تولد سالانه100کودک مبتلابه ایدز درایران

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هر سال حدود 100 کودک مبتلا به ویروس ایدز در کشور متولد می‌شوند.

به گزارش کودک پرس , محمد مهدی گویا روز یکشنبه در حاشیه همایش روز جهانی ایدز در وزارت بهداشت افزود:‌ تعداد کل افراد مبتلا به ویروس ایدز که تاکنون در ایران شناسایی شده اند، حدود ۳۳ هزار و ۲۷۰ نفر هستند و برآورد و تخمین وزارت بهداشت این است که حدود ۸۰ هزار نفر در کشور به این ویروس مبتلا هستند.
وی ادامه داد: در مورد زنان مبتلا به این ویروس و خطر ابتلای نوزادان مبتلا، سال گذشته ۱۸۰ هزار زن باردار تحت مراقبت قرار گرفتند و از این تعداد در شش استان برای ۱۵۶ هزار زن باردار آزمایش ایدز گرفته شد و مشخص شد که ۶۰ نفر از این زنان به عفونت ایدز مبتلا هستند.
گویا گفت: از این تعداد ۳۴ هزار زن زایمان داشتند که ۹۳ درصد آنها با انجام مراقبتهای بهداشتی، آموزش های شیردهی و زایمان کنترل شده و واکسیناسیون برای نوزدان و ارائه به موقع دارو، فرزند سالم به دنیا آوردند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش ایرنا درباره تعداد نوزادانی که هر سال با ویروس ایدز مبتلا می شوند، گفت: به طور کلی هر سال حدود یا اندکی بیش از ۱۰۰ نوزاد مبتلا به این ویروس در کشور به دنیا می‌آیند.
وی گفت: میزان شیوع ایدز در کشور رو به افزایش است و بیشترین گروهی که درگیر این عفونت هستند افراد گروه سنی ۲۵تا ۳۴ سال و افراد گروه سنی ۳۵ تا ۴۴ سال هستند.
اول دسامبر همزمان با ۱۱ آذر هر سال روز جهانی ایدز است که امسال به علت تعطیلات هفته گذشته مراسم این روز با تاخیر روز یکشنبه ۱۴ آ‌ذر در وزارت بهداشت برگزار شد.

منبع:خبرگزاری ایرنا