253083
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
بازی و کودک

چگونه اسباب بازی خوب و مناسب برای کودک ۳ تا ۵ ساله انتخاب کنیم؟

برای انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک ۳ تا ۵ ساله، چه مواردی را در نظر می‌گیرید؟ اگر دراین‌باره ایده‌ای ندارید، این مقاله، یک راهنمای خوب برای شما است.

به گزارش کودک پرس ، برای انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک 3 تا 5 ساله، چه مواردی را در نظر می‌گیرید؟ اگر دراین‌باره ایده‌ای ندارید، این مقاله، یک راهنمای خوب برای شما است. در نظر گرفتن سن و مهارت‌های کودک را فراموش نکنید!

در این مقاله می‌خوانید:

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک

نکات انتخاب اسباب بازی خوب و مناسب برای کودکان

اول ایمنی

ماندگاری طولانی

استفاده آسان

جنبه سرگرمی

جنبه آموزشی

جنبه اجتماعی

انتخاب اسباب بازی خوب برای گروه های سنی مختلف

اسباب بازی مناسب برای کودک ۳ تا ۵ ساله

اسباب بازی هایی برای تقلید، ایجاد و کشف

وسایل کاردستی و نقاشی

پازل

اسباب بازی هایی برای بازی با دیگران

اسباب بازی برای مهارت های حرکتی

انتخاب اسباب بازی مناسب با توجه راهنمای اسباب بازی

یک ترفند مناسب برای علاقه مند کردن کودک به اسباب بازی ها

خلاصه

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک

یک قانون سرانگشتی در انتخاب اسباب بازی خوب و مناسب برای کودکان این است که کمتر، بیشتر است. یعنی هر چه یک اسباب بازی کمتر کار کند، کودک فرصت بیشتری دارد تا از آن یاد بگیرد. استفاده از اسباب‌بازی‌های ساده برای کودکان آسان‌تر است، نیاز به نظارت کمتری دارند و می‌توانند بیشتر دوام بیاورند.

نکات انتخاب اسباب بازی خوب و مناسب برای کودکان

اگر برای شما هم سئوال است که چگونه اسباب بازی مناسب برای کودک ۳ تا ۵ ساله انتخاب کنید، ابتدا این موارد کلی را در نظر بگیرید:

اول ایمنی

اسباب‌بازی‌ها باید با سطح رشد و سن کودک مطابقت داشته باشند. اسباب‌بازی‌ها باید تمیز باشند و گوشه‌های تیز یا قطعات کوچک و قابل جدا شدن نداشته باشند. آن‌ها همچنین نباید حاوی مواد ناایمن، سمی یا قابل اشتعال باشند.

ماندگاری طولانی

بچه‌ها زیاد از اسباب‌بازی استفاده می‌کنند و گاهی آن را به در و دیوار می‌کوبند، یا پرتاب می‌کنند. برای جان سالم به در بردن از دست زدن مکرر کودک، یا پرتاب‌های کودک، یک اسباب‌بازی باید از مواد ثابت و جامد ساخته شده باشد.

استفاده آسان

یک کودک باید بتواند خودش به تنهایی با اسباب‌بازی کار کند و از آن لذت ببرد. به طور کلی، اسباب‌بازی‌های ساده، بهترین و کاربردی‌ترین اسباب‌بازی‌ها هستند.

جنبه سرگرمی

یک کودک باید در زمان حال و همچنین همزمان با رشدش، اسباب‌بازی خود را سرگرم‌کننده بداند تا بتواند با آن بازی کند. بنابراین به دنبال اسباب‌بازی‌هایی باشید که کودک بتواند به طرق مختلف با آن‌ها بازی کند و سرگرم شود.

جنبه آموزشی

بازی به کودک می‌آموزد که فکر کند، خلق کند و تصور کند. اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که امکان ایفای نقش، حل مسئله و مهارت‌های حل تمرین را برای کودک فراهم می‌کند.

جنبه اجتماعی

کودکان از طریق بازی با کودکان دیگر، مهارت‌های اجتماعی مهمی را یاد می‌گیرند. کودک در بازی با کودکان دیگر با مهارت‌هایی مانند مذاکره و سازش آشنا می‌شود. برای کودکان بزرگ‌تر که تمایل بیشتری به اشتراک‌گذاری وسایل خود دارند، اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که بتوانند با دیگران استفاده کنند. برای کودکان کوچک‌تر، به اندازه کافی اسباب‌بازی بخرید که نیازی نباشد آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارند چون کودکان کم‌سن علاقه‌ای به اشتراک‌گذاری ندارند و این مهارت با افزایش سن در کودک، رشد می‌کند.

انتخاب اسباب بازی خوب برای گروه های سنی مختلف

برای نوزادان: جغجغه‌ها، عروسک‌های نرم، کتاب‌های تخته‌ای

برای کودکان نوپا: توپ، اسباب‌بازی‌های هل دادنی و کشیدنی، حیوانات عروسکی، مداد رنگی، خمیر بازی، پازل‌های ساده

برای کودکان پیش دبستانی: عروسک، حیوانات پلاستیکی، وسایل نقلیه، لوازم هنری، توپ

برای کودکان در سن مدرسه: بازی‌های رومیزی، مجموعه‌های ساخت و ساز، خانه عروسک، لوازم هنری، عروسک

اسباب بازی مناسب برای کودک ۳ تا ۵ ساله

کودک نوپا بسته به سن و مهارت‌های خود به اسباب‌بازی‌های مختلف علاقه‌مند می‌شود، بنابراین ابتدا نیاز است که سطح مهارت‌های کودک را مشخص کنید و ببینید کودک 3 تا 5 ساله با چه چیزهایی سرگرم می‌شود.

اسباب بازی هایی برای تقلید، ایجاد و کشف

کودکان 3 تا 5 ساله علاقه زیادی به بازی‌های تخیلی و تقلید دارند. آن‌ها بزرگسالان اطراف خود را مشاهده می‌کنند و از تظاهر به این‌که مثل آن‌ها هستند، لذت می‌برند. این سن برای تغییر چهره و نقش‌آفرینی در نقش‌هایی مانند بازی بابا و مامان، آتش‌نشان، آشپز، پزشک و … است. کودکان در این سن همچنین دوست دارند با اجرای داستان‌هایی با عروسک‌ها، حیوانات عروسکی، مجسمه‌ها، ماشین‌های کوچک، خانه‌ها، قلعه‌ها، کشتی های دزدان دریایی و … سرگرم شوند.

وسایل کاردستی و نقاشی

کودک 3 تا 5 ساله از کاردستی و نقاشی نیز لذت می‌برد و دوست دارد نتایج ملموس داستان‌هایی را که می‌سازد ببیند و از به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود با والدین لذت می‌برد. خوب است که مواد کاردستی مانند قیچی، مداد، پارچه، چسب، روزنامه، مقوا، رنگ و قلم مو را در دسترس کودک بگذارید و اجازه دهید به جای کپی کردن ایده‌های شما، از تخیل خودش استفاده کند.

پازل

کودک در این سن پازل، بازی‌های ساختمانی و مجموعه‌های قطار را دوست دارد و به بازی‌های اکتشافی نیز علاقه‌مند است. مثلا می‌تواند با ذره‌بین، دوربین دوچشمی و ابزار سرگرم شود.

اسباب بازی هایی برای بازی با دیگران

حرف زدن کودکان 3 تا 5 ساله بهبود می‌یابد و دایره لغات آن‌ها هم غنی می‌شود. در این سن نیز به طور مداوم در بیان خواسته‌های خود بهتر عمل می‌کنند و همکاری و مشارکت بیشتری با بچه‌های دیگر دارند.

کودکان در این گروه سنی، قوانین بازی مانند انتظار برای نوبت را بهتر درک می‌کنند. بنابراین زمان خوبی است تا آن‌ها را با بازی‌های رومیزی ساده مانند چکرز و بازی‌های حافظه آشنا کنید. بازی‌های رومیزی باعث رشد مهارت‌هایی مانند توانایی توجه، حافظه، منطق، حل مسئله و حتی مهارت‌های حرکتی ظریف می‌شود.

اسباب بازی برای مهارت های حرکتی

مهارت‌های حرکتی کودکان 3 تا 5 ساله به طور فزاینده‌ای بهبود می‌یابد، حرکات خود را به خوبی کنترل می‌کنند و قدرت هل دادن، پرتاب کردن و کشیدن اشیاء در آن‌ها توسعه یافته است. این مهارت‌ها به کودک در این سن اجازه می‌دهد تا طیف گسترده‌ای از بازی‌ها و فعالیت‌های بدنی مانند بازی با توپ، سه چرخه‌سواری، دوچرخه بدون پدال، یا دوچرخه، دویدن، سر خوردن و تاب خوردن را تمرین کند. کودکان هنگام بازی در فضای باز، بیشتر فعال هستند. طبیعت، سرشار از اقلام مختلف مانند شاخه‌ها، صخره‌ها، درختان، ماسه، مخروط کاج و … برای سرگرمی آن‌هاست.

کورس‌های مانع برای کودکان 3 تا 5 ساله سرگرم‌کننده است. سطح دشواری این بازی را با توانایی‌های کودک تطبیق دهید.

مهارت‌های حرکتی کودکان ۳ تا ۵ ساله به طور فزاینده‌ای بهبود می‌یابد، حرکات خود را به خوبی کنترل می‌کنند و قدرت هل دادن، پرتاب کردن و کشیدن اشیاء در آن‌ها توسعه یافته است.

انتخاب اسباب بازی مناسب با توجه راهنمای اسباب بازی

معمولا بسته‌های اسباب‌بازی شامل سن توصیه شده برای بازی هستند که نشان می‌دهد که آیا برای کودک مناسب هستند، یا نه. بهتر است از خرید اسباب‌بازی‌هایی که برای سن کودک شما بیش از حد پیچیده هستند، یا راهنمای سنی استفاده از اسباب‌بازی را ندارند، خودداری کنید.

با ارائه این فرصت به فرزندتان برای انجام بازی‌هایی که برای سن و رشد او مناسب است، به او اجازه می‌دهید تا فعالیت‌هایی را انجام دهد که شامل چالش مناسب و لذت‌بخش برای سن او است. از سوی دیگر، اگر درک یا اجرای یک بازی برای کودک بسیار دشوار باشد، حتی بعدها که به سن کافی برای استفاده از آن برسد، علاقه خود را به این اسباب‌بازی از دست خواهد داد.

یک ترفند مناسب برای علاقه مند کردن کودک به اسباب بازی ها

اسباب‌بازی‌هایی را که فرزندتان مدتی است با آن‌ها بازی نکرده، کنار بگذارید و چند ماه بعد آن‌ها را بیرون بیاورید. در چنین شرایطی ممکن است اسباب‌بازی برای کودک جدید به نظر برسد و باعث ایجاد علاقه مجدد شود.

خلاصه

کودک 3 تا 5 ساله دوست دارد داستان اختراع و تخیل کند. در این سن با سایر کودکان سرگرم می‌شود، بنابراین زمان مناسبی برای معرفی بازی‌های رومیزی به او است. همچنین کنترل بهتری بر مهارت‌های حرکتی خود دارد و از بازی‌هایی که به او اجازه می‌دهد بدود، پرتاب کند، فشار بدهد، بکشد و سُر بخورد، لذت می‌برد. به طور کلی در انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک 3 تا 5 ساله، نکات ایمنی و سن و مهارت‌های کودک را در نظر بگیرید.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار