موقعیت فعلی شما : خانه/بین الملل/پزشکی و سلامت
241368
۲۰ آبان ۱۴۰۰

شناسایی اختلالات رشد کودکان با استفاده از اپلیکشن

پژوهشگران انگلیسی، اپلیکیشن جدیدی ابداع کرده‌اند که به والدین امکان می‌دهد تا رشد فرزندان خود را در خانه و بدون مراجعه به مراکز درمانی کنترل کنند و به شناسایی اختلالات رشد آنها بپردازند.

به گزارش کودک پرس ،یک اپلیکیشن جدید و پیشرفته تلفن همراه موسوم به “گروث‌ مونیتور”(GrowthMonitor) می‌تواند امکان اندازه‌گیری قد کودکان را برای والدین یا افرادی که مراقب آنها هستند، فراهم کند. داده‌های این پژوهش نشان می‌دهند که این اپلیکیشن می‌تواند اختلالات قابل درمان رشد را به صورت قابل اطمینان و بسیار زودتر شناسایی کند و بهبود قابل‌توجهی را در سلامت کودکان پدید آورد.

رشد دوره کودکی، یکی از شاخص‌های قوی سلامت و رفاه کودکان به شمار می‌رود اما تاخیر در تشخیص اختلالات رشد در انگلستان شایع است. برخلاف بسیاری از سیستم‌های بهداشتی اروپا، نظارت بر رشد کودک در انگلستان اولویت ندارد و بیماری‌های جدی و قابل درمان اغلب دیر تشخیص داده می‌شوند. اختلال رشد ممکن است نخستین و تنها نشانه بسیاری از بیماری‌های مزمن دوران کودکی یا یک اختلال رشد خاص مانند کمبود هورمون رشد، “سندرم نونان”(Noonan syndrome)، “سندروم ترنر”(Turner syndrome) و کمبود ژن “SHOX” باشد.

یک روش قابل اطمینان و دقیق که به والدین کمک می‌کند تا در خانه بر رشد فرزند خود نظارت کنند، می‌تواند راهبرد مقرون به صرفه و ساده‌ای برای شناسایی کودکانی باشد که به مراجعه به پزشک نیاز دارند. این راهبرد، به توانمندسازی والدین، افزایش آگاهی آنها و کاهش فشار بر مراکز مراقبت‌های ابتدایی کمک می‌کند.

یک گروه بینارشته‌ای به سرپرستی پروفسور “هلن استور”(Helen Storr)، پژوهشگر “دانشگاه کوئین مری لندن”(QMUL)، اپلیکیشن گروث مونیتور را ابداع کرده‌اند تا این کار را انجام دهد. دکتر “تیلیپان تاونتیران”(Thilipan Thaventhiran)، از پژوهشگران این پروژه، اپلیکیشن را به صورت آزمایشی روی ۷۹ کودک به کار گرفت و نشان داد که داده‌های جمع‌آوری شده در مورد قد کودکان، دقت بررسی‌های استاندارد انجام شده در کلینیک را دارند. این اپلیکیشن از نور سبز برای رشد طبیعی، نور کهربایی برای ادامه بررسی و نور قرمز برای هشدار مشاوره پزشکی استفاده می‌کند.

تاونتیران گفت: من باور دارم که اپلیکیشن گروث مونیتور با توانمندسازی والدین برای شناسایی زودهنگام مشکلات رشد و همچنین، امکان‌پذیر کردن تشخیص و درمان زودتر اختلالات رشد، می‌تواند روش ما را در نظارت بر رشد کودک تغییر دهد. این اپلیکیشن می‌تواند اطمینان لازم را برای والدینی که فرزندانشان به طور طبیعی رشد می‌کنند نیز فراهم کند و بدین ترتیب، میزان اضطراب و مراجعه غیرضروری به پزشکان را کاهش دهد.

با توجه به داده‌های آزمایشی مثبت به‌ دست‌ آمده در یک بیمارستان، اکنون آزمایش‌های بیشتری برای ارزیابی قابلیت کاربرد این اپلیکیشن در محیط خانه در حال انجام شدن است. این مرحله، نقش مهمی در ارزیابی کاربرد اپلیکیشن در دست والدین و دور از بیمارستان بر عهده دارد.

استور گفت: این نوع فناوری مبتنی بر اپلیکیشن در راستای تلاش دولت برای دیجیتالی کردن مراقبت‌های بهداشتی، مدلی برای نوآوری در مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌کند که مقرون‌ به‌ صرفه، ساده، دقیق و قابل اطمینان است. مشارکت بیماران، والدین و مراقبان سلامتی در نظارت بر رشد دوران کودکی، توانمندی و آگاهی را در مورد شرایط مهم و احتمالا قابل درمان افزایش می‌دهد.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار