251863
۱۲ اسفند ۱۴۰۲
آموزش و تربیت فرزندان

آموزش مواجه شدن کودک با شکست به روش صحیح

در این قسمت راهکارهایی را به شما آموزش می دهیم تا به فرزندان تان کمک کنید که یاد بگیرند بدون ترس با شکست مواجه شوند.

به گزارش کودک پرس ، اگر فرد در کودکی راه های مواجه شدن با شکست را آموزش ببیند، در آینده انسان موفق تری خواهد بود پس یادگیری درست مقابله با شکست برای کودکان بسیار حائز اهمیت است.

 

راهکارهای درست مواجه شدن کودک با شکست

بدونِ شک؛ بعنوان والدین تماشای شکست خوردن فرزند، کار سختی است‌. در واقع در چنین حالتی تمام وجودتان می‌ خواهد که امنیت فرزندتان را تامین کنید تا آنها آسیب نبینند. متاسفانه نمی توان همیشه جلوی شکست بچه ها را گرفت. از طرفی هم خوب نیست که مدام مراقبشان باشید تا شکست نخورند، بلکه می توانید به آن ها آموزش دهید که چگونه با اشتباهات خود کنار بیایند و درس های ارزشمندی را بیاموزند. در این قسمت راهکارهایی را به شما آموزش می دهیم تا به فرزندان تان کمک کنید که یاد بگیرند بدون ترس با شکست مواجه شوند.

پذیرش شکست را به آنها آموزش دهید

زندگی پر از اتفاقات غیر قابل پیش بینی است. به فرزند خود آموزش دهید که پذیرفتن ناکامی ها و مشکلات، راه حل کلیدی برای مواجه شدن با شکست بدون ترس می باشد. اگرچه این سختی ها و شکست ها راضی ‌کننده نیستند؛ اما به معنای پایان زندگی هم نخواهند بود.

در مورد شکست با آنها صادق باشید

اینکه به کودک خود بگویید شکست یک تجربه زیباست، یعنی به او دروغ گفته اید؛ پس بهتر است صادق باشید. شکست خوردن اصلا تجربه لذت بخشی نیست؛ اما به معنای این هم نیست که همه چیز به پایان رسیده است.

به تلاش‌ های آنها به جای توانایی ها توجه کنید

قرار نیست که فقط از توانایی و استعداد فرزندان تان تعریف و تمجید کنید. به جای آن نگاه کنید و ببینید که فرزندتان چقدر تلاش کرده است و این تلاش و پشتکار او را مورد تمجید قرار دهید.

با او همدردی کنید

شکست اتفاق سخت و تلخی است و هیچ کسی دوست ندارد آن را تجربه کند. اگر دیدید که فرزندتان پس از شکست خوردن اوقات سختی را سپری کرده، سعی کنید که با او همدردی کنید، او را بفهمید و احساساتش را درک کنید.

الگوی خوبی باشید

وقتی که اشتباه می‌کنید، باید پایداری و ثبات قدم داشته باشید. در واقع این که شما چگونه با مشکلات برخورد می‌ کنید، می‌ تواند به کودک تان آموزش دهد که او هم با مشکلات، همانگونه صبورانه برخورد کند.

به او یاد بدهید که همه برنده نمی شوند

شاید در سال های قبل باید به کودکان آموزش میدادید که همه ما برنده هستیم و در نتیجه شکست را یک اتفاق غیر قابل پیش بینی برایشان توصیف می کردید؛ اما اکنون باید به آنها آموزش دهید؛ چیزی که لازم و ضروری است، تلاش بی‌وقفه ماست؛ که ممکن است این تلاش با برد یا باخت همراه باشد.

توضیح دهید که استعداد ها و توانایی هایتان متفاوت است

کودکانتان را به خاطر توانایی هایی که دارند تشویق کنید؛ اما به آنها امید واهی ندهید. فرصت دهید تا توانایی ها و استعدادهای خود را بشناسند و ببینند که چگونه باید خودشان را در آن زمینه پرورش دهند؛ اما یادآوری کنید که استعداد هیچکس با دیگری برابر نیست و انسان ها متفاوت هستند.

بگویید که شکست یک معلم است

وقتی که شکست می خورید، یاد می ‌گیرید دفعه بعدی چگونه از آن شکست جلوگیری کنید. شکست باعث می شود تا سرعت تان کم شود؛ اما از طرفی یک راه حل دیگر پیش پای شما می گذارد. به کودک تان ارزش شکست را برای یادگیری چیز های بهتر بیاموزید و کاری کنید که به آن شبیه به یک معلم دلسوز نگاه کند.

به او آموزش دهید که از شکست نترسد

فرزندان شما نمی توانند از شکست دوری کنند؛ پس به آنها آموزش دهید که از شکست نترسند و آن را راهی برای ارتقا و رشد خودشان ببینند و ترس را حذف کنند. ترس از شکست باعث می شود که نتوانند چیز های جدید را تجربه و کشف کنند.

به آنها یاد بدهید وقتی که شکست می خورند؛ بخندند

اشتباه کردن مقابل فرزند و خندیدن به آن ها؛ آموزش خوبی برای او خواهد بود؛ پس زمانی که شکست می‌ خورید، شبیه دیوانه ها رفتار نکنید، حرف‌ های منفی نزنید. به جای آن سرتان را تکان داده و بخندید‌. این کار باعث می‌ شود تا فرزندتان هم، چنین کاری را از شما یاد بگیرد.

با وقار شکست بخورید

اگر زندگی قهرمانان بزرگ را بخوانید، متوجه می شوید که آنها در مسیر شکست خوردن همواره وقار خود را حفظ می کنند‌. همین وقار و صبوری باعث می‌ شود که شما از آنها الگو بگیرید و به فرزندان خود آموزش دهید که شکست را به خوبی بپذیرند و شبیه به یک الگو برای دیگران باشند

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار