موقعیت فعلی شما : خانه/دوران بارداری/مقالات
2024
۳۰ مرداد ۱۳۹۵

هفته بیست و پنجم بارداری

مطالب آموزنده و مهم که مادر باید در هفته ی بیست پنجم بارداری خود بداند.

 

کودک شما چگونه تغییر می کند

 

تا آخر این هفته جنین احتمالاً 700 گرم وزن خواهد داشت. چشم های او اینک باز است حتی پلک هم می زند و وقتی می خواهد آنها را می بندد. اعصاب اطراف دهانش در حال حساس شدن هستند همین طور که جنین رشد می کند مغز وی نیز رشد می کند. شیارها و چین خوردگی های عمیقی در قشر مغزی او هستند که در آینده فرمان دهنده ی بسیاری از عملکردهای مهم او (دیدن، شنیدن و …) محسوب خواهد شد. مغز او تنفس، گوارش و در درجه ی حرارت را کنترل می کند. این سه فعالیت برای اینکه جنین شما بتواند خارج از بدن شما زندگی کند ضروریست.

صدای تپش قلب او آنقدر بلند است که اگر کسی سرش را روی شکم شما بگذارد، آن را خواهد شنید. ریه های او برای اولین نفسها آماده می شوند، هر چند جنسیت او از خیلی وقت پیش تثبیت شده اما در این هفته، تفاوتهای جنسی او در حال تکمیل شدن می باشد. او دیگر قادر به مشت کردن دست‌هایش می باشد و حتی می تواند به راجتی دست‌های خود را به طرف پاهایش دراز کند. در این زمان او کار با دست چپ یا راست را انتخاب می کند و از این زمان مشخص می شود که در آینده چپ درست خواهد بود یا خیر.

به زودی کمی بافت چربی می آورد و قیافه باریک و نحیف او تغییر خواهد کرد، پوست نسبتا چروکیده او صاف می شود و شباهت او به یک نوزاد کامل بیشتر و بیشتر خواهد شد.

–          ستون فقرات کودک شما در حال حاضر 150 مفصل،33 حلقه و 1000 رباط دارد.

–          عروق خونی ر ریه های در این هفته تکامل می یابد. سوراخ بینی ها باز میشوند.

–          در این مرحله هنوز در رحم جا برای حرکت آزادانه کودک و قرار گرفتن در جایی راحت وجود دارد.

 احتمالا اکنون می توان موهای او را دید که هم رنگ و هم حالت گرفته اند، هر چند که رنگ و حالت موهای او ممکن است بعد از تولد تغییر کنند.

وضعیت بدن مادر در هفته بیست و پنجم

 

 جنین و مادر

در حال حاضر شما یک مادر توپ فوتبالی هستید، زیرا شکم شما به اندازه یک توپ فوتبال شده است. در طول روز شما مشغول بررسی و فراهم کردن ملزومات لازم برای زمان تولد فرزند خود هستید، کارهای شما در طول روز شامل گردش در بیمارستان، سفارش و خرید لوازم مورد نیاز نوزاد و مراجعه به پزشک و همین طور سرگرمی‌های کوچک و سبک است. اما در هنگام شب هم شما یک سرگرمی خواهید داشت، زیرا شما در این زمان از بارداری خود، هنگام خواب و استراحت، خواب‌های شفاف و دقیقی می بینید.

اگر پس از مراجعه به پزشک، پزشک در مورد افزایش وزن به شما هشدار داد. سعی کنید از خوردن شیرینی زیاد دوری کرده و غذاهایی دارای فیبر و پروتئین مصرف نمایید.این غذاها کمی از اشتهای شما می کاهند.

–     نه تنها کودک شما موهای بیشتری درآورده است که ممکن است موهای سر خود شما هم پرتر و درخشنده تر به نظر بیایند. در واقع موهای شما زیاد نشده اند بلکه همان موهای معمولی شما هستند که بیشتر از معمول بلند شده اند. همچنین ممکن است موهای بدن شما نیز تیره تر یا کلفت تر به نظر بیایند. این موها نیز ظرف چند هفته پس از تولد نوزادتان به حالت عادی بازخواهند گشت؛ گاهی هم برای از بین بردن آنها ممکن است دچار زحمت شوید. شما ممکن است دیگر قادر نباشید که به زیبایی و متانت گذشته راه بروید.

سفر در دوران بارداری

 

 

سفر در بارداری

 

اگر می خواهید قبل از وضع حمل از مرخصی دوران بارداری استفاده کرده و آب و هوایی هم عوض کنید، دقت کنید که برنامه سفر را تا قبل از هفته سی و ششم به پایان برسانید. زیرا خطوط هواپیمائی برای خانم‌های باردار بالای سی و شش هفته منع پرواز دارند. ( در صورت احتمال وضع حمل زود رس). اگر شرکت‌های هواپیمائی هم این کار را نمی کردند، پزشک شما حتماً سوار شدن به هواپیما را برای شما قدغن می کرد، زیرا نشستن طولانی مدت در هواپیما باعث بروز لخته های خونی خطرناک می شود. به همین منظور دقت کنید که پس از کمی نشستن، برخیزید و کمی عضلات خود را کشش دهید. این کار را به طور مداوم در برنامه خود داشته باشید. آب زیاد میل کنید تا دائماً سیراب باشید.

 

برنامه فعالیت مادر در هفته بیست و پنجم

 

1

 

 

ادامه دادن به ورزش برای شما خوب است اما هر وقت احساس کردید که خیلی خسته شده اید ورزش نکنید. همچنین اگر احساس درد، کوفتگی بدن، سرگیجه یا غش کردید، یا زمانی که نفس کم آوردید بلافاصله ورزش را متوقف کنید. برای مدت طولانی به پشت دراز نکشید و از انجام حرکتهای ورزشی که ممکن است تعادل شما را به هم بزند خودداری کنید. مقادیر زیادی آب بنوشید، قبل از ورزش گرم کردن و بعد از آن خنک کردن را فراموش نکنید.

لباس‌های ورزشی که در هنگام ورزش کردن به تن می کنید به اندازه خود ورزش اهمیت دارد. مهمترین خصوصیتی که این لباس باید داشته باشد این است که راحت باشد. جنس این لباس نیز بسیار مهم است. از لباسهایی که پارچه آنها نایلون 100% و یا پلی استر است، جداً خودداری کنید. این جنس‌ها باعث گرم شدن بیش از حد بدن می شوند. لباس‌های ورزشی که جنس آنها نخ و Lycra است بسیار مناسب می باشد. همین طور لباس‌های ورزشی هستند که خیسی تعرق را سریع برطرف کرده و بدن را خنک می کنند. این جنس‌ها نیز برای زمان ورزش بسیار مناسب می باشد

اگر مشکل خاص شدیدی ندارید می توانید به ورزش کردن ادامه دهید ولی اگر پزشکان ورزش را برای شما مناسب نداند در این وضعیت بهتر است ورزش نکنید. زیرا خطرات آن برای شما بیشتر از منافع آن است.

ورزش و تأثیر آن در هفته بیست و پنجم بارداری

 

 

1167

 

 

با پیشرفت بارداری، راه رفتن و دویدن خود را سبکتر کنید. تعادل شما در این زمان در حال بهم ریختن است. به همین جهت جستن و پریدن را کم کرده و یا به کلی فراموش کنید. اگر مجبور به پریدن از روی چیزی شدید، احتیاط لازم را داشته باشید و با حواس جمع این کار را انجام دهید. در این زمان ورزش‌هایی که احتیاج به تغییر جهت ناگهانی و یا جستن دارد، می تواند باعث بروز خطر شود.

 

 

منبع :      مهد پرتال

 

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار