۳۲۷ کودک کار در اردبیل شناسایی شدند

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اردبیل گفت: ۳۲۷ کودک کار و خیابانی در استان اردبیل شناسایی شد.

به گزارش کودک پرس ،خسرو امیدوار گفت: کودکان کار عمدتاً به دلیل مشکلات مالی خانواده‌های خود در مکان‌های مختلف و در معرض دید اقدام به فعالیت‌های متعددی می‌کنند که با حمایت نهادهای انقلابی سعی بر این است تا به خانواده‌های آنها کمک شده و دغدغه کودکان کار از بابت مشکلات مالی خانواده‌هایشان برطرف شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اردبیل می گوید: بهزیستی در قالب سامانه حامی سعی می‌کند تا حمایت‌های مد نظر را از این خانواده‌ها در کنار کمیته امداد انجام دهد که ما با ابلاغ آئین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابانی سعی کردیم تا ایجاد اشتغال برای سرپرستان این کودکان کار را انجام دهیم.

او پرداخت تسهیلات خوداشتغالی و معرفی به واحدهای کارگاهی و تولیدی را با هدف مساعدت به این گروه آسیب‌پذیر یادآور شد و گفت: در استان اردبیل تعداد ۳۲۷ کودک کار و خیابانی شناسایی شده و اطلاعات آنها در سامانه مورد نظر به ثبت رسیده است.

امیدوار می گوید: دستگاه‌های متعدد که عضو ستاد ساماندهی کودکان کار هستند، به تناسب مأموریت و مسئولیت خود وظیفه حمایت و پشتیبانی را از این کودکان دارند که امیدواریم با فعال شدن اکیپ‌های سیار مددکاری و روانشناسی نیز به این گروه‌های آسیب‌پذیر کمک کنیم.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اردبیل در ادامه گفت: به دنبال مشاوره و دریافت اطلاعات از این کودکان به این نتیجه رسیدیم که عمده این کودکان به دلیل مشکلات و دغدغه‌های مالی خانواده‌ها مشغول کار بوده و از تحصیل نیز بازماندند.

امیدوار می گوید: با همکاری آموزش و پرورش موضوع آموزش و تعلیم و تربیت آنها مد نظر قرار گرفته و در کنار آن سعی ما بر این است تا با راه‌اندازی مرکز «کودک و خانواده »از این افراد حمایت کنیم.

به گفته او، در صورت تکرار فعالیت در خیابان و حضور در واحدهای کارگری سعی بر این است تا این کودکان به واحدهای شبانه‌روزی ارجاع شوند تا از خدمات این مراکز بهره‌مند شوند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اردبیل گفت: عمده کودکان کار با آسیب‌های اجتماعی متعدد روبه‌رو هستند و سالانه نیز چهار تا پنج نفر به این تعداد اضافه می‌شوند اما با اقدامات پیشگیرانه تلاش بر این است تا از بروز آسیب‌های جدی برای این کودکان جلوگیری شود.