موقعیت فعلی شما : خانه/استانها
207045
13 مهر 1398
فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

با وجود حساسیت‌های موجود در زمینه مراکز مراقبت و نگهداری موقت پاره وقت کودکان،‌ این روزها شاهد افزایش تعداد مهدهایی در برخی نقاط مازندران هستیم که بدون اخذ مجوز مهدکودک و زیر پوشش مجوزهای مشابه به کسب درآمد می‌پردازند.

به گزارش کودک پرس ، در گذشته تمامی مراحل رشد و تربیت کودکان در کانون خانواده و توسط والدین صورت می‌گرفت؛ در حالی که امروزه بخاطر مشغله والدین بخشی از این مسئولیت بر عهده مراکز آموزشی مانند مهدکودک است.

مهدکودک مقطع آموزشی غیر رسمی محسوب می‌شود که در آن با بهره‌گیری از مربیان با تجربه به آموزش مفاهیم اولیه زندگی اجتماعی و پیش‌نیازهای تحصیلی جهت حضور موفق کودکان در مدرسه می‌پردازند.

براین اساس فلسفه ایجاد مهدهای کودک تنها نگهداری صرف کودکان و مراقبت پاره وقت از فرزندان برای والدین شاغل یا حتی خانه دار نیست بلکه مراقبت هدفمند در سایه آموزش درست و بخشی از اجتماع پذیری را در برمی گیرد که مسلما در مراکز فاقد استانداردها و مجوز مهد این امر محقق نمی شود.

امروزه بر اساس شواهد و گفته های بسیاری والدین در برخی نقاط استان مازندران مراکزی با مجوز خانه بازی و یا دارالقران و یا به اشکال دیگر برای کسب درآمد در پوشش مهد کودک اقدام به مراقبت کودکان می کنند که فاقد استانداردها و شرایط لازم و مربیان آموزش دیده و کارشناس برای تحقق اهداف مراقبتی در مهدکودک بوده که در بسیاری موارد حتی ممکن است به صورت عکس عمل کرده و آسیب های تربیتی به کودکان وارد کنند.

 

فعالیت مهدکودک باید زیر نظر بهزیستی باشد
معاون اجتماعی بهزیستی مازندران در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: تنها مرکز اعطای مجوز مهدکودک برای نگهداری فرزندان بهزیستی است و غیر از این هیچ مرکزی نباید اقدام به نگهداری کودکان کند.

وحید حسین‌زاده با اشاره به اینکه در سال جاری ۲۸ هزار کودک در ۷۵۰ مهدکودک رسمی استان در حال نگهداری هستند ، افزود: تمامی مهدهای یادشده بر اساس استانداردهای بهزیستی دارای مجوز هستند و به صورت مستمر پایش می شوند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت نگهداری از کودکان در قالب مهدکودک مسئله‌ای حساس است، گفت: مدیریت و مربیان مهدکودک باید از فیلترهای سخت بهزیستی عبور کنند که برای مربیان غیرمهد اجرا نمی شود.

 

معاون اجتماعی بهزیستی مازندران با بیان اینکه مسئولیت مربیان مهدکودک بسیار حساس است و شرایطی ویژه را می طلبد افزود: مربی مهد کودک مسئول مراقبت، شناخت استعدادها،‌ پرورش عاطفی، جسمی، هوشی، رفتاری – اجتماعی و گفتاری و رشد خلاقیت کودکان است که برای مراکز دیگر تعریف نشده است.

حسین‌زاده با بیان اینکه مربیان مهد در سطوح مختلف دارای وظایفی هستند، ادامه داد: مراقبت از سلامت جسم و روان کودک، جلوگیری از آسیب های اجتماعی ، بررسی شرایط تنبیهی و تهدیدی کودک در خانه و بیرون از خانه ، نظارت بر چگونگی وضع بهداشت فردی کودکان، کنترل بچه‌ها و تشخیص مشکلات احتمالی موجود در آن‌ها و آموزش مهارت‌های زندگی از وظایف مربیان است که در توان مربیان دیگر مراکز نیست.

به گفته وی مربیان مهدکودک تلاش می‌کنند چالش‌ها و مشکلات کودکان در زمان حضور در مهد را به درستی مدیریت کنند اما مربیان مراکز دیگر صرفا فرزندان را نگهداری میکنند و فقدان آشنایی آنان با وظایف و آموزش های لازم منجر به آسیب روحی و جسمی به کودک می شود.

 

خانه‌های بازی متهم ردیف اول 

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی مازندران بیشترین تخلف در این زمینه را در خانه‌های بازی مازندران دانست که در قالب خانه بازی کار نگهداری کودکان را انجام میدهند.

حسین‌زاده افزود: بر خلاف مهدهای کودک، خانه های بازی فقط می توانند با حضور والدین برای یک یا ۲ ساعت از کودک نگهداری و آنها را مشغول به بازی و سرگرمی کنند.

وی گفت: تاکنون از فعالیت مهدکودکی تعداد قابل توجهی خانه های بازی در سراسر استان به بهزیستی گزارش و طی بازرسی صحت آن محرز شده است.

معاون اجتماعی بهزیستی مازندران همچنین به فعالیت نگهداری کودکان در دارالقرآن ها اشاره کرد و گفت: فعالیت نگهداری در دارالقرآن‌ها نیز غیرقانونی و غیرمجاز بوده زیرا بر اساس مجوز صنفی ، آنها فقط موظف به آموزش کودکان برای ساعتی مشخص همچون کانون های زبان و دیگر موارد هستند.

 

عدم توجه دستگاه‌های موازی 
حسین‌‎زاده با اشاره به اینکه مجوز مراکز دیگر غیر از مهدکودک در اصناف و دیگر نهادها تعریف شده است، افزود: با وجود تذکرات متعدد بهزیستی اما هیچ توجهی نمی شود.

 

وی تاکید کرد: حتی با نشان دادن موارد متعدد نیز دستگاه های مورد نظر از برخورد جدی امتناع می ورزند و متاسفانه بهزیستی نمی تواند با این مجموعه ها برخورد کند.

او همچنین گفت که بر اساس قانون مهدهای کودک می توانند از ساعت هفت صبح تا ساعت ۱۸ عصر اقدام به نگهداری کودک کنند در حالی که برای خانه کودک و دیگر مراکز کودکان فقط حداکثر ۲ ساعت ان هم با حضور والدین می توانند به کار اموزش بپردازند و حق نگهداری از کودک را ندارد.

والدین هشیار باشند
معاون اجتماعی بهزیستی مازندران با تاکید بر اینکه تنها نهاد رسمی نگهداری از کودکان مهدهای کودک دارای مجوز از بهزیستی می باشند، اظهار داشت: باید خانواده ها پیش از ثبت نام و یا سپردن کودکان از مجاز بودن مراکز مطلع شوند.

به گفته او به سرعت باید جلوی فعالیت مهدهای کودک غیر مجاز با هر نام و برندی گرفته شود زیرا ممکن است  خسارت جبران ناپذیری به کودک وارد کنند.

 

حسین‌زاده والدین را خط مقدم شناسایی مهدهای کودک غیر مجاز دانست و از آنها خواست به هیچ وجه فرزندان خود را به این مراکز نسپارند.

 

 

 

منبع: ایرنا

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین