162770
۰۹ تیر ۱۳۹۷
حجت الاسلام داستان‌پور تبیین کرد:

عوامل پرخاشگری نوجوانان

کارشناس مسائل تربیتی گفت: از لحاظ دینی نوجوان یعنی تکیه‌گاه و بازوی کمکی خانواده و یک مشاور خوب برای والدین، ولی این موضوع مشروط به تربیت صحیح است و اگر این تربیت صحیح وجود نداشته باشد نوجوان تبدیل به یک معضل در خانه و خانواده خواهد شد.

به گزارش کودک پرس ، حجت الاسلام محمد داستان پور، نشست مهارت‌های ارتباط با نوجوان از سلسله‌ نشست‌های خانواده که توسط گروه دانش خانواده دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و به همت قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی برگزار شد، با بیان اینکه اگر کسی می‌خواهد بداند که روش تربیتی درستی داشته یا نه، باید بداند نوجوان داشتن یعنی یک امید در خانه داشتن، اظهار کرد: متأسفانه در برخی خانواده‌ها نوجوان یعنی آغاز مشکلات و گرفتاری‌ها و درگیری‌های مختلف در خانواده که علت این موضوع تربیت ناصحیح است.

وی در ادامه افزود: زمانی که شیب تربیتی درست طی نشود و از بدو تولد فرزند، فرآیند تربیت آغاز شده و تا وزیر شدن آن ادامه داشته باشد تا در نهایت به یک سیستم تربیتی صحیح برسیم، نمی‌توان فرزند را به حال خود رها کرد و انتظار داشته باشیم در دوران نوجوانی تبدیل به امید ما در خانه و وزیر ما باشد.

حجت الاسلام داستان‌پور با بیان اینکه در دوران کودکی اگر فرزند خطرساز باشد یا بخواهد حقوق دیگران را نقض کند، نمی‌توان به او اختیار و سیادت بخشید، اظهار کرد: بعضی خانواده‌های مذهبی زمانی که فرزندشان در مهمانی موجب آزار دیگران می‌شود با استناد به اینکه بچه باید سیادت کند مانع او نمی‌شوند، این موضوع با تربیت صحیح سازگار نیست.

کارشناس مسائل تربیتی با اشاره به سرگردانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان خود و ضعف‌هایی که در حوزه تربیتی در خانواده‌ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: گاهی سخت‌گیری‌ها به فرزندان و امر و نهی‌ها باعث فاصله زیاد میان فرزند و والدین می‌شود و دیگر ارتباط صحیح و مثبتی میان آنها وجود ندارد.

وی، طی شدن صحیح شیب تربیتی را موجب رخ ندادن تنش و درگیری میان فرزند و والدین و علاقه فرزند برای کمک به والدین دانست و تصریح کرد: اگر دیدیم نوجوانی در خانواده حضور دارد و باعث بحران در خانواده شده باید بدانیم شیب تربیتی او درست طی نشده است، از لحاظ دینی نوجوان یعنی تکیه‌گاه و بازوی کمکی خانواده و یک مشاور خوب برای والدین ولی این موضوع مشروط به تربیت صحیح است و اگر این تربیت صحیح وجود نداشته باشد نوجوان تبدیل به یک معضل در خانه و خانواده خواهد شد.

حجت الاسلام داستان پور علل تبدیل شدن نوجوان به یکی از مشکلات خانه و خانواده را در 4 دلیل قلمداد کرد و گفت: نخستین دلیل عدم اطلاع خانواده از وظایف خود در قبال فرزند است، علت دیگر این است که والدین نوجوان خود را به درستی نمی‌شناسند، یکی از بزرگترین نقاط ضعف خانواده‌های مذهبی این است که دغدغه غیرمنطقی و زیاد از حد در تربیت دینی فرزندان خود دارند، اگر مادر تبدیل به معلم شد یا پدر استاد اخلاق فرزند شد، دیگر نمی‌توانند ارتباط منطقی با فرزند خود داشته باشند.

کارشناس مسائل تربیتی، نداشتن شناخت صحیح از روحیات و شرایط فرزندان را از دیگر مشکلات تربیتی ذکر کرد و افزود: گاهی ممکن است فرزندان در سنین کودکی نسبت به برخی شعائر و مسائل دینی علاقه‌ای نداشته باشند، در این شرایط اجبار کردن و فشار آوردن به آنها کار اشتباهی است، هرکاری که در حوزه مسائل دینی و تربیت دینی فرزندان می‌خواهیم انجام دهیم باید بر مبنای روایات و آیات قرآن کریم باشد و حق نداریم از خودمان چیزی به دین اضافه کنیم.

وی، عقده‌ای شدن کودکان را از  عواقب فشار آوردن به فرزندان در سنین کودکی و نداشتن تدبیر در تربیت صحیح دینی دانست و اظهار کرد: گاهی والدین روش‌های غلط تربیتی را به صورت کورکورانه تقلید می‌کنند، برخی والدین نیز در برقراری ارتباط با نوجوان خود ناتوان هستند و علیرغم اینکه توانمندی‌های تربیتی و آموزش‌های لازم برای تربیت فرزند را دارند نمی‌توانند به درستی با نوجوان خود ارتباط برقرار کنند.

کارشناس مسائل خانواده، فشارهای روحی و روانی به دلیل شرایط و موقعیت خانواده و استفاده ابزاری از کودک و نوجوان برای حفظ شأنیت خانواده را موجب طغیان او در سنین نزدیک به 15 سالگی به بعد دانست و بیان کرد: اگر فرزند خود را بیش از حد و اندازه محدود کنیم و به او حس اینکه یک نوع ابزار برای حفظ آبرو و شأنیت ما است، منتقل کنیم تا جایی توانایی تحمل دارد، در نهایت خسته خواهد شد و دچار طغیان می‌شود.

حجت الاسلام داستانپور بر لزوم شناخت نوجوان و محیطی که با آن مواجه است تأکید کرد و گفت: تعریف ناصحیح از نوجوان  محیطی که با آن مواجه گشته و نشناختن موقعیت و بستر او موجب می‌شود که والدین مرتکب رفتارهای غیرمنطقی و ناصحیح در زمینه تربیتی شوند، به همین دلیل باید شناخت خوبی از این مسائل حاصل شود.

وی ادامه داد: بستری که نوجوان امروزی ما با آن مواجه است آکنده از چند فضای بحرانی جدی است، اولین این بحران‌ها فضای فرهنگی محیط آموزشی است، امروزه بخش زیادی از وقت دختران و پسران در مدرسه است و خطرناکترین سن برای دختران دوم راهنمایی و یکی دو سال بعد از آن به لحاظ انحراف های احتمالی است و از نظر برخی دیگر آسیب‌ها به ویژه در زمینه ایجاد کنجکاوی‌های خطرناک در این سنین با آسیب‌های زیادی روبرو خواهد بود.

کارشناس مسائل تربیتی با بیان اینکه مسأله ارتباط با جنس مخالف برای دختران در رده سنی دوم راهنمایی حل شده و عادی شده است و به دنبال مسائل پیچیده‌تر هستند، عنوان کرد: پسران نیز از سن سوم راهنمایی به بعد از نظر انحراف و آسیب بسیار وارد دوران بحرانی خواهند شد و زمینه آسیب و انحراف برای آنها پدید خواهد آمد، امروز بالای 80 درصد پسران در این سنین درگیر گناهان خلوت بوده و به سادگی آن را تبلیغ می کنند.

منبع: خبرگزاری حوزه

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار