افزایش نرخ فقر در میان کودکان اسپانیایی

 در گزارشی که سازمان «کودکان را نجات دهید» به مناسبت روز بین المللی مبارزه با فقر منتشر کرد، افزایش نرخ فقر در میان کودکان اسپانیایی را محکوم کرده است. 

به گزارش خبرنگارکودک پرس  سازمان بین المللی غیردولتی «کودکان را نجات دهید» اعلام کرد فقط در مدت یک سال، تعدادکودکانی که در وضعیت فقر شدید در اسپانیا زندگی می کنند تا ۸۰ هزار نفر افزایش یافته است.

سازمان مذکور اعلام کرد اکنون یک میلیون و ۳۸۸ هزار و ۴۷۴ کودک اسپانیایی از فقر رنج می برند که این رقم ۱۶٫۷ درصد از جمعیت کودکان این کشور اروپایی را شامل می شود.
این کودکان در خانوارهایی با کمتر از ۴۰ درصد متوسط درآمد و با درآمد سالانه ۹ هزار یورو برای کل خانواده زندگی می کنند.
بر اساس گزارش این سازمان، فقر با شاخص محرومیت مادی و بر اساس آمارهای گردآوری شده بین سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی ارزیابی می شود.
این طبقه بندی در میان سایر شاخص ها، شامل تاخیر در دریافت دستمزدها یا قدرت خرید مسکن، ناتوانی در استفاده از وسایل گرمایشی در منزل مسکونی و ناتوانی در مواجهه با هزینه های مالی غیرمنتظره یا تهیه غذا با استفاده از محصولات گوشتی است.
در اسپانیا، ۷۵۶ هزار و ۵۹۴ کودک شامل ۹٫۱ درصد از جمعیت کودکان در خانه های مسکونی زندگی می کنند که از دستکم ۴ مورد از چنین شاخص هایی محروم هستند.
شبکه اروپایی مبارزه با فقر (EAPN)  اعلام کرد بیش از ۱۳٫۳ شامل ۲۸٫۶ درصد از جمعیت اسپانیا با خطر انزوای اجتماعی و فقر مواجه هستند.
طبق گزارش سال ۲۰۱۵ این شبکه در این میان، ۳٫۵ میلیون نفر با اوضاع اقتصادی بسیار بغرنج و درآمد کمتر از ۴٫۵۰۰ یورو زندگی می کنند.
تعداد کلی جمعیت فقیر اسپانیا در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۰٫۶ درصد معادل ۳۲۲ هزار و ۶۵۸ نفر است که در مقایسه با سال ۲۰۱۴، کاهش یافته است. این رقم با این حال حدود ۴ درصد بیشتر از شاخص فقر در سال ۲۰۰۹ است. در این سال تعداد افرادی که در اسپانیا با خطر فقر مواجه بودند، ۱۱ میلیون و ۵۴۶ هزار و ۲۱۴ نفر برآورد شد.
شبکه اروپایی مبارزه با فقر همچنین اعلام کرد که اسپانیا بی عدالت ترین کشور در اتحادیه اروپا پس از رومانی و صربستان است.