موقعیت فعلی شما : خانه/دسته بندی نشده
14824
۰۹ دی ۱۳۹۵

بی توجهی به حمایت از کودکان

در رابطه با حمایت از کودکان نیاز به اجرای صحیح و کامل قوانین موجود داریم و با استفاده از قوانین موجود می‌توان حمایت‌های لازم را از کودکان بدسرپرست انجام داد.

به گزارش کودک پرس، كودكان به عنوان موجوداتي كه خود قدرت تصميم گيري ندارند و بسياري از موقعيت ها را نمي‌توانند خودشان انتخاب كنند، همواره در معرض خطر قرار داشته و دارند و به اين واسطه طي سال‌هاي اخير اخبار زيادي مبني بر كودك آزاري، اعمال خشونت نسبت به آن‌ها و در بسياري موارد خريد و فروش كودك يا كودكان بد سرپرست و… مطرح مي‌شود. به همين دليل با توجه به خلاهاي قانوني موجود در زمينه حقوق كودك، قوه قضايیه ، سال 88 با هدف حمایت از کودکان و نوجوانان،لايحه‌اي در قالب 54 ماده تقديم دولت كرد و به گفته كارشناسان قرار بود اين لايحه تحولي جدی در بحث حقوق کودک باشد. اما دولت ضمن تقليل مواد اين لايحه به 49 ماده در تاریخ 10 مرداد 1390، در کمیسیون لوایح دولت دهم به تصویب رسید و در 28 آبان ماه همان سال، به مجلس ارسال شد. سال 92 لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، ارسال شد و کمیسیون، این لایحه را به کمیته حقوق خصوصی ارجاع داد تا در این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گیرد. در حالي كه محمدعلي اسفنانی، نماينده مجلس قبل، سال ۹۴ اعلام كرد یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بررسی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در سال ۹۴ لایحه «حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان »است و قرار بود اين لايحه در مجلس قبل مورد بررسي قرار گيرد. اما حال با توجه به اينكه سال 95 به ماه‌هاي پاياني خود نزديك مي‌شود نه تنها اين لايحه در مجلس مورد بررسي قرار نگرفته بلكه ريیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عنوان كرده كه، با توجه به بررسی‌های انجام شده در مجلس جدید، نیازی به پیگیری لایحه حمایت از کودکان که در مجلس قبل مطرح شده بود، نیست.

 

طبق قانون امکان بررسی به عنوان لایحه نیست
سلمان خدادادی در توضيح اين مطلب گفته كه لایحه حمایت از حقوق کودک که شامل کودکان بدسرپرست نیز می‌شود در دوره قبلی فعالیت مجلس شورای اسلامی مطرح شد که با پایان کار مجلس نهم این لایحه به صحن مجلس شورای اسلامی راه نیافت. وی با این توضیح که بررسی دوباره این لایحه و ارجاع به صحن علنی نیاز به سیر روند قانونی دارد، تصریح کرد: در دو صورت امکان بررسی دوباره لایحه وجود دارد. جهت ارجاع طرح به صورت لایحه به صحن علنی مجلس، دولت باید درخواستی در این خصوص مطرح کند مبنی بر بررسی این لایحه در صحن علنی مجلس ارائه نداده است که بر این اساس طبق قانون امکان بررسی به عنوان لایحه نیست.
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در صورت امضای 15 نماینده مجلس شورای اسلامی مبنی بر درخواست بررسی این موضوع در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، لایحه به عنوان طرح مورد بررسی قرار می‌گیرد.
براي حمایت از کودکان، نیاز به طرح این موضوع در مجلس نيست
خدادادی در پاسخ به این سوال که کمیسیون اجتماعی مجلس بر اساس وظیفه مطالبه‌گری خود برنامه‌ای برای پیگیری این موضوع به عنوان طرح در صحن علنی دارد؟ گفت: در این رابطه با شروع مجلس جدید بررسی‌هایی انجام شد و به این نتیجه رسیدیم که در رابطه با حمایت از کودکان نیاز به طرح این موضوع در مجلس نداریم. وی ادامه داد: بر این اساس، لایحه‌ای که در مجلس قبل مطرح شده بود را به دلیل عدم درخواست دولت مبتنی بر پیگیری به عنوان لایحه، نمی‌توان مطرح کرد و نیازی به مطرح شدن به عنوان طرح با امضای 15 نماینده نیز نداریم. رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در توضیح این مهم که چرا نیاز به بررسی این موضوع نیست و آیا حمایت‌های موجود در حوزه حقوق کودک به‌ویژه کودک بدسرپرست کامل است؟ عنوان کرد: با بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که قوانین حمایت از حقوق کودک کامل است و خلا و ضعفی در قوانین حمایتی نداریم. خدادادی افزود: البته کمیسیون نسبت به مساله حمایت از کودک، بی‌تفاوت نیست و به عنوان نمونه، فروش کودکان به عنوان یکی از موضوعات مهم و در کل مساله کودک‌آزاری مورد توجه کمیسیون قرار دارد و دو جلسه با کمیسیون قضایی مجلس در این رابطه داشتیم که در نهایت به این نتیجه رسیدیم که قوانین در رابطه با برخورد با این مسائل کامل است و به لایحه و طرح نیاز نداریم.
قوانين فعلي در زمينه كودكان كامل است
وی تاکید کرد: در رابطه با حمایت از کودکان نیاز به اجرای صحیح و کامل قوانین موجود داریم و با استفاده از قوانین موجود می‌توان حمایت‌های لازم را از کودکان بدسرپرست انجام داد.

 

 

 

منبع: روزنامه قانون

برچسب ها :
به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار