موقعیت فعلی شما : خانه/فرهنگ و رسانه/کودک پلاس
26776
۱۶ مهر ۱۳۹۶
محمدرضا مرزوقی خبر داد؛

رمان جدید هفت جلدی با محتوای تاریخ هنر نقاشی و زندگی نقاشان برای نوجوانان

محمدرضا مرزوقی نویسنده از تالیف مجموعه رمان جدید هفت جلدی درباره سبک کاری، تاریخ هنر نقاشی و زندگی نقاشان مختلف در قالب رمان‌های طنز و فانتزی برای نوجوانان یازده تا هجده سال خبر داد.

به گزارش کودک پرس ، محمدرضا مرزوقی از تالیف مجموعه رمان جدیدی برای نوجوانان یازده تا هجده سال خبر داد و گفت: این مجموعه هفت جلد است که در آن اطلاعاتی درباره سبک کاری، تاریخ هنر نقاشی و زندگی نقاشان مختلف در قالب رمان‌های طنز و فانتزی بیان می‌شود و تصویرگری آن را مجتبی حیدرپناه انجام داده است.

این نویسنده افزود: تا به حال سه جلد از این مجموعه با عنوان‌های «زمانی که هم‌خانه داوینچی بودم»، «زمانی که همسایه میکل‌آنژ بودم» و «زمانی که همسفر ونگوگ بودم» از سوی انتشارات هوپا منتشر شده است و جلد چهارم نیز با عنوان زمانی که «همسنگر پیکاسو بودم» تا اواخر مهرماه منتشر خواهد شد.

وی درباره محتوای مجموعه نیز توضیح داد: در این مجموعه ماجرای پسر نوجوانی به نام سامان بیان می‌شود که به او سامی می‌گویند که طی ماجرایی وارد زندگی نقاشان می‌شود. در «زمانی که همخانه داوینچی بودم» مقطعی از زندگی داوینچی و بحث‌هایی که با ژکوند داشته است مطرح می‌شود. در «زمانی‌که همسایه میکل‌آنژ بودم» نقاشی سقف کلیسای سیستین بیان می‌شود و سامی به او در نقاشی سقف کمک می‌کند. در «زمانی که همسفر ونگوگ بودم» ماجرای سفر ونگوگ به فرانسه، آشنایی‌اش با گوگن، سبک کاری و یک سری از آثارش مطرح می‌شود. در جلد چهارم هم با عنوان «زمانی که همسنگر پیکاسو بودم» ماجرای جنگ‌های داخلی اسپانیا و بمباران شهر گرنیکا که منجر به خلق تابلوی گرنیکا می‌شود، بیان می‌شود.

مرزوقی در ادامه به سایر جلدهای این مجموعه اشاره کرد و گفت: پنجمین جلد این مجموعه «زمانی که هم‌صحبت فریدا بودم» نام دارد که به تابلوی دوفریدا و چگونگی کامل شدن آن می‌پردازد. دو جلد پایانی این مجموعه نیز با عنوان‌های «زمانیکه هم سبیل دالی بودم» و «زمانیکه هم بازی پولاک بودم» در دست نگارش است و تا پایان سال منتشر می‌شود. در «زمانی که هم سبیل دالی بودم» سبک کار و برخی آثار دالی و در «زمانیکه هم بازی پولاک بودم» موضوع بازی رنگ با پولاک مطرح می‌شود.

مرزوقی درباره هدفش از نوشتن این مجموعه گفت: تولیدات ما در حوزه رمان نوجوان خیلی باسمه‌ای و خسته کننده است و بیشتر در قالب بازنویسی آثار کهن است و برای بچه‌ها خیلی فان و سرگرم‌کننده نیست. امروزه بچه‌ها حوصله خواندن کتاب‌هایی مانند تاریخ هنر را ندارند. از طرفی من همیشه عاشق نقاشی بودم اما نتوانستم آن رابه طور حرفه‌ای انجام دهم و نقاش شوم. لذا سعی کردم این حسرت را جور دیگری جبران کنم و درباره نقاش‌ها کتاب بنویسم و بچه‌ها را با سبک‌های مختلف نقاشی آشنا کنم و بر این اساس دو سال است که مشغول نوشتن این مجموعه هستم.

نخستین داستان محمدرضا مرزوقی در سال 1372 در مجله سروش نوجوان و نخستین کتابش با عنوان «عاتکه» را در سال 1380در نشر روشنگران منتشر کرد. از دیگر آثارش می‌توان به «تل عاشقون»، «پسن شوم» و «بارداری بی‌هنگام آقای میم» اشاره کرد.

 

منبع: ایبنا

 

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار