موقعیت فعلی شما : خانه/دسته بندی نشده
777
۱۹ مرداد ۱۳۹۵

نظر حضرت آیت الله خامنه ای درباره فیلم «بابا لنگ‌ دراز»

محسن چینی فروشان: در مورد آثار ادبی و هنری رهبر انقلاب تعبیر استحکام را به کار می‌برد که به فرم و محتوا معطوف است.

به گزارش کودک پرس  محسن چینی‌فروشان از مدیران سابق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه هیچ کس مانند رهبر معظم انقلاب به حوزه کودک و نوجوانان توجه ندارد، گفت: حتی این توجه در سخنان متولیان فرهنگی کشور نیز به چشم نمی‌آید. ایشان پیگیر اوضاع نویسندگان این حوزه بودند و به تولیدات اهمیت می‌دادند و به مراکزی که در حوزه کودک و نوجوان کار می‌کردند توجه داشتند و کانون و مجلات رشد را مورد بررسی قرار دادند و پیگیر فعالیت‌های آنها بودند.

وی افزود: در مورد آثار ادبی و هنری رهبر انقلاب تعبیر استحکام را به کار می‌برد که به فرم و محتوا معطوف است. ایشان بر این باورند که هنوز کاری که شایسته انقلاب اسلامی باشد در حوزه کودک و نوجوان تولید نشده است. ایشان تولید خنثی را مضر می‌داند و به تولید اسلامی و انقلابی تأکید دارد و روی فرهنگ اهتمام ویژه‌ای دارد.
چینی‌فروشان با اشاره به تولید عروسک‌های دارا و سارا، گفت: پس از تولید این عروسک‌ها خدمت ایشان رسیدیم و ایشان فرمودند مراد ما از تولید فرهنگ این است. سال 74 در دیداری ایشان فرمودند تاریخ انقلاب مسأله مهمی است که باید برای نسل نوجوان تبیین شود. ایشان در جزئیات نیز نظر می‌دهند و به مسأله روی جلد و کاغذ تأکید دارد که جلد عالی باشد اما کاغذ معمولی زیرا معتقدند جلد عالی مخاطب را جذب می‌کند.
این کارشناس فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش، گفت: در دیداری رهبر انقلاب فرمودند فیلم بابا لنگ‌ دراز را بیاورید من ببینم چون داستان آن را در گذشته خوانده‌ام و می‌خواهم فیلم آن را نیز ببینم. این فیلم یک فیلم سالم است ولی با رویکردی آمریکایی یعنی شما پرچم آمریکا را در تمام صحنه‌ها می‌بینید و ما اگر تمام وقت خود را صرف چنین کاری کنیم موفق بوده‌ایم. همچنین ایشان در مورد کتاب «تن تن و سندباد» در دیداری با حضور آقای میرکیانی فرموده بودند کتاب «تن تن و سندباد» خیلی خوب بود و حرف‌هایی که در مورد تهاجم فرهنگی داشتم را این کتاب گفته بود.
*ادبیات بدون آرمان ادبیات نیست
محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در این نشست، گفت: ما امروز مدعی هستیم که صاحب مکتب ادبی انقلاب اسلامی شده‌ایم که معمار اصلی آن رهبر معظم انقلاب اسلامی است در دیداری که در اردیبهشت 92 به محضر ایشان رفته بودیم فرمودند که شما کشور را از ادبیات وارداتی بی‌نیاز کردید. ایشان آثار هنرمندان را تحسین می‌کنند که برخی از آ‌نها تاکنون منتشر شده است البته تشویق‌های ایشان ویژه هنرمندان است و تذکرات برای مدیران است که من نیز از این تذکرات بی‌نصیب نبودم. همچنین در حوزه سینما ایشان توجه به آثار تولید شده دارند که برای مثال کار «یک حبه قند» را ستایش کردند.
وی افزود: ما یک دوره خیلی خوب در ادبیات کودک و نوجوان پس از انقلاب داشته‌ایم که به واقع در خدمت فرهنگ انقلابی بوده است ولی این روند ادامه پیدا نکرد و از یک دوره‌ای رو به افول گذاشت که خود بخشی از آن ناشی از سیاست‌های توسعه‌ای در دهه 70 بوده که فرهنگ نیز از آن بی‌نصیب نماند.
رئیس حوزه هنری گفت: در سند چشم‌انداز 1404 انتظاری که از ادبیات می‌رود این است که مردمی مؤمن، فعال، ایثارگر و برخوردار از روحیه اسلامی و انقلابی داشته باشیم که این اتفاقات را ادبیات می‌تواند رقم بزند اما ادبیات ترجمه‌ای مغایر با فرهنگ ما است.
او در پایان گفت: محمد میرکیانی در رمان «تن تن و سندباد» دو جهان را کنار هم قرار داده و مخاطب ایرانی به آن گرایش پیدا خواهد کرد، جهان رمان میرکیانی یک جهان توحیدی است و بر این باورم که ادبیات بدون آرمان ادبیات نیست.
*زمینه فراهم باشد ناشران تالیف را به ترجمه ترجیح می‌دهند
محسن پرویز معاون فرهنگی وزیر ارشاد در دولت نهم و سخنگوی انجمن قلم با اشاره به بسترهای مورد نیاز در حوزه ادبیات، گفت: اگر زمینه فراهم باشد ناشران ترجیح می‌دهند که به تألیف توجه کنند و کمتر ترجمه کنند در این زمینه باید نگاه کلان را اصلاح کرد و نوع حمایت‌ها را به گونه‌ای قرار داد تا ناشران به تولید آثار متعهد رغبت کنند.
وی افزود: 17 سال پیش در مورد کتاب «تن تن و سندباد» با آقای میرکیانی گفت‌وگویی انجام دادم و در کنار نکاتی که خودم نوشتم در روزنامه ایران منتشر شد. بعضی از تألیفات مورد کم‌توجهی قرار گرفته و حتماً باید یک بزرگی به آن توجه نشان دهد تا ما به آن اثر توجه کنیم. در حالی که حاضران در این جلسه نیز آثار خوبی دارند و این گنج‌ها را ما زیر خاک گذاشتیم و به آنها بی‌توجه هستیم.
سخنگوی انجمن قلم، گفت: فضای ادبیات کودک و نوجوان به طور کلی سالم است و در اینجا نگاهمان به کلان حوزه است که پس از انقلاب اسلامی پایه‌گذاری شده و این فضای سالم تجربه‌پذیر است. توجه ناشران متعهد را نیز به این مسأله جلب می‌کنم که آثار خوب را بین‌المللی کنند و آنها را به مخاطبان خارجی معرفی کنیم.
*رهبر انقلاب در مورد ادبیات کودک نظرات بسیاری دارند
علیرضا مختارپور مدیر مؤسسه پژوهشی انقلاب اسلامی در این نشست با تشکر از شرکت‌کنندگان، گفت: به اذن و اجازه رهبر انقلاب برخی یادداشت‌های مختلف از ایشان بر کتاب‌ها منتشر شد، رهبر انقلاب از پیش از پیروزی انقلاب اگر کتابی را می‌خواندند یادداشتی بر حاشیه کتاب می‌نوشتند که بیانگر دیدگاه یا احساس ایشان بود که بعد از دفاع مقدس حجم زیادی از مطالعه ایشان به کتاب‌های دفاع مقدس اختصاص داده شد.
وی افزود: از سال گذشته اجازه گرفته شد تا یادداشت کتاب‌های غیردفاع مقدسی ایشان نیز منتشر شود که امروز یکی دیگر از این یادداشت‌ها منتشر خواهد شد. در مورد ادبیات کودک رهبر معظم انقلاب نظرات بسیاری داده‌اند.
*تلاش در عرصه کودک کار کودکانه نیست
محمد میرکیانی نویسنده رمان «تن تن و سندباد» در پایان این مراسم، گفت: از بزرگواری و محبت مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم و جایگاه فرهنگی ایشان دست نیافتنی‌تر از آن است که بخواهم پیرامون آن حرف بزنم. تصورم این است که آنچه معظم‌له فرمودند بسیار بزرگتر از کار من است، تلاش من ناچیز بوده و معظم‌له بزرگوارانه محبت فرمودند.
وی افزود: در اوایل دهه 70 تأکیدی که ایشان به تهاجم فرهنگی داشتند به واسطه فعالیت در صدا و سیما با اسطوره‌ها آشنا شدم و بر اساس نیازی که احساس می‌شد این داستان نوشته شد.
میرکیانی گفت: جهان پس از جنگ جهانی دوم جهان به سوی یکسان‌سازی حرکت کرده و اگر خرده‌فرهنگ‌ها ایستادگی خود را از دست دهند دیگر اثری از آنها باقی نمی‌ماند. تمام اندیشه من این بود که در این کتاب ایستادگی فرهنگی را برای نوجوانان ترسیم کنم. در سال‌های اخیر در حوزه فکر و فرهنگ غیرمستقیم‌گویی جای خود را به پیام پنهان داده و در غرب این مسأله به شدت مورد توجه است. پیام پنهان این روزها به یک تمهید تبدیل شده است.
میرکیانی در پایان گفت: آنچه در این اثر اتفاق افتاد و خواننده امروزی از آن لذت می‌برد این است که برای مخاطب قصه گفتم و قهرمان‌ها را معرفی کردم و پیام پنهان را در این اثر به آینده واگذار می‌کنم. تلاش در عرصه کودک کار کودکانه نیست بلکه کار بزرگسالان است اما باید آن را درک کنیم تا یک اثر خوب تولید شود.
منبع:   تابناک
به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار