2782
۰۵ شهریور ۱۳۹۵

حدف بسیج دانش آموزی با حاکمیت سازمان ملل

لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به پروتكل اختياري كنوانسيون حقوق كودك در مورد به كارگيري كودكان در منازعه مسلحانه» نقشه خطرناكي است كه مستقيماً بسيج دانش‌آموزي را نشانه گرفته است.

لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به پروتكل اختياري كنوانسيون حقوق كودك در مورد به كارگيري كودكان در منازعه مسلحانه» نقشه خطرناكي است كه مستقيماً بسيج دانش‌آموزي را نشانه گرفته است تا «تحت حاكميت سازمان ملل متحد»! خود را با دست خود از داشتن بسيج و از آموزش دانش‌آموزان بسيجي و فرهنگ جهادي محروم كنيم و از اين پس حتي گذشته پر افتخار و حماسي خود را كه بخشي از آن حماسه‌هاي نوجوانان و جوانان زير 18 سال دفاع مقدس است، «غيرقانوني» و لابد غيرقابل بحث و اشاره و افتخار بدانيم ! اين لايحه كه در 23 تير ماه امسال از سوي رئيس‌جمهور براي طي تشريفات قانوني به مجلس فرستاده شد، درحالي كه 24 مرداد ماه با نظر مخالف مركز پژوهش‌هاي مجلس مواجه شد، در 25 مرداد در كميسيون حقوقي مجلس تصويب شده است و قرار است هفته آينه براي رأي‌‌گيري به صحن علني مجلس بيايد. در نظر كارشناسي مركز پژوهش‌ها ضمن پيشنهاد رد كليات اين لايحه با توجه به ايرادات حقوق بشري عليه كشورمان پس از تصويب كنوانسيون حقوق كودك، دغدغه آوردن نام بسيج به عنوان كودكان مسلح برجسته شده بود اما موافقان لايحه بيشتر به اين خيال، خوشند كه بسيج يك نيروي مسلح نيست بلكه يك نيروي انقلابي با اهداف فرهنگي و اجتماعي است و يا اينكه ايران اين پروتكل را با «حق شرط» مي‌پذيرد دولت حقوقدان ما ظاهراً از كنار اين حقيقت به سادگي مي‌گذرد كه پس از پيوستن به اين پروتكل اختياري، اختيار تعريف محل حضور كودكان و آموزش‌هايي كه به آنان داده مي‌شود، ديگر با ما نيست.

نكته ديگر آنكه ايران پيشتر در سال 86 به پروتكل اختياري كنوانسيون حقوق كودك درخصوص فروش، فحشا و هرزه نگاري كودكان ملحق شده است و حالا شايد دولتمردان اين پروتكل جديد را ادامه همان پروتكل قبلي بدانند، چنانكه در مقدمه توجيهي لايحه ارسالي دولت به مجلس اين نكته اشاره شده است. اما آيا اينكه ما براي جلوگيري از سوءاستفاده جهاني از كودكان ايراني و سوء‌استفاده‌هاي داخلي به پروتكل حقوق كودك در فروش و فحشا بپيونديم، با پروتكلي كه ما را به احتمال قوي از هر گونه آموزش حتي ابتدايي در حوزه بسيج منع كند، يكي است؟ آيا اين تصميم يك دولت حقوقدان است؟! و آيا تجربه برجام و تعاريف متفاوتي كه امريكا از يك قرارداد معين مي‌كند و بدعهدي كه در آن دارد، براي دولتمردان ما تجربه‌اي كافي نبوده است»؟

 

منبع: روزنامه جوان

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار