253256
۰۸ خرداد ۱۴۰۳
جنگ فلسطین

تراژدی دردناک کودکان مفقود شده در غزه

علاوه بر شهادت و مجروحیت و معلولیت ده‌ها هزار کودک در تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه که بسیاری آن را «جنگ علیه کودکان» می‌دانند، مفقود شدن هزاران کودک، یکی از دردناک‌ترین واقعیت‌های غزه در جریان جنگ کنونی است.

به گزارش کودک پرس ، همانطور که آمار رسمی دولت غزه و همچنین نهادهای مختلف جهانی و سازمان ملل نشان می‌دهد بزرگترین آمار قربانیان تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه، کودکان هستند و تاکنون طی 8 ماه جنگ نسل کشی اسرائیل علیه غزه بیش از 15هزار کودک به شهادت رسیده‌اند.

تراژدی دردناک کودکان مفقود شده در غزه

اما علاوه بر کودکانی که در جریان تجاوزات دشمن اشغالگر به نوار غزه به شهادت رسیده و یا دچار آسیب‌های شدید جسمی همچون معلولیت و قطع عضو شده‌اند هنوز تعداد زیادی از این کودکان مفقود هستند و مشخص نیست که ارتش صهیونیستی آنها را ربوده یا اینکه در زیر آوارها دفن شده‌اند.

علاوه بر آن در گورهای دسته جمعی که اخیرا بعد از عقب نشینی نیروهای اشغالگر صهیونیستی از بیمارستان‌های غزه کشف شد تعدادی از اجساد پنهان شده توسط ارتش اشغالگر در این گورها متعلق به کودکان بود و در بررسی‌ها مشخص شد نظامیان صهیونیست این کودکان را در کنار دیگر غیرنظامیان فلسطینی به شکل عامدانه مورد هدف قرار داده و قتل عام کرده‌اند و همچنین آثار شکنجه قبل از مرگ نیز روی اجساد آنها پیداست؛ ضمن اینکه بسیاری از اجساد تکه تکه شده بودند.

طبق آماری که دفتر اطلاع رسانی دولتی در نوار غزه ارائه داده بیش از 17 هزار کودک در غزه بعد از جنگ از پدر و مادر و یا یکی از آنها جدا افتاده‌اند و والدین آنها یا به شهادت رسیده‌اند یا گم شده‌اند.

در این میان تعداد زیادی از والدین نیز هستند که فرزندانشان را گم کرده‌اند و کودکان آنها ماه‌هاست که مفقود هستند و اطلاعی از سرنوشتشان نیست.

«آیا من واقعاً جان سالم به در بردم؟»، این سوالی است که «احمد حماد» پدر 47 ساله فلسطینی که بیش از دو ماه قبل از زیر آوار بیرون آمده بود با خود تکرار می‌کند.

این مرد فلسطینی در جریان بمباران رژیم صهیونیستی در شهر دیرالبلح در مرکز نوار غزه همسر و 2 تن از فرزندان خود را از دست داد و خودش توانست زنده از زیر آوار بیرون بیاید.

او می‌گوید که در شب خونین 6 مارس که نیروهای دشمن به شکل وحشیانه ساختمان‌های مسکونی در دیرالبلح را مورد هدف قرار دادند، همسر و 2 تن از فرزندان خود را از دست داد و بعد از مدتی جسد همسر و دو فرزند او پیدا شد اما یکی از فرزندان وی همچنان مفقود است و خبری از او نیست.

احمد حماد می‌گوید که غم از دست دادن همسر و فرزندان شهیدم یک طرف و غم «هادی» فرزند دیگرم که حتی جسد او هم پیدا نشده یک طرف. من حتی نمی‌دانم بعد از آن شب خونین آیا از جسد کوچک هادی چیزی باقی مانده که بتوانم آن را دفن کنم یا اینکه بدن او در اثر شدت انفجار کاملاً متلاشی شده و از بین رفته است.

هادی 5 سال بیشتر ندارد و یکی از هزاران کودک مفقود شده در نوار غزه محسوب می‌شود؛ چه کودکانی که زیر آوارها مانده‌اند و چه کودکانی که توسط ارتش صهیونیستی از غزه ربوده شدند.

بر اساس اطلاعات رسمی دفتر اطلاع رسانی دولتی در نوار غزه هزاران کودک بیمار و مجروح در این منطقه وجود دارد که برای درمان نیاز به خروج از غزه دارند و رژیم صهیونیستی اجازه خروج آنها را نمی‌دهد.

جنگ اسرائیل با کودکان

25 مه هر سال مصادف با روز جهانی «کودکان مفقود شده» است. در همین زمینه «اسماعیل الثوابته» مدیر کل دفتر اطلاع رسانی دولتی در نوار غزه اعلام کرد: ما در این روز می‌خواهیم به جهانیان یادآوری کنیم که در غزه بیش از 10 هزار نفر مفقود هستند که اغلب آنها کودک می‌باشند. در این روز داغ دل مردم شریف ما در غزه که همگی دست کم چند نفر از اعضای خانواده خود را در تجاوزات دشمن صهیونیستی از دست داده‌اند تازه می‌شود.

وی افزود: در این جنگ بیش از 35 هزار نفر تاکنون به شهادت رسیده‌اند که بیشتر آنها کودک بودند و هنوز تعداد زیادی کودک مفقودالاثر هستند و هیچ اطلاعاتی از سرنوشت آنها نداریم.

این مقام دولتی در نوار غزه تصریح کرد: در میان مجموع مفقودان، هزاران کودک هستند که اغلب آنها در جریان بمباران‌های دشمن زیر آوار ماندند و همچنان ماه‌هاست که اجساد آنها در زیر آوار است. به دلیل کمبود امکانات، تیم‌های تخصصی نیز نتوانسته‌اند این اجساد را از زیر آوارها پیدا کنند و بیرون بکشند.

اسماعیل الثوابته ادامه داد: مسئله مفقودان از جمله مسائل دردناک و ناراحت کننده برای خانواده‌ها و مردم ما در نوار غزه در جریان این جنگ وحشیانه رژیم صهیونیستی است. علاوه بر آن جنگ باعث شده تا در حال حاضر 17 هزار کودک بدون پدر و مادر یا یکی از آنها زندگی کنند که این تعداد بسیار زیاد است. جنگ وحشیانه ارتش اشغالگر علیه غزه تعداد کودکان یتیم را در جامعه فلسطین دو برابر کرده است. کودکان غزه وضعیت بسیار بدی دارند و ضعیف‌ترین و آسیب‌دیده‌ترین قشر در جنگ نسل کشی رژیم صهیونیستی در نوار غزه هستند.

نقض قوانین کودکان در جنگ وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه غزه

«صلاح عبدالعطی» رئیس کمیسیون بین‌المللی دفاع از حقوق مردم فلسطین تخمین می‌زند که بیش از 15 هزار کودک در جنگ نسل کشی اسرائیل علیه غزه به شهادت رسیده و بیش از 25 هزار کودک نیز مجروح شده‌اند و رژیم اشغالگر آشکارا همه قوانین و کنوانسیون‌های مربوط به دفاع از حقوق کودکان را نقض کرده است.

بر اساس اسناد این کمیسیون بین‌المللی از 10 هزار تا 15 هزار فرد مفقودشده در نوار غزه 40 درصد آنها کودک هستند. همچنین اطلاعات نشان می‌دهد که اشغالگران 11 هزار نفر را از غزه ربوده‌اند که دست کم 1000 نفر آنها کودک می‌باشند. همچنین هنوز 6000 فلسطینی از غزه در بازداشت صهیونیست‌ها هستند که 600 نفر آنها کودک می‌باشند و هیچ اطلاعی از شرایط بازداشت و زندگی آنها نیست.

رئیس کمیسیون مذکور از جامعه جهانی خواست تا یک اقدام جدی برای پیدا کردن اجساد شهدا و مفقودان از زیر آوارهای غزه انجام دهد و سرنوشت کودکان بازداشت شده توسط ارتش صهیونیستی را روشن کند و مانع تداوم تجاوزات اشغالگران علیه غیرنظامیان به ویژه کودکان در نوار غزه شود.

وی تاکید کرد: غم از دست دادن پدر و مادر برای کودکان در غزه یک واقعیت انسانی خطرناک به وجود آورده که بسیار غیر انسانی است و جنایت‌هایی که اسرائیل علیه کودکان در غزه انجام می‌دهد نقض همه هنجارها و کنوانسیون‌های بین‌المللی به ویژه کنوانسیون چهارم ژنو است که حمایت از کودکان را در جریان درگیری‌های مسلحانه تضمین می‌کند.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار