو تغذیه هستند که از این تعداد ۴۴ هزار و ۸۶ نفر دختر و ۵۰ هزار و ۸۰۵ هزار نفر پسر هستند که به کوتاه قدی، کم وزنی و اضافه وزن دچار هستند.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی گفت: بر اساس آخرین آمار ثبت احوال استان، تعداد ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال یک هزار و ۳۲۷ مورد در طی سه سال اخیر می باشد و ازدواج پسران زیر ۱۸ سال ۴۰ مورد است که بالاترین آمار مربوط شهرستان های اراک، شازند، خنداب و کمیجان است.

فرجی بیان کرد: تعداد کل بارداری های دختران زیر ۱۸ سال استان از سال ۹۵ تاکنون ۹۵۰ مورد بوده است و ۸۷۳ کودک بازمانده از تحصیل نیز وجود دارد.

وی اظهار کرد: تعداد کل کودکان اتباع و مهاجرین خارجی ساکن استان ۱۰ هزار و ۵۳۷ نفر است که ۸ هزار و ۳۰ نفر دارای مدرک اقامتی و دو هزار و ۵۰۷ فاقد مدرک اقامتی هستند.

منبع: مهر