موقعیت فعلی شما : خانه/فرهنگ و رسانه/کودک پلاس
28836
۲۵ مهر ۱۳۹۶
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد؛

انتشار سالانه بیش از ۱۰ هزار کتاب در حوزه کودک و نوجوان

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای ارمنستانی خود از فصل جدید روابط بین دو کشور با امضای موافقتنامه‌ای خبر داد.

به گزارش کودک پرس ، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار ضمن تاکید بر این مطلب گفت: با امضای موافقتنامه بین دو کشور در هفته گذشته، فصل جدیدی در روابط بین دو کشور ایجاد خواهد شد. ایران و ارمنستان در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری اشتراکات فراوانی دارند که می‌توانند روابط خود را گسترش دهند.

صالحی با اشاره به ظرفیت‌های سینمای ایران ادامه داد: سینمای ایران دارای قوت است و در سال قریب به ۱۰۰ فیلم سینمایی بلند تولید می‌کند. سینمای مستند ایران نیز فعالیت‌های مطلوبی دارد و دارای جشنواره‌ای با عنوان جشنواره حقیقت است. فیلم کوتاه نیز در ایران جایگاه مناسبی دارد و در همین روز‌ها در حال برگزاری این جشنواره در ایران هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دو کشور در زمینه فیلم سازی و تبادل تجربیات مشترک می‌توانند همکاری‌های خوبی با یکدیگر داشته باشند. ما آمادگی برگزاری هفته‌های فیلم سینمایی ایران در ارمنستان را داریم، زیرا حوزه سینما می‌تواند در گسترش ارتباطات دو کشور موثر باشد. سینما دریچه خوبی برای ارتباطات فرهنگی و هنری کشور‌ها به شمار می‌رود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به کتاب و کتابخوانی در ایران اشاره کرد و گفت: یکی از ظرفیت‌های قابل توجه در ایران کتاب‌های کودک و نوجوان است. هر سال بیش از ۱۰ هزار کتاب در حوزه کتاب کوک و نوجوان منتشر می‌شود. ظرفیت فضای ایران هم در بخش نویسندگان کودک و نوجوان و هم در زمینه تصویرگری کودک و نوجوان قابل توجه است.

صالحی در ادامه به فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه تئاتر اشاره کرد و گفت: آمادگی همکاری‌های مشترک در این زمینه با ارمنستان را داریم.

وی افزود: در تهران هر شب بیش از ۱۰۰ تئاتر اجرا می‌شود. هم تعداد نمایش‌های اجرا شده در ایران قابل توجه است و هم سبک‌های مختلف آن و تدریس اساتید این حوزه به لحاظ سبک‌های تئاتر قابل ملاحظه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: می‌توان در زمینه برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه تئاتر همکاری‌های مشترکی داشت. موسیقی نیز یکی دیگر از زمینه‌های همکاری مشترک است. موسیقی سنتی دو کشور و کشورهای منطقه می‌تواند موجب ارتباطات جدیدی بین ایران و ارمنستان شود. موسیقی در منطقه‌ای که ناآرام است، می‌تواند به عنوان پیام صلح و آرامش محسوب شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری‌های مشترک میان دو کشور در زمینه‌های هنرهای تجسمی و کتابخانه‌های ملی نیز تاکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به جایگاه زبان فارسی در کشور ارمنستان بر تقویت آن در این کشور تاکید کرد و گفت: آمادگی گسترش این زبان و تدریس آن در مدارس و دانشگاه‌ها را داریم. ترجمه آثار به زبان دو کشور نیز ضروری است و تاکنون سه اثر از زبان ارمنی به فارسی و از فارسی به ارمنی داشته‌ایم که می‌توان این تعداد را گسترش داد.

صالحی در ادامه سخنان خود به فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه رسانه و مطبوعات اشاره کرد و گفت: تبادل هیات‌های رسانه‌ای ایران و ارمنستان می‌تواند در گسترش روابط نقش موثری داشته باشد. در ایران هشت هزار نشریه، مطبوعات و رسانه‌های برخط وجود دارد که در این زمینه هیئت‌های رسانه‌ای دو کشور می‌توانند تبادل تجربیات با یکدیگر داشته باشند.

وی در ادامه به موضوع گفت‌وگوی ادیان الهی اشاره کرد و گفت: اسلام و مسیحیت زمینه‌های مشترکی از جمله صلح، عدالت، خانواده، کودکان و … برای گفت‌وگو دارند که می‌توان آن‌ها را گسترش داد.

در بخش دیگری از این دیدار آرمن امیریان وزیر فرهنگ ارمنستان بر گسترش روابط ایران و ارمنستان در زمینه‌های مختلف فرهنگ و هنری تاکید کرد. وی گفت: ایران و ارمنستان هفته گذشته در زمینه سینمایی قرارداد همکاری مشترک بین بنیاد سینمایی فارابی و مرکز سینمایی ارمنستان امضا کردند که موجب گسترش همکاری‌های مشترک میان دو کشور می‌شود. در زمینه تولیدات مشترک فیلم‌های سینمایی قراردادهایی بین دو کشور به امضا رسیده است که امیدوارم به زودی اجرایی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری هفته فیلم ارمنستان قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد که این رویداد به صورت سالیانه برگزار شود. وزیر فرهنگ ارمنستان گفت: در ارمنستان دوره توسعه سینما آغاز شده است و آمادگی همکاری با سینماگران ایران در زمینه تولید آثار سینمایی را داریم.

وی در بخش دیگری از این دیدار بر همکاری‌های مشترک میان دو کشور در بخش‌های رسانه‌ای، تئاتر، نقاشی و ارکستر سمفونیک تاکید کرد.

در ادامه این نشست علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی، محمد سلگی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عباس خامه یار معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به فعالیت‌های انجام گرفته در بخش کاری خود به ارائه پیشنهادهای همکاری‌های مشترک فرهنگی و هنری با کشور ارمنستان پرداختند.

 

منبع: دانا

 

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار