شناسایی216 نابینا و کم‌بینا در قوچان

ناصر نیک‌افشار،رئیس اداره بهزیستی قوچان از شناسایی 216 کم‌بینا و نابینا در این شهرستان خبر داد که 135 نفر آن‌ها در روستا و 81 نفر در سطح شهر زندگی می‌کنند.

به گزارش کودک پرس  ناصر نیک‌افشاردر نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن جلسات بهزیستی این شهرستان بابیان اینکه ۲۴ مهر روز جهانی نابینایان و عصای سفید نام‌گذاری شده است، اظهار داشت: هرسال دومین پنجشنبه اکتبر به این روز اختصاص پیدا کرده که برای نخستین بار امسال به نام روز جهانی بینایی نام‌گذاری شده است و بیشتر تمرکز روی پیشگیری از اختلالات بینایی و بیماری‌های منجر به این موضوع می‌باشد.

رئیس اداره بهزیستی قوچان با تأکید بر اینکه مشکلات بینایی روی توسعه جوامع تأثیر می‌گذارد، تصریح کرد: به‌طور تقریبی آمار افرادی که اختلالات کم بینایی و نابینایی دارند و در این شهرستان به ثبت رسیده ۲۱۶ نفر است که ۱۳۵ نفر آن‌ها در سطح روستا و ۸۱ نفر در حوزه شهری حضور دارند.

رئیس اداره بهزیستی قوچان با یادآوری این موضوع که یکی از مواردی که موجب شده تعداد نابیناها کمتر شود بحث غربالگری است، افزود: طی استقرار دستگاهی پیشرفته، شهرستان مورد پوشش ۱۰۰ درصدی قرارگرفته است که طی شش ماه گذشته ۲ هزار و ۱۰۰ کودک زیر شش سال غربالگری و معاینه چشم شدند.

نیک افشار با اشاره به اینکه حدود ۲۰ میلیون ریال کمک برای خرید عینک به کودکان نیازمند از ابتدای سال تاکنون پرداخت شده است، عنوان کرد: ۴۹ نفر منتظر نظر کمیسیون پزشکی برای تأییدیه کم بینایی یا نابینایی هستند که در صورت تأیید تعداد افراد نابینا و کم‌بینا در این شهرستان به ۲۶۵ نفر خواهد رسید.

منبع:  فارس