موقعیت فعلی شما : خانه/بیش از بارداری/مقالات
9860
۰۳ مهر ۱۳۹۵

تا یک ماه بعد از تزریق واکسن باردار نشوید

واکسن‌هایی که قبل از بارداری دریافت می‌کنید نه تنها نقش مهمی در حفظ سلامت شما بازی می‌کند بلکه در حفاظت جنین شما هم موثر است. ایمنی شما خط اول دفاع جنین علیه بیماری‌های جدی خاص است. بنابراین اگر قصد بارداری دارید بهتر است برنامه واکسیناسیون‌تان را به روز کنید.

به گزارش کودک پرس پرس :  واکسن‌هایی که  قبل از بارداری دریافت می‌کنید نه تنها نقش مهمی در حفظ سلامت شما بازی می‌کند بلکه در حفاظت جنین شما هم موثر است. ایمنی شما خط اول دفاع جنین علیه بیماری‌های جدی خاص است. بنابراین اگر قصد بارداری دارید بهتر است برنامه واکسیناسیون‌تان را به روز کنید.

چه واکسن‌هایی را نباید در بارداری بزنید؟
اما برخی واکسن‌ها را به هیچ عنوان نباید در طول بارداری دریافت کرد. واکسن‌ها به سه شکل هستند: ویروس‌های زنده، ویروس‌های مرده و توکسوئیدها که پروتئین‌های شیمیایی تغییر شکل یافته‌ای هستند که از باکتری‌ها به دست می‌آیند. زنان باردار به هیچ عنوان نباید واکسن‌های ویروس زنده مانند MMR یا همان سرخک، سرخجه و اوریون را دریافت کنند چون احتمال کمی وجود دارد که به نوزاد متولد نشده آسیب وارد شود. واکسن ساخته شده از ویروس‌های مرده مانند واکسن آنفلوآنزا و واکسن‌های توکسوئید مانند کزاز، دیفتری و سیاه سرفه خطرناک نیست. به همین دلیل است که برخی واکسن‌ها باید پیش از بارداری تزریق شود تا خطری برای جنین به همراه نداشته باشد.

عفونت‌های قابل پیشگیری می‌تواند در دوران بارداری خطرناک باشد. به همین دلیل باید یک آزمایش خون در طول چکاپ قبل از بارداری انجام دهید تا مشخص شود در برابر این بیماری‌ها ایمن هستید یا خیر. اگر این طور نباشد شما باید پیش از بارداری واکسن دریافت کنید. فقط باید مطمئن شوید که تا یک ماه بعد از دریافت واکسن باردار نشوید چون این واکسن‌ها از ویروس‌‌های زنده هستند و می‌توانند به بدن شما آسیب برسانند.

•    سرخک، سرخجه و اوریون: سرخک یک بیماری بسیار مسری ناشی از ویروس است. سرخک با تب، سرفه و آبریزش بینی شروع و در ادامه با بثورات قرمز همراه خواهد بود. اوریون هم یک بیماری ویروسی مسری است که باعث تورم غدد بزاقی می‌شود. اگر شما در دوران بارداری مبتلا به هرکدام از این بیماری‌ها شوید، خطر سقط جنین افزایش می‌یابد. حدود 85 درصد از نوزادان مادرانی که در طول سه ماهه اول بارداری مبتلا به این بیماری شده‌اند با نقایص جدی به دنیا آمده‌اند و حتی در مورد سرخجه دیده شده که کودک ناشنوا شده است.
•    آبله مرغان: این بیماری بسیار بسیار مسری است و باعث تب، بثورات خارش دار و ناراحت کننده میشود. حدود 2 درصد از نوزادان زنانی که در طول 5 ماه اول بارداری دچار آبله مرغان میشوند با نقص هنگام تولد به دنیا می‌آیند. اگر آزمایش خون نشان دهد که شما نسبت به آبله مرغان ایمن نیستید باید دو دوز از آن را در 4 تا 8 هفته دریافت کنید.
•    هپاتیت B: این واکسن را می‌توانید در زمان بارداری هم دریافت کنید. هپاتیت B یک عفونت ویروسی است که باعث التهاب کبد، تهوع، خستگی و زردی می‌شود. در برخی از موارد هم ممکن است بیماری مزمن کبدی یا سرطان کبد را به دنبال داشته باشد. از آنجا که یک زن باردار مبتلا می‌تواند این بیماری را به نوزاد منتقل کند توصیه می‌شود در طول بارداری حتما مادر از این نظر آزمایش شود. اداره پیشگیری از بیماری‌ها پیشنهاد می‌کند تمام زنان باردار برای هپاتیت B بررسی شوند چون ممکن است مبتلا باشند ولی هیچ علامتی نداشته باشند.
•    واکسن HPV (ویروس پاپیلومای ویروسی): اگر زیر 26 سال دارید از پزشک درباره دریافت این واکسن سوال کنید. این واکسن به محافظت در برابر زگیل تناسلی و سرطان گردن رحم کمک می‌کند. اگر بخواهید این واکسن  را بزنید باید بدانید که آن را در سه دوز باید دریافت کنید.
•    واکسن پنوموکوک: اگر مبتلا به بیماری مانند دیابت یا بیماری کبدی باشید پزشک این واکسن را تجویز میکند که در برابر اشکالی از انواع پنومونی محافظت میکند.
•    واکسن آنفلوآنزا: این واکسن می‌تواند از بیماریهای جدی مادر طی دوران بارداری جلوگیری کند. البته می‌توانید این واکسن را در دوران بارداری نیز دریافت کنید.

 

منبع: نی نی بان 

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.