بازی‌هایی برای باهوش کردن کودکان یک ساله

بیشترین تعامل با کودک نوپا در خانه اتفاق می‌افتد، بنابراین باید در خانه بیشتر از هر جای دیگری برای آموزش و سرگرمی او برنامه‌ریزی شود. با این اوصاف اگر به دنبال پیشنهاد بازی‌های خانگی با کودک یک‌ساله و دلبندتان می‌گردید به هدف زده‌اید چون درست همین‌جا مجموعه‌ای از پیشنهادهای بهترین روانشناسان دنیا برای بازی با کودک در یک‌سالگی پیش روی شماست تا ضمن پرورش ذهن، هوش و خلاقیت او، ساعات خوشی را کنار کودک خود سپری کنید.

شکل گیری و بهبود انعطاف پذیری کودک با بازی

یافته های مطالعات گوناگون نشان می دهند که نمایش، موسیقی و هنردرمانی می تواند به فرآیند بهبود کودکی که تجربه های ناخوشایندی مانند مرگ، آزار و اذیت، طلاق والدین و یا وحشت زدگی داشته اند، کمک کند.

رابطه مستقیم پازل و خلاقیت

اهمیت بازی پازل به خاطر تاثیری است که بر ابعاد مختلف هوش و توانایی های ذهنی کودک و همچنین سایر گروه های سنی دارد.

شناسایی و تشخیص رنگ

رنگ اولین هویتی است که کودکان تشخیص می دهند. همه ی ما شنیده ایم که کودکان رنگ های سیاه و سفید را درک می کنند (روشنایی و تاریکی). در فاصله ۶ هفتگی تا ۲ ماهگی وضعیت کودکان تغییر بنیادینی می کند. ابتدا بچه ها شروع به تشخیص رنگ قرمز می کنند و بعد از آن شروع به درک رنگ های روشن به ویژه رنگ زرد می کنند. بچه های کوچک به سمت رنگ های روشن جذب می شوند.

خصوصیات کودک نابغه

به گزارش کودک پرس ، همه والدین به فرزند خود به چشم یک نابغه نگاه میکنند و البته که همه کودکان با هوش هستند ولی کودکان نابغه دارای ویژگی های منحصر به فردی میباشند. مسابقه از طریق نقاط عطف: یکی از اولین نشانه هایی که ممکن است نبوغ شما را بالا ببرد و به زودی […]

بازی با انگشت ها

دست‌ها و انگشتان از جمله اعضای اصلی بدن کودکان است که در رشد و پیشرفت ذهنی آن‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند. والدین می‌توانند به راحتی به کمک بازی با انگشتان نه‌ تنها فرزندشان را سرگرم کنند بلکه حس‌ های آن‌ ها را تحریک‌کرده و سبب پیشرفت بهترشان شوند. این بازی‌ها به‌طور حتم برای فرزندتان جالب خواهد بود.

مشاغل را با کودک بازی کنید

بازی را باید جدی گرفت. بازی به والدین فرصت می دهد تجربیات، شناخت ها و مهارت های خود را به فرزندان انتقال دهند.

دنیای متفاوت کودک

به گزارش کودک پرس ،روزها و هفته‌ها و ماه ها باید متعلق به کودکان باشد و همه‌ برنامه‌ریزی‌ها در سمت و سویی باشد که کودکی را پاس بداریم و به رسمیت بشناسیم. باید خانواده‌ها و مربیان و معلمان را آگاه کنیم و ظرفیت‌های رسانه‌ای را در این مسیر به کار بگیریم. دو چالش اساسی: یکسان […]

سفر به درون کودک با نقاشی

نقاشی نوعی برون‌ریزی است که در مراحل مختلف رشد نکات متفاوتی را نشان می‌دهد. وقتی نمی‌توانیم با کودکان به طور مستقیم صحبت کنیم، می‌توانیم از نقاشی برای ارتباط با کودکان استفاده کنیم.

تجربه و خطر کردن را به کودکان هدیه دهیم

قوی‌ نبودن کودک در انجام برخی از فعالیت‌ها نباید باعث این بشود که او را به بهانه‌ی دورکردن از آسیب‌های روحی و جسمی، از انجام آن کارها منع کنید. خطرپذیری حساب‌شده را به فرزند خود بیاموزید.

همه چیز دربارۀ شن بازی

کودکان نوپا از به کار بردن بیلچه های پلاستیکی کوچک برای پر کردن، حمل کردن و خالی کردن سطل های پلاستیکی لذت می برند اما استفاده از بیلچه های فلزی برای کودکان بزرگ تر مناسب تر است. چون کودکانِ دوره آمادگی بیشتر به ابزار محکم (بیلچه های فلزی و …) برای حفر کردن سوراخ های عمیق و ساختن جاده و تونل نیاز دارند. ماشین های کمپرسی، بلدوزر و گریدر (جاده صاف کن) دانش آنها را در زمینه حمل خاک و جاده سازی افزایش می دهد.

آموزش تهیه خمیر بازی برای کودکان با مواد خانگی

بروز مشکلات تنفسی، اختلال در خواب کودک و بی قراری از عوارض آلرژی ناشی از خمیر بازی است.

راهکارهای خلاقانه در تقویت کلام کودک

واژه‌ها را تکرار کنید؛ به‌ویژه وقتی فرزندتان هنوز کوچک است. آن ها پیش از آن که شروع به حتی گفتن صداها و واژه‌ها کنند، حداقل ۱۰۰ مرتبه باید آن ها را بشنوند.

راههای خلاقانه برای جلوگیری از بی حوصلگی کودکان در سفر

به کودکان پیشنهاد بازی‌هایی را بدهید که داخل ماشین امکان انجام آن وجود دارد. در ماشین، مسابقه راه بیاندازید؛ مسابقاتی مثل شمردن نام شهرها با حروف مشخص مثلا از کودک خود بخواهید که با حرف آخر هر شهری، نام شهر دیگری را بگوید.

جدیدترین
پربازدیدترین