198474
۲۵ اسفند ۱۳۹۷

جشن نوروزگان خانه تئاتر در کانون پرورش فکری کودکان برگزار شد

نوروزگان، نخستین جشن نوروزی خانه تئاتر با حضور شهردار تهران، هیئت مدیره خانه تئاتر، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برگزار شد.

به گزارش کودک پرس ، این مراسم پس از مراسم درختکاری و نامگذاری آنها به نام هنرمندان پیشکسوت تئاتر همچون اسماعیل خلج و سعید پورصمیمی و … در محوطه کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برگزار شد.

این مراسم با حضور حاجی فیروزها به رهبری جواد انصافی و اجرای اصغر همت ادامه یافته است.

همت در این مراسم گفت: «هیچ گاه هیچ شرایطی نمی تواند نوروز را از ما بگیرد، بهار و نوروز فقر و مکنت نمی شناسد. ما در فقر هم باشیم نوروز را جشن می‌گیریم. تنها چیزی که ما را زنده نگه می‌دارد امید است.»

شهرام گیل‌آبادی نیز در این مراسم گفت: «در اردیبهشت تئاتر نیز جشن بزرگی با جمعی دوهزار نفره، به مناسبت هفته تئاتر در برج میلاد خواهیم داشت که در آن  نمایش‌های آیینی بیشتری به مردم معرفی خواهد شد.»

وی افزود: «مسئولین باید قدرشناس هنرمندان، اندیشمندان و نخبگان باشند، شایسته نیست هنرمندان که پیشگامان فکری جامعه هستند در سختی و بی‌سامانی در سیستم کشور زندگی کنند. شهر همانند موجودی زنده است و هنرمندان تئاتر می‌توانند با آثاری هنری خود، روح تازه‌ای به شهر ببخشند. تئاتر می‌تواند در هر جامعه‌ای توسعه اندیشه به وجود آورد. هنرمندان تئاتر توانایی لازم برای آموزش مهارت‌های اجتماعی به شهروندان را دارند. کاش می‌توانستیم با همکاری منسجم‌تر با شهرداری تهران یک کار عظیمی را در نوروز امسال آغاز کنیم.»

گیل‌آبادی سپس خطاب به شهردار تهران گفت: «آقای شهردار اعضای ۴ هزارنفرهتئاتر آماده هستند که در توسعه فکری شهر کمک کنند و به شهر روح تازه‌ای ببخشند. من این آمادگی را به نمایندگی هیات مدیره و اعضای خانه تئاتر اعلام می کنم ما برای آموزش های شهروندی، شهری و مهارتی شهر همانند شهرهای پیشرو دنیا آمادگی لازم را برای کمک به توسعه فکی شهر داریم.»

در این مراسم از پیشکسوتان تئاتر، شهلا ریاحی، سعید پورصمیمی، صدیقه کیانفر، شمسی فضل الهی، اسماعیل خلج، آزیتا لاچینی، داریوش اسد زاده، پری صابری، ژاله علو، مهین میهن، پری امیرحمزه با حضور پیروزحناچی، ایرج راد، بهزاد فراهانی، شهرام کرمی شهرام گیل آبادی و محمد جواد حق شناس  تقدیر شد و از فردوس کاویانی نیز یاد شد.

سپس اصغر همت با اعلام تولد رضا بابک تولد وی را تبریک گفت و رضا بابک به همراه  گروه حاجی فیروز‌های جشن به روی صحنه آمد و از حاضرین تشکر کرد.

آزیتا لاچینی و توران مهرزاد نیز در سخنانی کوتاه از حاضرین و خانه تئاتر به خاطر برگزاری این مراسم تشکر کردند.

در ادامه مراسم پیروزحناچی، شهردار تهران نیز پس خواندن بیت؛ درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد- نهال دشمنی برکن که رنج بی شمار آرد، دوستی را نشانه همدلی خواند و رشد جامعه خواند و سپس از زحمات کسانی که ساعات گرم خانواده‌ها را به خود اختصاص دادند تشکر کرد و افزود: «امیدوارم سال جدید، سالی میمون و سرشار از سلامتی برای همه باشد.»

سپس گروه حرکت خانه تئاتر به رهبری علی علیایی‌نژاد رقص بندری و ترکی را اجرا کردند.

در ادامه، محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی گفت: «در روزگاری که بسیار سخت است برای مردمان این سرزمین، جز این از خانه تئاتر برنمی‌آید که این‌طور مردم را شاد کنند. این جایگاه هنر است که می‌تواند جشن و شادی را به مردم هدیه کند.»

او سپس با اشاره به تجلیل شدگان این جشن با بیان این‌که جامعه ما امروز وامدار هنر این بزرگان است، افزود: چرا ما نباید نمادهای عمو نوروز وننه‌سرما را در میادین شهر نداشته باشیم؟! جای این‌ها کجاست؟ تشکر می‌کنم که امروز در این جشن عمو نوروز و حاجی فیروز وننهسرما نمادهای این مراسم هستند. مدت‌هاست که در شهر ما حاجی فیروزی که نوید دهنده روزهای بهاری نوروز هستند، نماد تکدی‌گری شده است.

وی افزود: «ما از این‌که بتوانیم از اهالی هنر کارنامه قبولی بگیریم، موجب افتخار است. رویکرد فرهنگی شورای شهر در همین راه حرکت می‌کند با این وجود که راه سختی داریم‌. اگر نگران آلودگی و بی‌نظمی شهرمان هستیم، چه کار باید کنیم حال این شهر خوب شود؟ نمی‌شود به این نقطه رسید مگر با زبان هنر.»

جشن با پرده خوانی داود فتحعلی بیگی و حافظ خوانی علی بی‌غم ادامه یافت.

سپس شمسی فضل‌الهی درباره حاجی فیروزها، گفت: «سیاه‌های ایران که ما با عشق نگاه می‌کردیم آفریقایی نیستند، ماسمکعیار را داریم. در میان عیاران موجوداتی زرنگ و بسیار شیرین زبان بودند که حاجی فیروزها بودند.»

این جشن که هنرمندان بسیاری از خانواده تئاتر در آن شرکت داشتند با دعوت حاجی فیروز‌ها از حضار برای صرف شام پایان یافت.

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جدید ترین