حدود یک میلیون کودک لیبیایی نیازمند کمک های فوری انسانی

یونیسف: بیش از 974 هزار تن از کودکان زیر 18 سال در لیبی به دلیل شرایط بد امنیتی نیازمند کمک های انسان دوستانه هستند.

به گزارش کودک پرس     بیش از ۲میلیون و ۴۰۰ هزار شهروند لیبیایی از جمله ۴۲۵ هزار تن که آوارگان داخلی لیبی را تشکیل می دهند به کمک های فوری نیازمندند، همچنین ۲۸ هزار آواره خارجی که درصدد پناهندگی به کشورهای اروپایی بوده و در کشور سردرگم هستند نیز به کمک نیاز دارند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرده است که از مجموع ۱۹ میلیون دلار هزینه کمک های بشردوستانه در سال جاری میلادی، مبلغ ۹ میلیون دلار را برای برنامه های بشردوستانه به لیبی اختصاص داده است.

در همین حال، «مارتین کوپلر» فرستاده سازمان ملل به لیبی با ابراز نگرانی از وضعیت معیشتی مردم شهر «درنه» در شمال شرق لیبی، خواستار راه حل سریع این بحران شد.

از سوی دیگر، «علی الزعتری» هماهنگ کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد در لیبی نیز گفت: نزدیک به ۲٫۴ میلیون تن در لیبی به دلیل درگیری های کنونی در این کشور و اوضاع نابسامان آن، از مصیبت های انسانی رنج می برند.

لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی دیکتاتور معدوم این کشور در سال ۲۰۱۱ دستخوش ناآرامی است.

گروه تروریستی داعش بخشی از سرزمین لیبی در شهر سرت زادگاه قذافی واقع در ۴۵۰ کیلومتری شرق طرابلس را از نوامبر سال ۲۰۱۴ تحت اشغال دارد. داعش درصدد اشغال مناطق نفت خیز این کشور و در اختیار گرفتن قدرت نظامی در این کشور است.

نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی از ماه می گذشته (اردیبهشت/خرداد) عملیات گسترده نظامی در شهر سرت را برای باز پس گیری آن از تروریست های داعش آغاز کردند و تاکنون این عملیات ادامه دارد.

 

 

منبع:    ایرنا