50 هزار کودک امسال در البرز تحت پوشش غربالگری بینایی قرار گرفتند

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۵۰ هزار کودک ۳ تا ۶ ساله تحت پوشش غربالگری بینایی در استان قرار گرفتند.

به گزارش کودک پرس ،اسدالله حیدری در خصوص اجرای طرح غربالگری بینایی اظهار کرد : بهترین زمان برای پیشگیری از بیماری تنبلی چشم زیر پنج سالگی است و  والدین باید بدانند دوران کودکی تنها زمان دستیابی به درمان کامل تنبلی چشم است.

مدیرکل بهزیستی البرز افزود : تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است و در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم بهزیستی، چشم همه کودکان در سالهای ۳، ۴، ۵ و ۶ سالگی مورد غربالگری قرار می گیرند.

حیدری گفت : سازمان بهزیستی برای حفظ و ارتقاء سلامت بینایی کودکان برنامه پیشگیری از تنبلی چشم را در سنین سه، چهار، پنج و شش سال اجرا می‌کند.

وی افزود: زمانی که کودک دچار کاهش دید در یک یا هر دو چشم باشد به نحوی که حتی پس از استفاده از عینک و یا در صورت جراحی باز هم دید کامل را نداشته باشد و مانند سایر افراد قادر به دیدن نباشد می شود گفت که دچار تنبلی چشم شده است.

مدیر کل بهزیستی البرز گفت : شیوع تنبلی چشم در جهان ۲ تا ۵ درصد و در کشور ما بیش از یک میلیون نفر مبتلا وجود دارد که تنبلی چشم یکی از علل نابینایی و کم بینایی خفیف تا شدید و دومین علت کاهش بینایی در کودکان است.

حیدری خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۴ پایگاه غربالگری بینایی در سراسر استان فعال است و امسال تعداد ۵۰ هزار نفر تحت پوشش برنامه غربالگری بینایی قرار گرفتند که ۷۵ هزار کودک از این برنامه جامانده اند در حالی که در سال گذشته ما ۹۹ درصد کودکان را تحت پوشش برنامه غربالگری بینایی قرار داده ایم.

وی افزود : والدین باید توجه داشته باشند با وجود عوارض وخیم این بیماری که همانا نابینایی و کم بینایی است  جهت پیشگیری از اختلالات بینایی فرزندانشان به پایگاه سنجش بینایی استان مراجعه کنند و یا می توانند برای کسب اطلاعات به اداره بهزیستی شهرستان مذکور مراجعه یا تماس تلفنی داشته باشند.

مدیرکل بهزیستی البرز یاد آور شد: در استان البرز شیوه نامه های بهداشتی پیشگیری از کرونا از قبیل استفاده از ماسک توسط غربالگر و مراجعه کننده، رعایت فاصله یک و نیم متری، غربالگری با دستگاه فتومتر، ضدعفونی کلیه تجهیزات، استفاده از کاور یکبار مصرف برای صندلی کودک و غربالگری از لحاظ علائم بیماری کرونا برای مراجعین انجام می شود.