6819
۰۵ تیر ۱۳۹۵

رفتار پدر و مادر با کودکان ایراد گیر

کودکان 3 تا 6 ساله معمولاً در حال بازی و فعالیت هستند و انرژی زیادی مصرف می کنند. از طرفی در وعده های اصلی غذا نیز بی صبر و حوصله هستند و با عجله غذا می خورند و به طرف بازی می روند...

به گزارش کودک پرس  بعضی از کودکان هنگام غذا خوردن نسبت به غذا بیش از حد انتظار ایراد گیری می کنند و در نتیجه مادر و پدر و اقوام نزدیک بسیار حساس می گردند و هر چه آنها بیشتر احساس و نگران گردند کودک بیشتر ایراد گیری می کند. در چنین مواردی مادر و پدر باید به نکات زیر توجه و عمل نمایند :

* کودک را در خریدن   مواد اولیه غذایی و آماده کردن و پختن غذا دخالت دهید. این عمل باعث ایجاد علاقه در کودک می شود و درنتیجه غذا را بهتر و بیشتر می خورد. اجازه دهید کودک در انتخاب مواد اولیه غذایی و پختن غذا اظهار نظر کند و نظر او را در این موارد بخواهید و عمل کنید.

* در صورت امکان سعی کنید همة خانواده با هم غذا بخورید و هنگام غذا خوردن، تلویزیون خاموش باشد.

* هنگام غذا خوردن فقط در مورد غذا و مزه و طعم آن و مسائل مورد علاقة کودکان صحبت کنید و از طرح سائل و مشکلات خانواده و بیرون از خانواده در هنگام غذا خوردن خودداری نمائید.

* به کودکان همان غذایی را بدهید که همة افراد خانواده می خورند. اگر برای کودک غذای اختصاصی تهیه می کنید، در وعده های اصلی به او ندهید بلکه قبل از ظهر یا  بعد از ظهر به او ارائه نمائید.

* هنگام ریختن غذا  در بشقاب کودک، سعی کنید مقدار کمی غذا در بشقا بریزید تا او برای غذای بیشتر از شما در خواست کند. ریختن غذای زیاد در بشقاب کودک،  موجب ایراد گیری او و نخوردن غذا می گردد.

* اگر کودک غذایش را نمی خورد، از او بخواهید علت آن را بگوید و غذای دیگری به او ارائه ندهید.

* در هنگام غذا خوردن به بشقاب کودک نگاه نکنید و به او نگوئید «چرا غذایت را نمی خوری» زیرا با این کار او بیشتر وقت گذرانی می کند و غذایش را نخواهد خورد.

در مورد نوع غذا از کودک نظر خواهی کنید. برای این کار دو یا چند غذا را برای کودک شرح دهید تا او یک نوع غذا را انتخاب کند. بطور مثال چند نوع سوپ را ذکر کنید، کودک یک نوع آن را انتخاب خواهد کرد و اننتخاب نوع سبزی آنها را نیز از او سوال کنید.

* اگر غذایی  را در حال حاضر حقیقتاً دویت  ندارد، با او بحث و مجادله نکنیدف بلکه مدتی آن غذا را تهیه نکنید و به او ارائه ندهید، پس از مدتی آن غذا را خواهد خورد.

* برای غذا خوردن، زمان مشخصی مثلاً 30 دقیقه تعیین کنید. اگر کودک غذایش را در آن زمان نخورد، بدون هیچ حرفی یا سخنی، غذا را جمع کنید و تا وعدة غذایی بعد، هیچگونه غذا یا میان وعدة غذایی به او ارائه ندهید.

* اگر کودک غذایش را نخورد، حتی در صورتی که گرسنه هم باشد، تا نوبت غذای بعدی، به او غذای دیگری ندهید. این عمل موجب می شود که کودک درک کند اگر غذا نخورد، تا وعدة دیگر غذا نیست و گرسنه خواهد ماند.

* هیچ نوع شیرینی، بستنی یا کیک  بعد از غذا به او ندهید، زیرا نوبت دیگر غذایش یا نخواهد خورد تا شیرینی و بستنی و شکلات بخورد، ولی اگر غذایی مانند ماست، پنیر یا میوه خواست، در اختیار او قرار دهید.

والدین بید  توجه کنند، در هر یک از دو حالات فوق (علل ارثی و علل تغذیه ای و ایرادگیری)، اگر پزشک متخصص کودکان از کودک معاینه  نماید و مشخص کند که وزن و قد او روی منحنی رشد قرار دارد و ادامه می یابد  هیچگونه جای نگرانی نیست، ولی اگر قد یا وزن او روی منحنی رشد نیست، باید از نظر بالینی و آزمایشگاهی زیر نظر پزشک مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.

اگر کودک اصولاً اشتهای کمی دارد و کم  می خورد و در نتیجه وزن و قد او در مقایسه با کودکان هم سالش کمتر است، باید مورد بررسی دقیق پزشکی قرار گیرد تا مشکل پزشکی او مشخص و درمان گردد.

3- کودکان کم وزن و لاغر که دچار مشکل پزشکی هستند

هر کودکی که وزن و قد او روی منحنی رشد کودکان  قرار نگیرد و اشتهای او کم باشد باید به وسیلة پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد. ابتدا پزشک تاریخچه فامیلی (تعداد  برادر و خواهر، چگونگی سلامتی پدر و مادر، وجود بیماری ارثی در خانواده)، وضع اجتماعی (چگونگی محل زندگی، وضع تغذیه خانواده، درآمد خانواده) و در صورت لوم مشکلات  روانی خانواده را جویا خواهدشد. سپس از کودک معاینه  کامل به عمل می آورد و در صورت لزوم او را برای آزمایشهای لازم اعزام می دارد. پزشک معمولاً با این اطلاعات مشکل کودک را مشخص خواهد کرد. اگر  مشکل اجتماعی و مالی وجود دارد او را راهنمایی و اگر مشکل پزشکی وجود دارد به درمان کودک می پردازد. بنابراین به همة مادران و پدران در هر شرایط زندگی توصیه می شود اگر رشد کودک شما کم است و زیر منحنی رشد طبیعی قرار دارد. از پزشک بخواهید کودک را مورد ارزیابی  قرار دهد تا  علت آن مشخص گردد. بسیاری از بیماریهای کودکان مانند عفونتهای اداری و عفونتهای گوارشی با درمان کوتاه مدت بر طرف  و کودک رشد از دست رفته خود را به دست می آورد و زندگی توام با  سلامتی خود را ادامه می دهد

4- کودکان فعال و پر جنب و جوش و ورزشکار

بعضی از کودکان با وجودی که اشتهای خوبی دارند و غذا خوب می خورند، باز هم لاغر و کم وزن هستند. اگر کودک فعالیت و جنب و جوش زیاد داشته باشد یا ورزش کند، سرخت و ساز و مصرف انرژی بدن او زیادتر از مقدار غذایی است که مصرف می کند، بنابراین وزن او اضافه نمی شود و لاغر می ماند. به چنین کودکانی باید غذا بیشتر با کالری بیشتر ارائه گردد. بیشتر کودکان در سنین 7 تا 10 سالگی  به 1740 تا 1970 کالری  و از 11 تا 14 سالگی به 1850 تا 2200 کالری انرژی در 24 ساعت احتیاج دارند و اگر ورزش کنند بدن آنها تا حدود 3000 کالری نیاز دارد 

منبع:   مهدپرتال

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار