4000 کودک آواره به اروپا تعداد کودکان آواره‌ای که از این راه وارد کشورهای اروپایی شدند

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در گزارشی اعلام کرد، طی سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، حدود ۴ هزار کودک آواره و مهاجر، خود را از راه دریا به کشورهای اروپایی رساندند.

به گزارش کودک پرس ، ­صندوق کودکان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود در خصوص ورود آوارگان و مهاجران به کشورهای اروپایی از راه دریا، اعلام کرد، در سه ماهه نخست امسال حدود شانزده هزار آواره از طریق مسیرهای مهاجرتی در دریای مدیترانه، وارد کشورهای اروپایی شدند. اگر چه در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۸، از ورود آوارگان به اروپا از راه دریا، اندکی کاسته شده است، اما، تعداد کودکان آواره ای که از این راه وارد کشورهای اروپایی شدند، از یک به پنج، به یک به چهار افزایش یافته است. بر همین اساس، در سه ماهه نخست ۳ هزار و ۸۰۰ کودک آواره خود را به کشورهای اروپایی رساندند. این تعداد را باید به حدود ۴۱ هزار کودک آواره ای اضافه کرد که از قبل و از شروع سال ۲۰۱۹، در مراکز پذیرش کشورهای یونان، ایتالیا و حوزه بالکان حضور دارند.

ههعت
بر اساس این گزارش، فقط طی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹، ۳۶۵ آواره جان خود را در دریای مدیترانه از دست دادند. یعنی بیش از ۶۰ درصد از کل تعداد قربانیان به ثبت رسیده در سال ۲۰۱۸٫ در فاصله ماه های ژانویه و مارس امسال، یونیسف در قالب ماموریت حمایت از کودکان، به حدود ۴ هزار و ۴۰۸ کودک امداد رسانی کرده است. همچنین، به حدود ۱۹۵۰ کودک بدون همراه در کشورهای ایتالیا، یونان و حوزه بالکان، کمک های دارویی و مراقبتی ارائه کرده است.
صندوق حمایت از کودکان ملل متحد در ادامه گزارش خود اعلام کرد، شمار زیادی از جوانان آواره ای که خود را به اروپا رسانده اند، متحمل خشونت و تجاوز، با عواقب فیزیکی و روحی شدند. به ویژه اینکه در ایتالیا، به طور تقریبی همه زنان و دختران متحمل خشونت های جنسی یا شبیه آن شدند.
نتایج یک تحقیق نشان می دهد حتی مردان و پسرانی هم که گرفتار گروه های مسلح بودند، اغلب قربانی خشونت های جنسی شدند. این افراد، به ویژه در لیبی، ربوده یا بازداشت شدند.
در ماه فوریه ۲۰۱۹، ۸ هزار و ۵۳۷ کودک بدون همراه در ایتالیا حضور داشتند. در سال ۲۰۱۸، شمار جوانان آواره و مهاجر ثبت شده که از طریق دریا وارد ایتالیا شدند، ۳ هزار و ۵۳۸ نفر بود، در حالی که شمار آنها در ماه فوریه امسال ۹۸ نفر بود.
اما در یونان، در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹، ۲ هزار و ۷۷ کودک، برابر با حدود ۴۰ درصد از کل آوارگان از راه دریا، وارد این کشور شدند. بدین تریتب، شمار کودکان آواره و مهاجر در یونان به ۲۸ هزار نفر می رسد که ۳ هزار و ۵۳۵ نفر از آنها بدون همراه هستند. در این میان، شرایط کودکان و خانواده ها در مراکز پذیرش و شناسایی اولیه، به شدت نگران کننده است.
در بلغارستان نیز در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹، حدود ۳۰۰ آواره که یک چهارم از آنها کودک بودند، از این کشور درخواست پناهندگی کردند. به علت جابجایی های دایمی، در پایان ماه مارس سال ۲۰۱۹، کمتر از۱۸۰ کودک که نیمی از آنها بدون همراه بودند، در مراکز پذیرش مانده بودند.
در صربستان، تا سی و یکم ماه مارس امسال، اندکی بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ آواره، از جمله ۸۸۳ کودک، در ۱۶ مرکز پذیرش و پناهندگی تحت نظر دولت، به سر می بردند. این آمار از کاهش شمار آوارگان در مقایسه با ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ حکایت دارد. اما با بهبود شرایط جوی، ورود آوارگان، حتی افراد زیر ۱۸ سال بدون همراه، افزایش پیدا می کند. یکی از عوامل نگران کننده، شرایط بیش از ۴۰۰ آواره بدون همراه است که هنوز به بهداشت و درمان، آموزش و دیگر خدمات دسترسی ندارند.
در بوسنی هرزگوین نیز مقامات مرزی این کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ میلادی، ورود حدود ۳ هزار و ۶۰۰ آواره جدید را به ثبت کردند. از ۶ هزار و ۴۵۰ آواره حاضر در این کشور در پایان ماه مارس ۱۹ درصد کودک و هفت درصد از آنها کودکان بدون همراه بودند.

منبع: “ردتوره سوچاله”