1964
۳۰ فروردین ۱۳۹۵

تاثیر تغذیه قبل از بارداری بر وزن تولد نوزاد

کم غذایی در دوران جوانی دختران سبب می‌شود تا به قد و جثه طبیعی نرسند، در مادرانی که به سبب سوء تغذیه، کوتاه قد و کوچک جثه می باشند، احتمال تولد نوزادی با رشد کمتر از طبیعی، بسیار است.
به گزارش کودک پرس     دکتر مینو فروزانی با اشاره به اینکه رژیم غذایی مادر قبل از بارداری با وزن کم نوزاد هنگام تولد مرتبط است و کمبود انرژی، اسیدهای چرب و مواد مغذی قبل از بارداری سبب تولد نوزاد کم وزن می گردد، گفت: در دوران بارداری جنین نیاز خود را از طریق ذخیره قبلی مادر دریافت می‌کند.
به گزارش ممتاز نیوز به نقل از آرمان ؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: زنانی که دچار سوء تغذیه بوده‌اند، برای تولد نوزاد با وزن طبیعی باید مقدار کالری بیشتری نسبت به مادران طبیعی دریافت کنند، ذخیره چربی در اوایل بارداری نه تنها برای نیاز جنین که سریعا در حال رشد است ضروری است، بلکه برای دوران شیردهی نیز مفید است. دکتر فروزانی یادآور شد: مصرف مکمل های ویتامینی با صلاحدید پزشک در هر زمان از بارداری بر سلامت مادر و جنین تاثیر مثبت دارد.
با توجه به اینکه بین وزن اولیه مادر و وزن گیری دوران بارداری مادر با سلامت جنین ارتباط قوی وجود دارد انجام مشاوره و مراقبت های پیش از بارداری جهت برخوداری از وزن مناسب طی بارداری ضروری است.
آسیه محمدی کارشناس بهداشت خانواده در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: وزن هنگام تولد یکی از مهمترین شاخص های سلامت و بقای نوزاد و همچنین یکی از عوامل اصلی تعیین کننده رشد جسمانی و مغزی کودک بوده و نشانه معتبری از رشد داخلی رحم است  لذا با شناخت و تعدیل عوارض موثر بر آن دارای اهمیت بالایی است.
وی گفت: در بیشتر مطالعات بررسی شده، عوامل متعددی بر وزن هنگام تولد جنین موثر است ولی ارتباط قوی و موثر بین نمایه توده بدنی اولیه مادر و وزن گیری دوران بارداری مادر و وزن هنگام تولد جنین وجود دارد.
به طوری که در اکثر مادران چاق تولد نوزاد زنده ماکروزومی و در مادران لاغر تولد نوزاد LBW مشاهده شده است.
محمدی تصریح کرد: با توجه به اینکه بین وزن اولیه مادر و وزن گیری دوران بارداری مادر با سلامت جنین ارتباط قوی وجود دارد بنابراین مداخلاتی مانند کیفیت خدمات بهداشتی باروری وانجام مشاوره و مراقبت های پیش از بارداری جهت برخوداری از وزن مناسب در طی بارداری تاکید می شود.
منبع:    مهدپرتال
به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار