موقعیت فعلی شما : خانه/پزشکی و سلامت
205352
25 شهریور 1398
پیش‌بینی سلامت آینده نوزاد با بررسی قد و وزن

مطالعه جدید نشان می‌دهد قد و وزن همراه با هم در زمان تولد می‌توانند به پزشکان در مورد وضعیت سلامت قلبی کودک در سنین بالاتر کمک کنند.

به گزارش کودک پرس ، دکتر برایان استنزفیلد، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی جورجیا، در این باره می گوید: «وزن در زمان تولد به ما درباره رشد جنین می گوید درحالیکه قد توضیح کامل تری هم از رشد جنین و هم خط سیر رشد جنین را به ما نشان می دهد.»

شاخص پاندرال (PI) همانند شاخص توده بدنی، قد و وزن را مورد محاسبه قرار می دهد و شاخص درست تری از رشد جنین و آینده جنین را ارائه می دهد. یافته های این مطالعه نشان می دهد میزان PI پایین در زمان تولد باید به عنوان یک خطر که بایستی مورد توجه قرار گیرد تلقی شود.

مطالعات نشان داده اند بین وزن پایین در زمان تولد و مشکلات قلبی و مرگ در آینده ارتباط وجود دارد. در این مطالعه، ۳۷۹ نوجوان سالم در رده سنی ۱۴ تا ۱۸ سال مورد بررسی قرار گرفتند. والدین وزن و قد کودک شان در زمان تولد را در اختیار محققان قرار دادند.

 

محققان رابطه بین وزن در زمان تولد و میزان PI تولد را با ساختار و عملکرد بطن چپ در کودکان مطالعه کردند. مطالعه نشان داد PI پایین بیشترین ارتباط را با فاکتورهای پرخطر مشکلات قلبی داشت.

 

 

 

منبع: مهر

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین