موقعیت فعلی شما : خانه/کودکان خاص/مقالات
6992
۰۶ تیر ۱۳۹۵

4 بیماری روماتیسمی در کودکان

علایم بیماری های روماتیسمی در کودکان، شبیه سرماخوردگی می باشد و همراه با تب، علایم تنفسی و درد استخوانی است.

به گزارش کودک پرس  دسته بزرگی از این بیماری ها ناشناخته اند. اما ژنتیک در ابتلای فرد به این بیماری ها نقش مهمی دارد. عوارض جدی بیماری های روماتیسمی اطفال عبارتند از : تخریب مفاصل، اختلالات بینایی و معلولیت. بیماری های روماتیسمی، اگر به موقع تشخیص داده نشوند، کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند و هزینه زیادی به سیستم بهداشتی تحمیل می کنند.

 

1) تب روماتیسمی

تب‌ روماتیسمی‌ یک‌ عارضه‌ التهابی‌ عفونت‌ با باکتری استرپتوکوک‌ می باشد که‌ بسیاری‌ از اعضای‌ بدن‌، به‌خصوص‌ مفاصل‌ و قلب‌ را درگیر می‌سازد. عفونت‌های‌ استرپتوکوکی‌ مسری‌ است،‌ ولی‌ تب‌ روماتیسمی‌ حالت‌ مسری‌ ندارد. تب روماتیسمی از بیماری های التهابی خطرناکی است که به دنبال گلودردهای چرکی درمان نشده و یا به صورت ناقص درمان شده رخ می دهد. طبق آمارها فقط 3 درصد گلودردهای چرکی به تب روماتیسمی منجر می شود. مهم ترین عضو درگیر در این بیماری دریچه های قلبی است که ممکن است متحمل ضایعات غیرقابل برگشت شود. تشخیص به موقع تب روماتیسمی باعث می شود تا 90 درصد از عوارض قلبی بیماری پیشگیری کنیم و فرد زندگی عادی داشته باشد. تب روماتیسمی حاد در کودکان رخ می دهد و اوج سنی وقوع آن بین سنین 5 تا 15 سالگی است. با وجود این، در بزرگسالان نیز احتمال بروز آن منتفی نیست و اکثر حمله های آن در پایان دهه دوم و شروع دهه سوم عمر رخ می دهد. شرایط بد اجتماعی و اقتصادی، تراکم جمعیت و استانداردهای پایین بهداشتی از عوامل مستعدکننده شیوع این بیماری هستند.

 

 2) واسکولیت

واسکولیت به معنای التهاب عروق است و دسته ای از بیماری های روماتیسمی با این علامت شناخته می شوند. واسکولیت در عروق کوچک، یا در عروق متوسط مثل عروقی که کار خون رسانی به عضلات را انجام می دهند، یا در عروق بزرگ مثل عروقی که از قلب خارج می شوند، رخ می دهد. در کودکان، واسکولیت عروق کوچک شایع تر است. در بیماری منوخ یا پورپورا، شاهد واسکولیت عروق کوچک هستیم که در کودکان 5 تا 12 سال شایع تر است.

 

علائم واسکولیت

– این بیماری علایم عمومی شبیه سرماخوردگی دارد.

– درد مفاصل و ضایعات پوستی در اندام تحتانی روی ساق پا و ران ها که برجسته تر از سطح پوست است.

– گاهی ورم مفاصل بزرگ اندام تحتانی مثل زانو یا مچ پا مشاهده می شود و ممکن است مفاصل دست یا آرنج را درگیر کند.

– علایم گوارشی مثل دل درد که گاهی گذرا و گاه شدید و همراه با تهوع و استفراغ است و ممکن است اسهال و خونریزی گوارشی را به همراه داشته باشد.

– در مواردی کلیه درگیر و خون در ادرار مشاهده می شود.

 

تشخیص واسکولیت

گرفتن شرح حال از بیمار و معاینه بالینی وی در تشخیص بیماری کمک می کند. این بیماری با آزمایش خون از دیگر بیماری های خطرناک خونی افتراق داده می شود. پلاکت خون این دسته از کودکان طبیعی است، در صورتی که در کودکان مبتلا به سرطان خون که علایم شبیه این بیماری را دارند، پلاکت خون پایین می آید.

 

درمان واسکولیت

داروهایی مثل آسپیرین، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی و ایبوپروفن توسط پزشک تجویز می شود. اگر بیماری با این داروها کنترل نشد، از داروی کورتیکواستروئید یا کورتون استفاده می شود. البته کورتون ممکن است در رشد کودک اختلال ایجاد کند و باید با دقت بسیار زیادی تجویز شود.

 

3) کاواساکی

یکی دیگر از بیماری های روماتیسمی، بیماری «کاواساکی» است که در 80 درصد موارد در سنین 2 تا 4 سالگی بروز می کند. علت این بیماری ناشناخته است، اما به نظر می رسد یک عامل عفونی در بروز آن نقش داشته باشد. کاواساکی در کشورهای آسیایی و ژاپن شایع تر است.

 

علایم کاواساکی

– شبیه سرماخوردگی است و با عفونت تنفسی همراه است.

– با عفونت روده ای و علایمی مثل دل درد، اسهال و تب خود را نشان می دهد.

– مخاط دهان کودک قرمز می شود و به رنگ توت فرنگی درمی آید (شکل مقابل).

– لب ها و چشم ها گلگون و بسیار قرمز است.

– روی دست ها و پاها ضایعات قرمز رنگ دیده می شود و گاه حالت پوسته ریزی پیدا می کند.

– درد و ورم مفاصل : مفصل تخریب نمی شود و یا تغییر شکل پیدا نمی کند، اما حرکت مفاصل با درد همراه است.

– در برخی، غدد لنفاوی بزرگ می شود.

– درگیر شدن عروق کرونر: این عروق، خون رسانی به عضله قلب را به عهده دارد. عوارض عروقی در هفته سوم و چهارم بروز پیدا می کند و زمانی که علایم بیماری تخفیف پیدا کرد، قلب باید تحت نظر باشد.

 

درمان کاواساکی

تزریق ایمونوگلوبولین، آسپرین هم درمان مناسبی است که به صورت همزمان تجویز می شود.

 

4) آرتریت روماتوئید در کودکان

آرتریت روماتوئید در کودکان تحت عنوان «روماتیسم جوانان» شناخته می شود. این بیماری، همان طور که در بزرگسالان به تخریب مفصل منجر می شود در کودکان هم به تخریب مفصل و اختلال رشد منجر شود. این بیماری به طور کلی در کودکان 2 تا 4 سال شایع است، ولی گاهی در سنین پایین تر یا بالاتر مشاهده می شود. در این شکل از روماتیسم، درگیری قلبی شایع نیست. این بیماری در برخی موارد به اختلال رشد منجر می شود، زیرا خود بیماری به مفاصل حمله می کند و از طرفی درمان هایی که ارائه می شود ممکن است به اختلال رشد بینجامد.

 

 

 

 

منبع:        تبیان

 

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار