کودکان حق دارند صدایشان شنیده شود

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در مراسم اختتامیه مسابقه ملی کرونا و حقوق کودک گفت: کودکان حق دارند که صدای آنان شنیده شود.

به گزارش کودک پرس ،در مراسم مسابقه ملی کرونا و حقوق کودک که در اراک برگزار شد محمود عباسی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در سخنانی با اشاره به اینکه طبق مفاد کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل که در سال ۱۳۷۲ جمهوری اسلامی ایران هم به آن پیوسته کودکان حق دارند که صدای آنان شنیده شود گفت: ما با برگزاری مسابقه کرونا و حقوق کودک در شرایط پاندمی کرونا خواستیم کودکان به ما بگویند که در شرایط سخت شیوع کرونا که آنان را از بسیاری از حقوق اساسی آنها محروم کرده که محرومیت از حضور در مدرسه، حق بازی و شادی کردن، با همشاگردان خود بودن، و تخلیه انرژی و دهها حق دیگر از جمله آنهاست خواسته آنها چیست و از والدین، معلمان و مسئولان و کارگزاران چه انتظاری دارند.

وی افزود: این برای نخستین بار است که در کشور سئوالی اینچنین و اساسی فراروی کودکان قرار می گیرد تا کودکان ما احساس کنند که صدایشان شنیده می شود. این حق در کنوانسیون حقوق کودک یکی از چهار حق بنیادین کودکان است که در کنار حق بر رعایت مصالح عالیه کودکان، حق بر منع تبعیض و حق بر حمایت اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. ما در مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به نمایندگی از کودکان این مرز و بوم وظیفه داریم که ندای کودکانمان را به جهانیان برسانیم. لذا علاوه بر لوح تقدیر و اعطای جوایز، ۲۰۰ اثر برگزیده از دلنوشته کودکان را به شش زبان سازمان ملل منتشر و به کمیته حقوق کودک سازمان ملل ارائه خواهیم کرد.