7122
۰۷ مهر ۱۳۹۵

ممانعت از تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی در رشته گرافیک

تعدادی از دانش آموزان افغانستانی شهرستان پاکدشت پس از ثبت‌نام در رشته گرافیک، در نخستین روز سال تحصیلی جدید با خبر «اجازه نداشتن برای تحصیل در رشته گرافیک» از سوی مدرسه مواجه شده اند

به گزارش کودک پرس    «هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند.» این دستوری بود که از سوی رهبر معظم انقلاب برای تحصیل دانش‌آموزان مهاجر افغانستانی در ایران ابلاغ شد.

اگرچه پس از دستور رهبر معظم انقلاب، آموزش‌وپرورش و وزارت کشور با برگزاری جلسات مختلف،‌ سازوکار ثبت‌نام دانش‌آموزان افغانستانی را ابلاغ کردند و آموزش‌وپروش سال گذشته موفق به جذب 46 هزار نفر از اتباع افغانستانی غیرقانونی شد اما برخی دانش‌آموزان مهاجر به دلیل تکمیل بودن ظرفیت مدارس از تحصیل بازماندند.

امسال نیز در راستای حمایت ایران از بحث تحصیل مهاجران مقرر شد شهریه تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی حذف و آنها نیز همانند دانش‌آموزان ایران درنظرگرفته شوند یعنی در بحث کمک‌های مردمی به مدرسه که مصوب انجمن اولیا و مربیان است مشارکت داشته باشند.

در حالی که این تصمیمات از سوی نهادهای بالادستی کشور اخذ شده است برخی مدارس و ادارات آموزش‌وپرورش با بی‌توجهی به این تصمیم، ثبت‌نام دانش‌آموزان افغانستانی را مشروط به دریافت شهریه کردند.

اخیراً نیز جمعی از دانش‌آموزان افغانستانی از اجازه ندادن به آنها برای ادامه تحصیل در رشته گرافیک خبر می‌دهند.

طبق اعلام این دانش‌آموزان، آنها برای تحصیل در رشته گرافیک در یکی از هنرستان‌های پاکدشت ثبت‌نام کرده بودند اما مدرسه در روز سوم مهرماه عذر دانش آموزان افغانستانی رشته گرافیک را خواست و به آنها اعلام کرد که صرفاً می‌توانند در رشته طراحی دوخت و طراحی فرش تحصیل کنند.

مدرسه نیز اعلام می‌کند که این موضوع به صورت بخشنامه به آنها ابلاغ شده است.

سیدمحسن حسینی مقدم مدیرکل دفتر آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای وزارت آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با تسنیم در این رابطه می‌گوید:‌ مسئول ثبت‌نام دانش‌آموزان افغانستانی مرکز امور بین‌الملل آموزش و پرورش است و در این بخشنامه در شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش رشته‌هایی در زمینه صنعت،‌کشاورزی،‌ هنر و خدمات برای پذیرش دانش‌آموزان افغانستانی مشخص شده است.

وی می‌افزاید:‌ جلساتی میان آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های متولی مانند وزارت کار و وزارت کشور در حال برگزاری است تا برای افزایش ظرفیت پذیرش دانش‌آموزان افغانستانی مذاکره شود. در بخشنامه مشخص شده است در یک رشته خاص دانش‌آموزان افغانستانی تا 20 درصد می‌توانند ثبت‌نام کنند و این تصمیمات بر اساس مجموعه کارشناسی میان آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های متولی در زمینه مهاجران صورت گرفته است.

همچنین آذرکیش مدیرکل دفتر آموزش کاردانش وزارت آموزش‌وپرورش به تسنیم می‌گوید: رشته گرافیک جزو رشته‌هایی است که شورای عالی آموزش‌وپرورش مصوب کرده در هنرستان‌های وابسته که تحت پوشش وزارت ارشاد و سایر وزارتخانه‌هاست توسعه یابد و ممکن است علت عدم ثبت‌نام از دانش‌آموزان این باشد.

وی می‌افزاید: دانش‌آموزان افغانستانی می‌توانند در رشته‌هایی همچون نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی ساز جهانی، نمایش، نقاشی، امور دامی، زراعی و باغی، تربیت بدنی، صنایع دستی، معدن و طراحی دوخت در بخش فنی‌وحرفه‌ای و در رشته‌هایی همچون هتلداری، نقاشی ایرانی، کشت و دوزندگی در بخش کاردانش ثبت‌نام کنند.

آذرکیش با اشاره به اینکه در دستورالعمل ثبت‌نام اتبا افغانستانی درصد ورود آنها به هر یک از رشته‌ها مشخص شده است، می‌گوید:‌ این سهمیه‌بندی براساس تصمیمات مقامات مسئول در این رابطه انجام می‌شود و یک نوع سیاستگذاری است.

 

 

منبع:   تسنیم

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار