موقعیت فعلی شما : خانه/دوران بارداری/مقالات
40164
۲۵ آبان ۱۳۹۶

همراهی در مراحل رشد جنین

یکی از موضوعات جالب در طی دوران بارداری که نظر پدر و مادر را بیش از هر چیز دیگر به خود جلب می کند این باشد که «کودک ما اکنون در کدام مرحله از رشد قرار دارد ؟»

به گزارش کودک پرس ،کارگروه پزشکی پرتال جامع و تخصصی کودک:شاید یکی از موضوعات جالب در طی دوران بارداری که نظر پدر و مادر را بیش از هر چیز دیگر به خود جلب می کند این باشد که «کودک ما اکنون در کدام مرحله از رشد قرار دارد ؟» یا این که «حالا او به چه شکلی در آمده است ؟» برای این که شما از جریان رشد ماهانه کودکتان مطلع شوید و بتوانید در هر مرحله، شکل و شمایل و را حدس بزنید و تصور کنید، روز شمار نه ماهه ی انتظار را برایتان شرح می دهیم :

ماه اول

در هفته ی اولیه ی انعقاد نطفه، جنین به شکل صفحه ی کوچکی است که قطر آن چیزی حدود 2/0 میلی متر می باشد.

حوالی روز پانزدهم این صفحه تغییر شکل داده و به شکل یک بیضی که در عقب بزرگتر از جلو و در وسط فشرده تر است در می آید.

از روز بیستم لوله ی سیستم گردش خون که در آینده به «قلب» تبدیل خواهد شد ظاهر می گردد. این عضو عجیب و غریب اگرچه هیچ شباهتی به قلبی که شما می شناسید ندارد، اما از همان لحظات اولیه ی تشکیل انقباضات خود را شروع کرده و بسیار با عجله می تپد و خون در آن به جریان در می آید.

در اواخر هفته سوم، جنین حدود 2 میلی متر طول دارد و قطر آن 100 برابر شده است و حجم آن نیز یک میلیون بار افزایش یافته است. این ارقام در حقیقت به آن معناست که کوچولوی شما در هر روز دو برابر شده است.

در پایان مال اول، جنین 5 میلی متری شما هنوز دارای شکل انسانی نیست و بیشتر به یک «ویرگول» کشیده با دم دراز شباهت دارد.

ماه دوم

در اوایل ماه دوم اعضا خارجی یعنی دست ها و پاها شروع به ظاهر شدن می کند اما این اعضا هنوز در حد جوانه هایی بسیار بسیار کوچک می باشد.

در روزهای بعد صورت جنین شکل می گیرد؛ دو بر آمدگی کوچک برای چشم ها، دو حفره ی کوچک برای گوش ها و یک حفره نسبتاً گشاد برای دهان و بینی. در این ماه دستگاه عصبی، گردش خون و دفع ادرار نیز به شکل بسیار اولیه ظاهر می شوند.

در آغاز ششمین هفته برای اولین بار نشانه ای از بند ناف مشاهده می شود. حالا جنین شما حدود 7 میلی متر طول دارد.

هشت روز بعد قد او تقریباً دو برابر شده و به 15 میلی متر می رسد. حجم سر سریع تر از سایر قسمت های بدن افزایش می یابد و هنوز آن دم منحنی شکل دراز همراه اوست اما صورت کوچولوی او به تدریج حالت انسانی پیدا می کند.

در پایان هشتمین هفته جنین شما 3 سانتی متر طول دارد و وزنی کمتر از وزن یک نامه ! یعنی حدود 11 گرم. حالا می توانید مطمئن باشید که این قهرمان کوچک آخرین رکورد پیشرفت و ترقی را در بین اعضا خانواده اش شکسته و با به دست آوردن تمام چیزهایی که یک انسان کامل نیاز دارد در طی این مدت کوتاه، رتبه ی اول را به دست آورده است. (می توانید با خوردن یک غذای مقوی به او جایزه بدهید !!)

او هفت ماه بعد را به منظم کردن کار سنگینی که تاکنون انجام داده می پردازد. درست به همین دلیل است که دو ماهه ی اول بارداری حساس ترین مرحله در طی حاملگی است چرا که دریافت کمترین آسیب در این دوران می تواند منجر به اختلال در تشکیل اندام های اصلی جنین و در نهایت نقص عضو می شود. از این پس کودکان علیرغم وابستگی شدید به شما اندکی هم استقلال پیدا می کند.

ماه سوم

دختر یا پسر ؟! همه چیز به لحظه ی انعقاد نطفه بستگی دارد و در همان لحظه ی نخست جنسیت کودک شما تعیین شده است. اما با این وجود این راز تا پایان دو ماهگی نهفته باقی می ماند و فقط در اوایل ماه سوم است که اندام های جنسی جنین شروع به شکل گیری می کند که تازه معلوم می شود کودک شما یک زن یا یک مرد آینده است.

در طی ماه سوم تارهای صوتی ظاهر می گردند، صورت انسانی تر می شود، بازوها سریع تر از پاها رشد می کنند و کاملاً مشخص می شوند. در طی این مدت کبد، کلیه، روده و اسکلت استخوانی نیز به رشد و تکامل خود ادامه می دهند. اکنون اولین موهای کودک شما در بالای لب فوقانی و روی چشم ها ظاهر شده اند.

جنین در این ماه آغاز به حرکت می کند، دست ها و پاهایش را تکان می دهد و مشتش را می فشارد. سرش را می چرخاند، دهانش را باز و بسته و حتی عمل مکیدن را تمرین می کند. در پایان سومین ما جنین 10 سانتی متری و 45 گرمی شما واقعاً تبدیل به یک کوچولوی دوست داشتنی شده است. او با تلاش بسیار در عرض چهار هفته قد خود را سه برابر و وزنش را چهار برابر افزایش داده است. حالا شما و همسرتان می توانید صدای ضربان قلب او را در مطب پزشک و با استفاده از دستگاه مخصوص بشنوید و از حضور او مطمئن شوید.

ماه چهارم

جنین در این ماه به تدریج ابعاد تازه ای می یابد. پوست به دلیل نازکی بسیار زیادی کاملا قرمز به نظر می رسد و می توان به راحتی مویرگ ها زیر انرا مشاهده کرد. کودک شما دراین ماه کاملاً پوشیده از پرزها و کرک های ریز است. (البته در حد یک جوجه مرغ !) قلب او بسیار تند می تپد یعنی چیزی حدود دو برابر قلب شما و پدرش. دستگاه گوارش کار خود را آغاز کرده است و جنین اکنون قادر به دفع ادرار می باشد.

در این ماه اولین موها بر روی جمجمه ی جنین ظاهر می شوند. در این مرحله شما می توانید حرکات ظریف او را در مونیتور دستگاه سنوگرافی مشاهده کنید. البته شاید شما هم جزو والدینی باشید که تمام چیزهایی را که متخصص سونوگرافی می گوید یا نمی گوید (!) را به گونه ای دیگر تعبیر می کنند. مثلاً به او بگوید : «او کوچک است». پدر و مادرش این طور می شنوند که «او بیش از حد کوچک است» یا اگر بگوید : «او سر بزرگی دارد» این طور شنیده می شود که «او دچار نقص عضو است» یا اگر او به دلیل دقیق بودن کار تنظیم دستگاه کمی اخم کند پدر و مادر یقین پیدا می کنند که این اخم به دلیل عدم سلامتی کودک آن ها است ! نه … بهتر است بیهوده دچار اضطرای نشوید و اگر ناخواسته چنین حالتی در شما ایجاد شد درباره ی آن با متخصص سونوگراف صحبت کنید.

حوالی هفته هشتم صورت جنین حالت انسانی پیدا می کند و اعضا رشد کرده اند. بند ناف عضو حیاتی کودک هر چیز را که او برای تکامل خود به آن نیازمند است از طریق جفت به او می رساند.

همانطور که در عکس های بالا مشاهده می کنید، در چهارده هفتگی دست ها کاملا شکل گرفته بدست بسیار نازک بوده و می توان از ورای آن عروق را دید. لبها و سوراخ بینی در پنج ماه و نیمی و پاها در همین سن.

ماه پنجم

این ماه برای مادر معنای خاصی دارد؛ زیرا او بالاخره در این ماه حرکات کودکش را با بی صبری، نگرانی و حتی ترسی که در انتظارش بود احساس می کند. کودک این حرکات را با زدن ضربه های کوچک آغاز می کند و به خصوص در زمان استراحت که مادر در زمان توقف حرکات کمبود چیزی را در درون خود احساس می کند. البته توجه به حرکات جنین بسیار مفید است. چرا که تکرار و تداوم آن نشانه ای از سلامتی اوست. در این ماه پوست جنین شما هنوز نازک است ولی رنگ قرمز آن از بین رفته است. روی سر، موهای بیشتری روییده و ناخن ها رشد کرده اند. جنین در پنج ماهگی عمل بلع را با خوردن مایعی که در اطراف اوست تمرین می کند و ریه ها تنفس را به طور نامنظم انجام می دهند. و البته منظور از تنفس کردن جنین دقیقاً همان عملی نیست که ما و شما به عنوان نفس کشیدن انجام می دهیم.) در اواخر ماه پنجم کوچولوی شما 25 سانتی متر قد و 500 گرم وزن دارد. او از این مرحله به بعد با عجله خود را بلندتر و سنگین تر می کند. راستی ! حواستان هست ؟ کودک دوست داشتنی شما نسبت به 15 هفته پیش «صد» برابر شده است !

در پنج ماهگی پلک ها هنوز باز نشده و به یکدیگر جوش خورده اند.

ماه ششم

در این ماه جنین به طور متوسط 20 تا 60 حرکت در عرض نیم ساعت انجام می دهد. البته تاکنون هیچ قانونی که به ارتباط بین میزان حرکات جنین و شخصیت آینده ی او دلالت کند به اثبات نرسیده است. در این ماه مغز به رشد خود ادامه می دهد و در واقع پیچیده تر می شود. در این مرحله صورت ظریف تر و ابروها کاملاً ظاهر شده اند. حالا دیگر کودک شما می خوابد و بیدار می شود. او در حالت خواب عمیق کاملاً بی حرکت است، اما وقتی به خواب سبک فرو رفته و اصطلاحاً جرت می زند گاهی دست ها، پاها و دریافراگم او دچار برخی می شوند. اگر شما از این موضوع بی اطلاع باشید حتماً تصور می کنید که او داخل شکم شما مشغول «سکسکه» کردن است. جنین شش ماهه در طول روز حدود 16 تا 20 ساعت می خوابد. در حالی که سرش به عقب افتاده یا چانه اش را روی سینه گذاشته است. او در اواخر ماه ششم دست ایش را خم می کند و روی سینه قرار می دهد : زانوها نیز در این ماه بالا آمده و روی شکم خم شده اند. طول جنین 31 سانتی متر و وزنش 1 کیلو گرم است.

در پنج ماه و نیمی گوش خارجی شکل گرفته ولی نظریات در این مورد که او می شنود یا خیر مختلف است.

ماه هفتم

در ماه هفتم اتفاق جدیدی برای کودک شما رخ می دهد و آن «بیداری حواس» است. حتماً این کشفیات شما را شگفت زده می کند که کودکتان هم اکنون نسبت به صداها، برخی رفتارهای شما و حتی اعتقادات مذهبی تان واکنش نشان می دهد. بله، این فرضیه از نظر علمی به اثبات رسیده است. البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که صداهایی که توسط جنین شنیده می شود به دلیل عبور از احشاء مادر و مایع آمینوتیک که فضای پیرامون جنین را احاطه کرده است تا حد زیادی کم و مبهم می شود. شاید گرایش نوزادان به صدای لالایی نیز به دلیل مایوس شدن آنها با صداهایی شبیه به آن در طی دوران بارداری باشد. نکته ی دیگر این که تمام صداهای خارجی قبل از رسیدن به گوش جنین با صدای قلب مادر، صداهای مربوط دستگاه گوارش، ضربان قلب و ضربان ناف خودش آمیخته می شود. کوچولوی شما در این دوران شست خود را با اشتهای زیاد می مکد و نیز به عقیده ی برخی از محققین نسبت به نور شدیدی که به شکم مادر تابیده می شود و اکنش نشان می دهد که این به معنای بیداری حس بینایی جنین می باشد. کودکتان اکنون 1700 گرم وزن و 40 سانتی متر طول دارد.

ماه هشتم

کودک شما در این ماه با عجله خود را زیبا می کند. لایه ای از چربی در زیر پوست ها ایجاد می شود و در نتیجه رنگ پوست طبیعی تر به نظر می رسد. چین و چروک ها از بین می روند، لب ها گرد و مدور می شوند تا پوست به رنگ گلی روشن در می آید و کرک های نرم روی بدن او از بین می روند. حالا دیگر همه ی اعضای اصلی بدن او کامل شده اند و او وضعیت هایی را برای زایمان به خود گرفته است.

در پایان هشت ماهگی جنین شما به طور متسط 2400 گرم وزن و 45 سانتی متر قرار دارد. اگر او در این ماه به دنیا بیاید 95 درصد شانس زنده ماندن بدون اشکال را داراست.

ماه نهم

او در پایان ماه روزانه 20 تا 30 گرم به وزن خود می افزاید و به دلیل کمبود جا قدری کمتر تکان می خورد. رنگ پوست جنین اکنون سفید مایل به صورتی است، تقریباً همه ی کرک های روی بدن او از بین رفته اند اما جمجمه هنوز کاملاً استخوانی نشده است و قسمت مربوط به «ملاج» که روی سر قرار دارد کاملاً نرم می باشد.

در آخر ماه نهم کودک شما کاملاً آماده ی تولد است و بدون هیچ اشکالی می تواند خود را با محیط خارج وفق دهد. کودکانی که دوران جنینی را سپری کرده اند در هنگام تولد بین 3000 تا 3300 گرم وزن و 50 سانتی متر طول دارند.

حوالی هفتمین هفته دستها و پاها مشخص شده اند در قسمت سفید، ستون فقرات وجود دارد.

حوالی سه ماه و نیمی استخوان درشت نی و ستون فقرات سفید هستند.

حدود پنج ماهگی جمجمه کاملاً واضح است.

در هشت یا نه ماهگی دو تخم و دو رویان را می توان دید.

 

 

منبع:مهد پرتال

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار