موقعیت فعلی شما : خانه/بین الملل/فرهنگ و رسانه
202181
04 خرداد 1398
ممانعت یهودیان صهیونست از ورود کتاب کودک ایران به نیوجرسی

جامعه یهودیان امریکا به قرار گرفتن کتاب کودک گلبرگ باشی، نویسنده و ناشر ایرانی مقیم امریکا تحت عنوان«ف مثل فلسطین» در قفسه‌های کتابخانه محلی نیوجرسی اعتراض کردند.

به گزارش کودک پرس ،اعضاء یهودیان ایالت نیوجرسی امریکا با اعتراضات خود، ورود کتاب کودک خانم گلبرگ باشی، نویسنده ایرانی، تحت عنوان «ف مثل فلسطین» را به قفسه‌های کتابخانه دولتی منطقه هایلند نیوجرسی به تاخیر انداختند.

موضوع کتاب خانم دباشی که درباره فلسطین است خشم یهودیان آن منطقه را برانگیخته و در تلاش‌اند تا آن کتاب را که به زعم آن‌ها معرف فرهنگ فلسطینی و در دشمنی با یهود است از کتابخانه‌های منطقه جمع‌آوری کنند. با اینهمه اداره کتابخانه محلی منطقه گفته که حذف کتاب از قفسه‌های کتابخانه، منوط به اخذ تصمیم نهایی از سوی هیئت امنا است.

دباشی کتاب «ف مثل فلسطین» را با همکاری گلرخ نفیسی، تصویرگر مطرح ایرانی منتشر کرده و تصاویر کتاب همراه با توضیحاتی درباره فعالیت‌ فلسطینی‌ها از بازی تا آشپزی و اعتراضاتشان است. در این کتاب حروف الفبای زبان انگلیسی با کلماتی چون فلسطین، انتفاضه و بیت لحم توضیح داده شده‌اند.

یک خاخام اسرائیلی به شبکه ای‌بی‌سی نیویورک اعلام کرد که این کتاب آموزش کینه‌توزی و نفرت‌ از یهودیان است، از میزان اهمیت و عظمت فلسطینی‌ها می‌گوید و به آن‌ها می‌آموزد که قتل یهود واجب است.

یهودیان منطقه به کلمه انتفاضه که مولف در کتاب به کار برده واکنش تند نشان داده و آن را یهودستیزانه دانسته‌اند. خانم باشی نیز در پاسخ به شبکه تلویزیونی امریکایی گفته که انتفاضه به معنای مقاومت است. او در ادامه اشاره کرد که موضوع این کتاب درباره افتخار و حس غرور است و به هیچ عنوان ترویج خشونت نیست.

دباشی پس از انتشار این کتاب در سال ۲۰۱۷ بارها از سوی صهیونیست‌های مقیم امریکا تهدید به مرگ شده بود و حتی کتاب‌فروشی‌هایی که این کتاب را به فروش می‌رساندند بایکوت و تهدید شده بودند. کتابفروشی مستقلِ «بوک کالچر» در نیویورک نیز برای فروش این کتاب مجبور به عذرخواهی شد. با اینهمه کتاب پس از انتشار با استقبال خوبی در امریکا روبه‌رو شد و همه ۲۰۰۰ نسخه چاپ اول آن در کم‌تر از یک ماه به فروش رسید.

گلبرگ باشی نویسنده ایرانی متولد اهواز و استاد ایران‌شناسی دانشگاه راتگرز در امریکا است. او همسر حمید دباشی، پژوهشگر و استاد دانشگاه کلمبیا است.

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین