تاثیر عیدی دادن بر روان کودکان!

آذردخت داوری روانشناس کودک به تاثیر عیدی دادن بر روان کودکان اشاره کرد و فرارسیدن این ایام را فرصتی مناسب برای آموزش برخی رفتارها به کودکان توسط والدین عنوان کرد.

تأثیر تشویق کردن بی‌اندازه کودک

کودکانی که به خاطر عملکرد و تلاش‌شان تشویق می‌شوند معمولا پشتکار بیشتری دارند و از روند فعالیت خود بیشتر لذت می‌برند. اما اگر تشویق بیش از حد کودک به خاطر هوش او باشد، رغبت و میلش به تلاش کاهش پیدا می‌کند.

آدم‌ها وقتی می‌میرند، کجا می‌روند؟

در صحبت از «مرگ» برای کودک موضوع «جدایی» نباید برجسته شود. انتهای توضیحات و پاسخگویی به سوالات کودکانه درباره مرگ باید مهربانی خدا باشد. با تاکید بر اینکه زندگی در کنار خدای مهربان زندگی شاد و بدون غم و غصه است.

ملاک در تربیت، توجه به توانایی کودک است

مشاور کودک و عضو انجمن روانشناسی اسلامی ایران با متذکر شدن این نکته که بچه‌ها، برآورده کننده آرزوهایی که والدین به آن دست نیافتند، نیستند؛ تأکید کرد: ملاک در تربیت، توجه به توانایی کودک است.

جواب یک‌سوال‌سخت کودکانه: خدا کجاست؟

یک روز که مثل همیشه به کارهای روزمره مشغول هستید کودکتان به سراغ شما می‌آید و اولین سوال هستی‌شناسی‌اش را مطرح می کند:« خدا کیه؟ خدا کجاست؟ چه شکلیه؟» اکثر پدر و مادرها اعتراف می‌کنند که این مرحله یکی از سخت‌ترین مراحل رشد کودک است.

چگونه کودک خود را تکریم کنم؟

اگر کودک به بزرگترها سلام کرد، لازم است به گرمی جواب او را بگویند و با این عمل، او را مورد اعتنا قرار دهند. اگر به کودک اعتنا نکنند و جواب سلام او را ندهند، عملاً کودک را تحقیر کرده‌اند.

راهکار تربیت معنوی کودک

والدین باید در سه مرحله فرزند خود را برای نماز صبح بیدار کنند. مرحله اول وقتی خودشان بیدار می‌شوند، مرحله دوم پس از وضو و آماده شدن برای نماز و مرحله سوم پس از نماز.

راه دوستی آینده‌سازان با امام زمان(عجل‌الله تعالی فرجه)

کودکی برخلاف اعتقاد برخی، فقط وقت بازی و رها بودن نیست بلکه در همین زمانه بی‌فکری‌ها و شادی‌های کودکانه است که باید ریشه بهترین افکار و اعتقادات و سبک از زندگی را جان کودک کاشت تا در جوانی و بزرگسالی بار دهد.

راه‌های پرورش صفات اخلاقی در کودکان

رسیدگی و توجّه افراطی به کودک، منجرّ به رشد توقّعات بیش از حدّ و نیز وابستگی به پدر و مادر شده، از شکوفایی استعدادهای کودک جلوگیری خواهد کرد.

تحمیل هم‌بازی به کودکان باعث اختلال در بازی و تأثیرات آن می‌شود

بازی کردن کودکان تأثیرات خوب و بسزایی در رشد خلاقیت و ذهنی کودک دارد. اما نحوه مدیریت بازی و محیط آن توسط والدین موضوع مهمی است.

معرفی کتاب با محوریت موضوع تربیت دینی و اخلاقی کودکان

موسی ابراهیمی، از نویسندگان کتاب «تربیت اسلامی کودکان» در مورد محتوای این کتاب به گفت‌وگو پرداخته است.

تربیت عبادی کودکان در اسلام

کتاب «تربیت عبادی کودکان در اسلام» با تاکید بر برنامه آموزشی نوشته «مهدی شکرالهی» نویسنده اهل شهرستان سرخه، آموزه‌های اسلام در مورد تربیت کودک را معرفی می‌کند.

جدیدترین
پربازدیدترین