245063
۱۸ خرداد ۱۴۰۱

حداقل سن ثبت نام در پایه اول دبستان چند سال است؟

وزیر آموزش و پرورش با ابلاغ یک دستورالعمل اجرایی به استان‌ها، شرایط ثبت‌نام دانش‌آموزان را برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ در مقاطع پیش‌دبستانی و دبستان را اعلام کرد.

به گزارش کودک پرس ،در دستورالعمل ثبت‌نام مدارس که با شعار «ثبت نام مطلوب، نظارت همگانی، نصیب برابر آموزشی» از سوی وزیر آموزش‌وپرورش به مدیران کل استان‌ها ابلاغ شده آمده است که در سال جاری مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات به عنوان رئیس ستاد ثبت‌نام مرکزی معرفی می‌شود و کلیه اعضای ستاد ثبت نام در سطوح استانی و منطقه‌ای موظف‌اند در برنامه‌ریزی، سازماندهی و اجرای فرایند ثبت‌نام مشارکت کنند.

مقررات ثبت‌نام در مقطع پیش‌دبستانی و دبستان

– ثبت‌نام کودکان پیش از دبستان بر اساس مفاد بخشنامه‌های ۳۰۱ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ و ۸۴۲۲۵ مورخ ۹۷/۵/۱۰ و ۱۵۸۷۷۴ مورخ ۱۳۹۸/۸/۲۹ و شیوه نامه ۴۶۱۰۶ مورخ ۱۳۹۷/۳/۲۱ انجام می‌شود.

– ثبت‌نام کلیه کودکان پیش از دبستان در سامانه سیدا به تفکیک کدهای دولتی، دولتی با مشارکت مردم و غیر دولتی الزامی بوده و مسئولیت ثبت‌نام بر عهده مدیر مرکز تربیت کودک (از جمله مهدکودک و پیش‌دبستانی) است.

تبصره ۱: واحدهای تعلیم و تربیت کودکان زیر شش سال تمام که مجاز به دریافت شهریه هستند، باید بر اساس دستورالعمل ابلاغی سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک اقدام کنند.

تبصره ۲: مدیریت واحدهای آموزشی دولتی و دولتی با مشارکت مردم با توجه به ردیف یک بند (ب) بخشنامه ۸۴۲۲۵ مورخ ۱۳۹۷/۰۵/۱۰ و شیوه نامه ۳۰۱ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ خواهد بود.

– حداقل سن ثبت نام در پایه اول:

حداقل سن ثبت‌نام در پایه اول اعلام شد | شرایط ثبت‌نام در ۳ مقطع تحصیلی مدارس

حداقل سن ثبت‌نام در پایه اول/ شرایط ثبت‌نام در پیش‌دبستانی و دبستان

-مدیران مراکز تربیت کودک (مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها) و مدارس ابتدایی موظف‌اند اطلاعات نوآموزان پیش‌دبستانی و دانش‌آموزان (به‌ویژه پایه اول) را در اسرع وقت و حداکثر تا پایان خردادماه ۱۴۰۱ در سامانه‌های سنجش بدو ورود و سیدا ثبت کنند.

تبصره ۱: مدیران مدارس، نوآموزان بدو ورود به پایه اول دبستان فاقد تجربه پیش‌دبستانی را شناسایی کنند تا مناطق در اسرع وقت برای برگزاری کلاس‌های آمادگی در بهار و تابستان ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی کنند.

تبصره ۲: به منظور پیشگیری از تداخل برنامه آموزش‌های آمادگی پیش‌دبستانی تابستانی با آغاز سال تحصیلی، شایسته است به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا تداوم یادگیری و کلاس‌های آمادگی بهار و تابستان ۱۴۰۱ و نیز پیش‌دبستانی ویژه آموزش و مداخله بهنگام، حداکثر در نیمه اول شهریور ۱۴۰۱ به اتمام برسد.

– حداقل سن ثبت نام در پایه اول دبستان، شش سال تمام است.

تبصره ۱: سایر شرایط سنی ثبت نام دانش آموزان دوره های مختلف تحصیلی مطابق مفاد فصل سوم آیین نامه اجرایی مدارس انجام می‌پذیرد.

– از آنجایی که در دوره ابتدایی فرآیند ارزشیابی کیفی- توصیفی دانش‌آموزان در افزونه‌های ارزشیابی سامانه سیدا درج می‌شود، ارتقای دانش‌آموزان به پایه بالاتر(به جز پایه اول) و با تکرار پایه به صورت متمرکز از طریق سامانه و با تایید مدیر مدرسه انجام خواهد شد.

– تمامی نوآموزان بدو ورود به پیش‌دبستانی و پایه اول دبستان ملزم به شرکت در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی هستند و شرکت نوآموزان دو سال قبل از دبستان در برنامه سنجش مطابق دستورالعمل اجرایی برنامه سنجش سال ۱۴۰۱ انجام می‌شود.

تبصره ۱: با توجه به اینکه نوآموزان دو سال قبل از دبستان در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و برخی از آنها دیرآموز تشخیص داده می‌شوند، برنامه‌ریزی برای آموزش و مداخله بهنگام در طی سال تحصیلی برای این نوآموزان ضروری است.

تبصره ۲: به استناد ماده ۷ اساسنامه مدارس عشایری مصوبه شماره ۹۰۸ شورای عالی آموزش و پرروش مورخ ۱۳۹۳/۱۲/۱۱ سنجش سلامت بدو ورود دانش آموزان عشایری الزامی و رایگان است و با توجه به کوچ‌رو بودن عشایر بازه زمانی سنجش بدو ورود آنان تا پایان مهرماه خواهد بود.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار