موقعیت فعلی شما : خانه/دسته بندی نشده
5417
۲۵ شهریور ۱۳۹۵

طرح‌های خلاقانه ترویج‌ کتاب‌خوانی

در دومین دوره‌ جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی ده‌ها اثر از اقصا نقاط ایران در زمینه ترویج کتاب‌خوانی به دبیرخانه‌ جشنواره ارسال و شماری از آن طرح‌ها به دلیل جذابیت و همین‌طور برآورده کردن نظر هیات داوران به عنوان آثار برتر انتخاب شد

به گزارش کودک پرس   در ایرانی با سرانه‌ پایین مطالعه‌، ضرورت ترویج کتاب‌خوانی بیش از پیش احساس می‌شود. در این گزارش طرح‌های برگزیده‌ ترویج کتاب‌خوانی بررسی شده است.

جایزه ادبی گوزن زرد

گوزن زرد اولین جایزه کتاب در ایران است که کتاب سال را از نظر پدرها و مادرها و بچه‌ها معرفی می‌کند. این گروه توانسته است یک شبکه بزرگ از خانواده‌های علاقه‌مند را در فعالیت‌های خود شریک کند. جایزه‌ ادبی گوزن زرد یک جایزه‌ مستقل و غیردولتی است که برای معرفی آثار برگزیده‌ ادبیات کودک و نوجوان در ایران پایه‌گذاری شده است. موفقیت جایزه‌ ادبی لاک‌پشت پرنده و اعتماد و استقبال خانواده‌های ایرانی از فهرست کتاب‌های برگزیده‌ لاک‌پشت پرنده باعث شد تا دبیرخانه‌ این جایزه به خانواده‌های ایرانی پیشنهاد مشارکت بدهد و از آن‌ها بخواهد در فرایند داوری و انتخاب کتاب‌های برتر سهیم باشند. هدف از ارائه‌ این پیشنهاد ترویج کتاب‌خوانی در خانواده، اضافه شدن کتاب به سبد خرید خانوار، دسترسی خانواده به کتاب‌های مناسب و آگاهی از سلیقه و نیاز مخاطب ادبیات کودک و نوجوان بود. پیشنهاد اولیه در جشن امضای پاپیزه‌ لاک‌پشت پرنده در مهرماه ۱۳۹۳ مطرح شد. سپس، فراخوان دعوت از والدین و کودکان برای داوری کتاب‌ها در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مرتبط با لاک‌پشت پرنده منتشر شد. با اعلام آمادگی تعداد مناسبی از خانواده‌ها و ثبت‌نام آن‌ها برای داوری، مرحله‌ کتاب‌خوانی از بهار ۱۳۹۴ آغاز شد. برخی از کتاب‌ها توسط خانواده‌ها تهیه شد و برخی از کتاب‌ها نیز با همکاری خانه‌ کتاب ایران و شهر کتاب هفت‌چنار توسط دبیرخانه‌ اجرایی جایزه تهیه و برای خانواده‌های داوطلب ارسال شد. پس از پایان برنامه‌ کتاب‌خوانی و دریافت فرم‌های داوری پدرها و مادرها و بچه‌ها، در دوره‌ اول برگزاری این جایزه دو نشان ویژه‌ گوزن زرد ازطرف والدین و کودکان به کتاب‌های منتخب در حوزه‌ تألیف و ترجمه تعلق خواهد گرفت. تلاش دبیرخانه‌ گوزن زرد بر این است که با افزایش تعداد داورها در دوره‌های بعدی، این جایزه در دو حوزه‌ مستقل والدین و کودکان برگزار شود. گوزن زرد اولین جایزه‌ ادبی در حوزه‌ی ادبیات ایران است که در نتیجه‌ آن یک برنامه‌ کتاب‌خوانی گروهی و خانوادگی شکل گرفته است و خانواده و کودک به‌طور مستقیم درگیر ارزیابی کتاب و معرفی بهترین اثر شده‌اند. دبیرخانه‌ این جایزه امیدوار است گوزن زرد بهانه‌ای برای توسعه و ترویج کتاب‌خوانی، صلح و دوستی در میان خانواده‌های ایرانی باشد.

مناطق دورافتاده جامعه‌ هدف کتاب‌خوانی

فرزانه اخوت عراقی و دوستان همراهش  مدت‌هاست تلاش مستمر و پیگیر در جهت ترویج کتابخوانی برای کودکان و نوجوانان و ترویج کتاب‌خوانی در روستاها دارند. او با سفر داوطلبانه به روستاهای دورافتاده مرزی کتابخانه‌های بسیاری را در این روستاها راه‌اندازی کرده است. این  عضو هیئت مدیره شورای کتاب کودک علاوه بر مسئولیت نویسندگی و ویراستاری فرهنگ‌نامه کودک و نوجوان در ایام فراغت بار سفر به مناطق مرزی و دور از دسترس پایتخت می‌بندد تا شرایط پیوند کودکان ایران‌زمین با کتاب را فراهم کند. تأمین هزینه‌های این کتاب‌ها برای تجهیز کتابخانه‌های مناطق دوردست از ابتدا از طریق نذورات تأمین می‌شد.

معرفی قصه‌های اقوام ایرانی و ملل جهان به کودکان

مؤسسه مهر پروین فعالیت‌های خیریه اجتماعی در حوزه زنان را با محوریت کتاب و فرهنگ انجام می‌دهد. معرفی قصه‌های اقوام و ملل، معرفی شفاهی کتاب‌های جدید و ترویج کتاب‌خوانی برای کودکان از جمله برنامه‌های این مؤسسه است

 

 

منبع:    ایسنا

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار