موقعیت فعلی شما : خانه/دوران بارداری
1648
۲۰ مرداد ۱۳۹۵

هفته ششم بارداری

مطالب آموزنده و مهم که مادر باید در هفته ی ششم بارداری خود بداند.

کودک شما چگونه تغییر می کند

 

در هفته 6 بارداری شما تعداد ضربان قلب جنین 160-150 بار در دقیقه می باشد. که تقریبا 2 برابر ضربان قلب شماست او 5/1 سانتی متر طول دارد. و کمی شبیه یک بچه به نظر می‌رسد. کم کم قد می کشند. بینی و پلکهایش در حال شکل گرفتن هستند. چشمایش همه‌ی اجزای بینایی را دارد. ستون فقرات او کامل شده است. ریه هایش در حال رشد است و جفت نیز فعالانه در حال عمل است .

 

چشم‌ها و گوش‌ها شروع به شکل گرفتن می کنند.

 

جنین حدود نیم سانتی‌متر است و بیشتر ظاهری شبیه به بچه قورباغه دارد تا انسان.

 

در جلوی مغز دو قسمت شاخه مانند تو خالی رشد می کنند و دو کاسه چشم را تشکیل می دهند. داخل هر حفره، سلول‌های پوستی به عدسی و قرنیه تبدیل می شوند. قلب که هنوز از تخم یک شقایق بزرگ‌تر نیست، شروع به تپیدن می کند و گلبول‌های قرمز ابتدایی در بدن جنین به جریان می افتند. لوله عصبی که مغز را به نخاع متصل می کند، بسته شده و یک قسمت آن را مغز و طرف دیگر،نخاع را تشکیل می دهد.

 

این هفته بند ناف که وطیفه رسانیدن مواد مغذی و اکسیژن به جفت است نیز تشکیل میشود. احتمالا از اواسط این هفته، کودک شما تکان دادن اعضای کوچک خود را آغاز خواهد کرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه ماهه اول دوران حاملگی خود صبر کنید تا بتوانید از احساس کردن حرکتهای آرام کودک خود، لذت ببرید!

 

وضعیت بدن مادر در هفته ششم

 

علائم زود هنگام بارداری در بدن شما بروز می کنند، علائمی نظیر حساس شدن سینه‌ها، خستگی دائم و حالت تهوع و نیاز مکرر به توالت رفتن. گاهی ممکن است متوجه شوید که در زمان بارداری در هنگام سرفه کردن قدری ادرار از شما ترشح می شود، دلیل این موضوع، بزرگ و متورم شدن رحم می باشد که به مثانه فشار می آورد. برای حل این مشکل پیشنهاد می گردد که زود به زود از توالت استفاده کنید و همچنین استفاده از نوار بهداشتی‌های نازک و سبک هم می تواند برای جلوگیری از آلودگی، راه مناسبی باشد. در این راستا شما می توانید ورزش‌های تقویت کننده عضلات واژن را انجام دهید که کمک بسیاری به شما خواهد کرد. به این نحو که عضلات واژن خود را 10 الی 12 مرتبه، منقبض و منبسط نمایید و اینکار را چندین بار در روز تکرار نمایید.

 

دیدن لکه خون پس از ادرار بر روی لباس زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی در اوائل دوران حاملگی طبیعی است؛ اما گاهی از اوقات ممکن است علامت اولیه سقط جنین نیز باشد.سایر علائم سقط جنین عبارتند از:گرفتگی یا دردهای شکمی/لخته های خون مایل به خاکستری و یا مایل به صورتی/خونریزی . در صورت مشاهده علائم فوق، به سرعت با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید؛ تا او مشخص کند که آیا این موارد بیانگر یک مشکل احتمالی می باشند یا خیر. برخی خانم ها ممکن است در دوران باراری دچار یبوست شوند بنابراین میبایست غذاهای خود را درست انتخاب نموده و آب زیاد نیز بنوشند.

 

در این هفته در برخی از زنان بعلت تهوع میزانی وزن کاسته میشود که هیچ جای نگرانی ندارد و در هفته های آینده وزن جبران خواهد شد

 

مراقبت های بارداری در هفته ششم

 

2935

 

فقدان خواب تقریباً در 80 درصد زنان در این هفته مشهود است. در بعضی دیگر نیز خواب آلودگی چنان است که همیشه بسیار خسته اند. اغلب حاملگی ها مخصوصاً در سه ماهه ی اول با تهوع همراه هستند. اگر اغلب استفراغ می کنید آب کافی بنوشید. از جمله معالجات حالت تهوع «یونیزوم» است که خواب آور می باشد. مصرف آن نیاز به مشورت پزشک دارد. طب سوزنی نیز تایید شده است. اگر ناخوشی شما در حدی بود که نمی توانید هیچگونه غذا یا مایعاتی را برای 24 ساعت نگه دارید، اگر به جلوی مداوم و زن کم می کنید یا بدنتان کم می شود در این صورت حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. این نشانه سبب کم آبی جدی می شود که در نتیجه شما و جنین تان مواد پر اهمیت برای سلامتی را از دست می دهید. تابع رژیم غذایی که در هفته ی پنجم ذکر شد باشید و پیاده روی را نیز فراموش نکنید.

 

علاوه بر ترک عادت‌های بد و غلطی نظیر سیگار، الکل و مواد مخدر، لازم است با عفونت‌ها و میکروب‌ها نیز مقابله کنید. برای مثال دائماً دستان خود را با آب و صابون بشویید و از افراد بیمار و مریض دوری کنید و اجازه دهید تا همسرتان زباله ها و مواد آلوده را جمع آوری و جا به جا کند. مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و … را کاملاً و تا بیشترین حد بپزید تا به هیچ وجه خام نباشند. از مصرف مواد لبنی و آب میوه‌هایی که پاستوریزه نیستند، خودداری کنید.

 

این هفته نیز،جالات هفته پیش را دارید ولیی ممکن است کمی بیشتر از هفته گذشته باشد.ممکن است در این هفته ولع بیشتری نسبت به غذا پیدا کنید.سعی کنید از غذاهای دریایی،میوه و ماهیی در برنامه غذایی خود استفاده نمایید.

 

سعی نمایید میان وعده های سالمی را در برنامه غذایی خود بگنجانید.میان وعده هایی مانند کرفس،هویج،خربزه و انبه میتواند برای شما مفید باشد.

 

سعی نمایید که از سموم دفع حشرات در دوران بارداری،دوری جویید.همچنین از اشعه X نیز در این هفته باید دوری گزینید جراکه در مرحله مهمی از رشد و نمو کودک قرار داریم.سعی نمایید در این هفته موهای خود را رنگ نزنید.

 

در صورتیکه مصرف سیگار و یا نوشیدن الکل را هنوز کنار نگذاردید در همین هفته اینکار را انجام دهید.چراکه کوک شما در مرحله مهمی از رشد خود قرار دارد.

 

برای مصرف ویتامینهای روزانه برنامه منظمی طراحی کنید: ویتامینها را در یک جعبه دارو که محفظه های جداگانه ای برای هر یک از روزهای هفته دارد، قرار دهید. هر روز شک کردید که آیا ویتامینهای آن روز را مصرف کرده اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چک کنید. جعبه دارو را در کنار مسواک خود قرار دهید تا هر شب در هنگام مسواک زدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید.

 

با عفونت‌ها و میکروب‌ها مقابله کنید

 

2930

 

علاوه بر ترک عادت‌های بد و غلطی نظیر سیگار، الکل و مواد مخدر، لازم است با عفونت‌ها و میکروب‌ها نیز مقابله کنید. برای مثال دائماً دستان خود را با آب و صابون بشویید و از افراد بیمار و مریض دوری کنید و اجازه دهید تا همسرتان زباله ها و مواد آلوده را جمع آوری و جا به جا کند. مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و … را کاملاً و تا بیشترین حد بپزید تا به هیچ وجه خام نباشند. از مصرف مواد لبنی و آب میوه‌هایی که پاستوریزه نیستند، خودداری کنید.

 

نکات تغذیه مادر

 

3214

 

حالت تهوع و استفراغ و نواسانات خلقی، بیشترین علائمی است که شما در این دوره تجربه می‌کنید.پزشکان معتقدند که تهوع صبحگاهی در بارداری یک نشانه خوب است. استفراغ و حالت تهوع صبحگاهی، خطر سقط جنین در مراحل بعدی بارداری و سرطان سینه را برای مادر کاهش می‌دهد. تهوع صبحگاهی نشان دهنده این است که هورمون‌های مناسبی در بدن مادر در حال ساخت است. یکی از روش‌هایی که به کاهش این علائم کمک می‌کند، مصرف این مواد غذایی است:

 

* خوردن میان وعده یا اسنک در طول روز

*  محدود کردن یا خودداری از مصرف غذاهای چرب، تند و سرخ شده

*  نوشیدن مایعات برای هیدراته ماندن، به خصوص اگر حالت تهوع دارید.

*  مصرف غذاهای سالم

 

*  اگر هنوز مصرف مکمل‌ها را آغاز نکرده‌اید، لازم نیست برای ملاقات با پزشک و تجویز نسخه منتظر بمانید. همین حالا خوردن مکمل‌های فولیک اسید را با ۶۰۰ میکروگرم آغاز کنید.

 

 

برنامه فعالیت مادر در هفته ششم

 

2934

 

اگر ورزش میکنید این هفته زمان مناسبی است تا بر روی عضلات شکم خود کار کنید.چرا که سبب کمک به ستون فقرات شما خواهد شد.

 

اگر پزشک شما با ورزش کردن موافقت کرده است، سعی کنید کاملاً از این موقعیت استفاده کنید. تحرکات ورزشی باعث متعادل شدن تغییرات زمان بارداری می شود. علاوه بر آن ورزش از خستگی و فرسودگی زیاد جلوگیری می کند و شما را به خوردن مواد مغذی مورد نیاز بدنتان ترغیب می کند. همچنین به احساسات لحظه ای و متغیر شما، ثبات بیشتری می بخشد. تمام این اتفاقات به این علت روی می‌دهد که در اثر فعالیت بدنی نوعی پروتئین از غده هیپوفیز ترشح می شود که اندورفین (Endorphins) نام دارد و عملکرد آن باعث می شود که شما از آن بهترین بهره را ببرید.

 

 

منبع: مهدپرتال

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار