3008
۰۷ شهریور ۱۳۹۵

تولد 25 تا30 هزار کودک معلول در سال

دکتر انوشیروان محسنی بند پی رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: با توجه به اینکه سالانه 25 تا30 هزار کودک معلول متولد می شوند؛ سازمان بهزیستی کشور با همکاری دانشگاهای علوم پزشکی استانها و دفاتر رسمی ازدواج، مشاوره های ژنتیک و آزمایشات ژنتیک را برای افراد نیازمند الزام کرده است.

به گزارش کودک پرس    دکتر انوشیروان محسنی بند افزود: مهمترین استراتژی، سازمان بهزیستی کشور، پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی و معلولیت هاست که در راستای بیشگیری از معلولیت ها غربالگری شنوایی سنجی را از 54 درصدی که در سال 92 تحویل گرفتیم به بالغ بر 75 درصد درسال 94 رساندیم و تعهد کردیم که در سال 95 به بالای 90 درصد برسانیم.

وی افزود: برای پیشگیری از تنبلی چشم که یکی از مهمترین علت نابینایی وکم بینایی در افراد کمتر از 40سال است، هدفمان این است که درسا ل 95 به 90 درصد برسانیم.

محسنی بند پی ادامه داد: مهمترین کار سازمان بهزیستی کشور در 2 سا ل اخیر، پیشگیری از معلول زایی است که به دلیل اختلالات ژنتیکی و اختلالات متابولیکی رخ می دهد.

وی با بیان اینکه سالانه 25 تا30 هزار کودک معلول متولد می شوند، گفت: در این زمینه ما ورود علمی داشتیم.24 مرکز مشاوره ژنتیک و آزمایش ژنتیک را با خودمان همکار کردیم و مداخلات خوبی را در این زمینه داشتیم. برای اینکه آن شواهد و مستندات کافی راکه قانونی داشته باشیم و این را اجبارکنیم در سه استان کشور شامل کرمان، یزد و مازندران پایلوت کردیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه افزود: مشاوره های ژنتیک و آزمایشات ژنتیک را برای افراد نیازمند الزام کردیم. دراین زمینه دانشگاهای علوم پزشکی استانها و دفاتر رسمی ازدواج همکار بهزیستی شدند و بهزیستی محوریت کار بود؛ که در این دو سال 1300 سقط قانونی داشتیم تا از معلول زایی در آحاد جامعه پیشگیری کنیم.

وی اعتیاد وطلاق را دو آسیبی دانست که بیشتر از بقیه خودش را نشان می دهد ، و گفت: دربحث اعتیاد تمام تلاشمان را در تقویت محافظ و کاهش عوامل خطر گذاشتیم. 97.5 درصد آحاد جامعه که الان پاک هستند و معضل اعتیاد راندارند نسبت به پیشگیر ی و نسبت به صیانت از ابتلا به این معضل اقدام کردیم که آگاهی آنها را نسبت به این پدیده مخرب افزایش دهیم و خانواده ها را نسبت به این مسئله آگاه کردیم.

محسنی بندپی با بیان اینکه روی 2.5 درصدی که مشکل دارند، مداخلات علمی و تخصصی داشتیم؛ ادامه داد: رویکرد سازمان بهزیستی، تقویت مراکز اجتماع محوری است و حلقه ای که به این امر کمک می کند، توانمند سازی افراد دچار معضل نسبت به اشتغال، مسکن و حرفه آموزی آنهاست که در استراتژی و دستور کار سازمان بهزیستی است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان برنامه کارنامه رادیو سلامت با بیان اینکه طبق بند ج تبصره 16 که منابع تسهیلات اشتغال زایی در اختیار ماست، افزود: منابع تسهیلات اشتغال زایی و مسکن در اختیار ماست. ما 5 درصد این ها را به بهبودیافتگان این امر قرار دادیم تا به چرخه خانمان سوز اعتیاد دوباره برنگردند.

 

 

 

منبع:    جام جم آنلاین

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار