5588
۲۷ شهریور ۱۳۹۵

طرح شیوع اختلالات روانپزشکی کودکان ونوجوانان درخراسان شمالی اجرا می شود

دکتر کاوه حجت رئیس مرکز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: طرح ملی شیوع اختلالات روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان استان هم‌زمان با ۳۱ استان کشور اجرا می‌شود.

به گزارش کودک پرس  دکتر کاوه حجت گفت: برای اجرای این طرح از کارشناسان ارشد روانشناسی بالینی برای مصاحبه و پرسشگری از خانواده‌ها استفاده می‌شود.

حجت بیان داشت: پیش‌بینی می‌شود طرح ملی شیوع اختلالات روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان از ابتدای مهر به مدت سه ماه اجرا شود.

وی بابیان اینکه در این طرح ملی غربالگری انواع اختلالات روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان نظیر بیش فعالی، اختلالات اضطرابی، افسردگی و سوءمصرف مواد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد افزود: یک هزار خانواده در قالب یک هزار کودک و دو هزار خانواده مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

رئیس مرکز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی استان تصریح کرد: در این طرح ۱۰ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و یک روان‌پزشک فعالیت می‌کنند.

حجت بابیان اینکه این طرح برای نخستین بار در خراسان شمالی انجام می‌شود، هدف آن را غربالگری و ارزیابی اختلالات روان‌پزشکی در کودکان و نوجوانان و ارتقای سلامت روان جامعه اعلام کرد.

وی اضافه کرد: همچنین از دیگر اهداف اجرای این طرح، ارزیابی خصوصیات شخصیتی والدین از طریق تکمیل یک پرسشنامه، ارزیابی سبک زندگی خانواده و سرمایه اجتماعی است.

رئیس مرکز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به نحوه اجرای این طرح گفت: برای اجرای این طرح پنج گروه دو نفره در قالب یک روانشناس آقا و خانم با مراجعه به منازل خانواده‌ها و ارائه کارت شناسایی معتبر و مجوز از نیروی انتظامی و فرمانداری اقدام به ارزیابی و سنجش می‌کنند.

منبع:    مهر

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار