مدارس استان آذربایجان غربی پذیرای 850 هزار دانش‌آموز درسال تحصلیی جدید

فریدون سید‌مصطفوی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: امسال شاهد تحصیل 580 هزار دانش‌آموز در مدارس آذربایجان غربی خواهیم بود.

به گزارش کودک پرس  فریدون سید‌مصطفوی با اشاره به دانش‌آموزان دو زبانه در آذربایجان غربی، اظهار داشت: ۴۲۰ کلاس درس قبل از آغاز تحصیلی برای دانش آموزان دو زبانه تشکیل شده بود که این دانش آموزان کرد زبان یا ترک زبان بوده‌اند و آشنایی با زبان فارسی نداشته‌اند.

وی با اشاره به ۸ هزار و ۲۰۰ دانش آموز اول ابتدایی دو زبانه برای سال تحصیلی جدید، تصریح کرد: برای دانش‌آموزان قبل از سال تحصیلی دوره‌های آموزشی زبان فارسی را برگزار کردیم تا در دوران تحصیلی مشکلی از این بابت هم برای معلمین و دانش‌آموزان به وجود نیاید.

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی اذعان داشت: مشکلی که در بین  بعضی از خانواده‌ها به وجود آمده استفاده از ماهواره است که موجب شده کودک به جا یادگیری زبان خود، زبان دیگری را یاد بگیرد که این دوزبانه شدن در هنگام  ورود به مدرسه خود را نشان می‌دهد.

 این مسؤول با بیان اینکه خانواده‌هایی که از ماهواره استفاده می‌کنند در هنگام ورود کودک خود به مدرسه دچار چالش و  مشکل می‌شوند، افزود: این دوزبانه بودن دانش آموزان موجب این شده که معلمین با مشکل مواجه شوند و همچنین دانش‌آموزان دو زبانه در کلاس درس با افت تحصیلی مواجه می‌شوند.

سید مصطفوی با بیان اینکه موضوعی که بعضی از خانواده‌ها با آن درگیر هستند ثبت نام در مدارس نمونه مردمی، شاهد و تیز‌هوشان است، یاد‌آور شد: بین مدارس دولتی و نمونه مرمی به لحاظ کیفیت آموزشی و معلمین هیچ فرقی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه کیفیت آموزشی در مقطع متوسطه دوم پایه دهم برای نخستین سال استقرار یافته است، اظهار داشت: در این راستا ۲۵ عنوان کتاب برای شاخه نظری و ۸۵ عنوان کتاب در شاخه فنی و حرفه‌ای تالیف شده که ۴ هزار و ۸۰۰ معلم در دوره‌های آموزشی در رابطه با این کتاب‌ها آموزش دیده‌اند تا روند آموزش کلاس‌ها در این مقطع به بهترین شکل انجام شود.

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی با اشاره به تغییراتی که در کتاب‌های درسی پایه ششم به وجود آمده است، تصریح کرد: ۲ هزار و ۱۰۰ آموزگار در این راستا آموزش دیده‌اند تا دانش‌آموزان در کلاس درس دچار مشکل و آسیب نشوند.

این مسؤول اذعان داشت: اصل کیفیت در حوزه تربیتی بر نماز است در کلاس درس هر چقدر معلم زحمت بکشد تا زمانیکه دانش‌آموز اهل نماز و روزه نباشد نمره خوبی نخواهیم گرفت در این رابطه معلمین و مدیران مدارس تا در صف اول نماز نباشند انتظار این را نداشته باشیم که دانش‌آموز در نماز جماعت حضور پیدا کند بنابراین مدیران باید به حضور در نماز جماعت در مدارس توجه داشته باشند.

سید‌مصطفوی با اشاره به عدالت آموزشی، اعلام کرد: سال گذشته ۴۷۰ کلاس درس زیر ۱۰ دانش‌آموز را تشکیل دادیم و نگذاشتیم دانش‌آموزی از معلم بی‌بهره باشد.

وی با اشاره به اینکه تعداد کم دانش‌آموزان در یک مدرسه موجب این نمی‌شود که دانش‌آموزی از معلم بی‌بهره باشد، خاطرنشان کرد: امسال در دورترین روستاهای مرزی حتی برای یک دانش‌آموز یک معلم را در نظر گرفته‌ایم.

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی با اشاره به بازگشایی مدارس، افزود: اولیاء نباید با خیال راحت در ابتدای سال تحصیلی کودکان خود را به مدرسه بفرستند و در خردادماه برای اعلام نتیجه بیایند باید هر لحظه رفتارهای کودکان خود را مورد توجه قرار دهند و به حد کافی به آموزش و تعلیم دانش‌آموزان با همکاری آموزگاران وقت بگذارند.

این مسؤول یادآور شد: ۳ هزار و ۱۲۶ خودرو برای سرویس مدارس  قرارداد بسته شده که تا آخر این ماه به ۳هزار خودرو هم می‌رسد این قراردادها از سوی شهرداری، اداره صنعت و معدن و آموزش و پرورش بسته شده و اولیاء هم این را مدنظر داشته باشند که به هر کسی و به هر خودرو اعتماد نکنند.

سیدمصطفوی با اشاره به تعداد دانش‌آموزان، خاطرنشان کرد: امسال ۵۸۰ هزار دانش‌آموز با آغاز سال تحصیلی در کلاس‌های درس برای تعلیم و تربیت حضور خواهند یافت.

منبع:  فارس