3203
۰۸ شهریور ۱۳۹۵

ریشه کنی فلج اطفال در افغانستان تا پایان امسال

وزیر بهداشت افغانستان با تأکید بر اینکه بیماری فلج اطفال باید تا پایان سال جاری ریشه‌کن شود، گفت: علما و رسانه‌ها نقش موثری در نابودی این بیماری خطرناک و کشنده دارند و باید مردم را در این مورد آگاه کنند.

به گزارش خبرنگار کودک پرس    «فیروزالدین فیروز» وزیر بهداشت افغانستان در مراسم ریشه کن کردن فلج اطفال که به همت وزارت بهداشت و با حضور مقامات دولتی و بین‌المللی آغاز شده، گفت: فلج اطفال درمان ندارد و برای نابودی آن باید تمام مردم تلاش کنند.

مبارزه با فلج اطفال تعهد جهانی است

فیروز با بیان اینکه تمام کشورهای جهان تصمیم به نابودی فلج اطفال گرفته‌اند، افزود: مبارزه با بیماری فلج اطفال تعهد جهانی است، اما این بیماری هنوز هم در افغانستان و پاکستان در وجود دارد، در حالیکه در اکثریت کشور‌های جهان نابود شده است.

وی با اشاره به اینکه برخی از مردم و علما واکسیناسینون فلج اطفال را حرام می‌دانند، تصریح کرد: علما و رسانه‌ها نقش موثری در نابودی این بیماری خطرناک و کشنده دارند و باید مردم را در این مورد اقناع کنند.

واکسن فلج اطفال برای 9.5 میلیون کودک افغانستانی

وزیر بهداشت با ابراز اینکه کمپین از بین بردن فلج اطفال از 8 سنبله آغاز و تا 12 سنبله ادامه خواهد داشت، گفت: در این دور واکسن فلج اطفال 9.5 میلیون کودک افغانستانی تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

فیروزالدین فیروز اظهار داشت: 67 هزار داوطلب برای پیشبرد این روند در تمام ولایت‌های افغانستان اعم از مناطق امن و نا‌امن فعالیت خواهند کرد.

فیروز تصریح کرد: در سالجاری 8 مورد فلج اطفال در افغانستان گزارش شده است، اما دولت وحدت ملی مصمم است تا این بیماری را تا آخر سالجاری متوقف کند.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه واکسن فلج اطفال ضرری به بدن کودکان ندارد، افزود: سازمان‌های جهانی بهداشت باید بیشتر از پیش برای نابودی این بیماری وحشتناک با افغانستانی‌ها همکاری کنند.

در همین حال «احسان‌الله حنفی» عالم دینی در این محفل با بیان اینکه اساسی‌ترین اصل دین اسلام رفاه جامعه و بهداشت انسان‌ها است، گفت: تمام انسان‌ها باید در حوزه بهداشت توجه جدی داشته باشند.

حنفی افزود: قرآن شریف تأکید زیادی به بهداشت انسان‌ها کرده و از سویی‌هم پیامبر اسلام نیز در حوزه بهداشت تأکید جدی کرده است.

وی در پایان سخنان خود از مسئولان وزارت بهداشت و کارمندان کمپین فلج اطفال خواست تا با صداقت و اخلاص کودکان افغانستان را از خطر بیماری فلج اطفال نجات دهند.

در همین حال نمایندگان «سازمان بهداشت جهانی» نیز متعهد شدند که برای مبارزه با بیماری فلج اطفال با افغانستان همکار هستند.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار