موقعیت فعلی شما : خانه/دسته بندی نشده
625
۱۷ مرداد ۱۳۹۵

مهمترین مشکل ساماندهی کودکان خیابانی کمبود فضا است

حبیب الله مسعودی: افراد پس از طی فرایند احراز هویت از طریق بخش‌های قضایی و انتظامی تحت حمایت‌های مددکاری قرار خواهند گرفت.

به گزارش کودک پرس  حبیب‌الله مسعودی فرید  ضمن بیان آنکه این عملیات به ریاست استاندار تهران و با همکاری فرمانداری تهران، نیروی انتظامی، شهرداری، سازمان بهزیستی کشور و… صورت می‌گیرد، گفت: در این طرح جمع‌آوری و مسوولیت سه گروه بیماران روانی مزمن، کودکان زیر 18 سال و همچنین سالمندان با سازمان بهزیستی کشور است.وی ادامه داد: این افراد پس از طی فرایند احراز هویت از طریق بخش‌های قضایی و انتظامی تحت حمایت‌های مددکاری قرار خواهند گرفت.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: پیش از هرچیز نیاز است تا این افراد احراز هویت شوند زیرا معمولا متکدیان یا فاقد اسناد و اوراق هویتی هستند و یا خود را مجهول‌الهویه اعلام کرده و هویت خود را پنهان می‌کنند به همین دلیل در مواجهه با این قشر احراز هویت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.مسعودی‌فرید ادامه داد: باید به هر یک از این افراد پس از احراز هویت یک کد ویژه و اختصاصی داده شود تا در صورت جمع‌آوری مجدد متوجه پیشینه خدماتی این افراد باشیم که البته نمی‌توان کد ملی افراد را به عنوان این کد در نظر گرفت.

وی ادامه داد: براساس قانون ساماندهی متکدیان که مصوب شورای عالی اداری کشور است، هر دستگاه باید نقش خود را در مقابل این قشر ایفا کند که به موجب ماده 6 آن، سازمان بهزیستی موظف است افراد بی‌سرپرست، ناتوان، معلول، و سالمندان نیازمند را تحویل گرفته و در اماکن مناسب نگهداری کرده و تحت آموزش قرار دهد؛ همچنین پوشش‌های حمایتی لازم را تا ایجاد شرایط و زمینه مناسب برای بازگشت آنان به زندگی عادی ایجاد کند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: براساس ماده 7 این قانون نیز کمیته امداد امام خمینی (ره) موظف است ضمن هماهنگی با مسوول مجتمع اردوگاهی، پوشش حمایتی و هدایتی لازم را برای افراد نیازمند، گم شده،‌ متواری، درمانده و در راه مانده برقرار کرده و شرایط و زمینه بازگشت آنان به زندگی عادی را فراهم کند.

مسعودی‌فرید ادامه داد: بیش از 60 درصد این افراد غیرتهرانی هستند که باید به استان‌های مربوطه خود ارجاع داده شوند. به همین ترتیب حتی اگر در این طرح 2000 نفر از گروه‌های مربوط به سازمان بهزیستی جمع‌آوری شوند به علت آنکه در شهرستان‌ها پخش خواهند شد، بار چندانی به بهزیستی وارد نمی‌کنند.

وی افزود: در صورت پیدا شدن خانواده‌های این افراد، چنانچه صلاحیت لازم را داشته باشند، به خانواده تحویل داده شده، در غیراینصورت در مراکز بهزیستی جای داده خواهند شد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درخصوص کودکان کار و خیابان نیز اظهار کرد: براساس آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی تعیین مکان و تجهیز آن در جهت ساماندهی کودکان کار و خیابان برعهده شهرداری‌ها بوده این در حالی است که در حال حاضر مهم‌ترین مشکل ما در حوزه ساماندهی این کودکان کمبود فضای فیزیکی است که در صورت تامین آن با مشکل دیگری مواجه نبوده و نسبت به پذیرش این کودکان اقدام خواهیم کرد.

مسعودی‌فرید ادامه داد: این کمبود فضا در کلانشهر تهران وجود دارد این در حالی است که تنها حتی در برخی شهرستان‌ها مراکز بهزیستی دارای ظرفیت خالی نیز هستند اما به علت آنکه پدیده تکدی‌گری و کودکان کار و خیابان بیشتر در کلانشهرها وجود دارد، در این چنین نقاطی چالش‌های بیشتری داریم.

وی تاکید کرد: طرح جمع‌آوری متکدیان هرچند در آغاز باید با شدت بیشتری صورت گیرد اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید مداوم بوده و رها نشویم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که این افراد به استان‌های مجاور همچون استان‌های البرز مهاجرت کنند که در صورت تعامل هر استان با شهرداری هر استان، می‌توان از این شرایط جلوگیری کرد.

مسعودی‌فرید همچنین گفت: در حال حاضر در استان‌های گیلان ـ شهرستان رشت، خوزستان ـ شهرستان اهواز، مشهد و… تعامل با شهرداری‌ها برقرار شده است.معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ضمن بیان آنکه سازمان‌های حمایتی چون بهزیستی و کمیته امداد باید در چنین طرحی پای کار بوده و نگاه حمایتی را دنبال کنند، افزود: پیش‌بینی می‌کنم در سه گروه کودکان زیر 18 سال، بیماران روانی مزمن و سالمندان که مسوولیت رسیدگی آنها با سازمان بهزیستی کشور است، کمتر از 2000 نفر در این طرح جمع‌آوری شوند.

منبع:   بهار نیوز

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار