4151
۱۵ شهریور ۱۳۹۵

انجمن فرهنگی ناشران کودک به نمایشگاه فرانکفورت نمی‌رود

انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان امسال قصد ندارد تا به عنوان یکی از تشکل‌های نشر آنهم در حوزه تخصصی کتاب کودک ناشران ایرانی را در نمایشگاه کتاب فرانکفورت همراهی کند.

به گزارش کودک پرس    به نظر می‌رسد این انجمن بنا بر تصمیم هیئت مدیره تاکنون برای حضور در شصت‌وهشتمین نمایشگاه اعلام آمادگی نکرده و شاید هم در مورد نحوه حضور در بخش کودک غرفه ایران با موسسه نمایشگاه‌ها به توافق نرسیده است. هرچه هست که انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان برای این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت هیچ فعالیتی را انجام نداده و حتی جمع‌آوری و انتخاب کتاب‌ را نیز آغاز نکرده است.

امیرمسعود شهرام‌نیا (مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران) درباره چرایی عدم حضور انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان در نمایشگاه امسال کتاب فرانکفورت گفت: در مورد چرایی عدم شرکت خود دوستان انجمن ناشران کودک و نوجوان باید نظر بدهند اما در مورد کلیت شرایطی که هم برای این دوستان مدنظر بود و هم تجربیاتی که موسسه نمایشگاه‌ها در سال‌های اخیر کسب کرده؛ به این جمع‌بندی رسیدیم که امسال از دوستان یکی از تشکل‌ها برای مدیریت غرفه کودک و نوجوان ایران کمک بگیریم. به همین دلیل هم قسمتی از غرفه بخش کودک در اختیار ناشرانی است که تمایل داشتند به‌صورت مستقیم در شصت‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت حضور داشته باشند. یعنی برای اولین بار شبیه غرفه ملی ایران و بخش بزرگسال کانترهایی را به صورت مجرا به ناشران درخواست دهنده اختصاص داده‌ایم که تاکنون 6 ناشر مستقل به صورت قطعی در بخش کودک و نوجوان شرکت می‌کنند. مدیریت عمومی غرفه و مسئولیت تنظیم قرارهای ملاقات نیز به عهده انجمن نویسندگان کودک و نوجوان سپرده شده است.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران افزود: امسال وضعیت بسیار مطلوبی در بخش کودک و نوجوان خواهیم داشت. چراکه هم نویسنده خوب کودک و نوجوان آقای فرهاد حسن‌زاده در این غرفه حضور دارد و هم برخی از ناشرین به نمایندگی از خودشان نویسندگان، تصویرگران و مترجمان خوبی از حوزه کودک و نوجوان را به شصت‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت اعزام می‌کنند. به عنوان مثال تا جایی که بنده اطلاع دارم قرار است آقای مصطفی رحماندوست نیز از طرف انتشارات امیرکبیر به فرانکفورت دعوت شوند. از طرف انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نیز نویسنده دیگری به عنوان مدیر غرفه در فرانکفورت حاضر خواهند بود. همچنین احتمالا یکی از نویسندگان کودک و نوجوان ساکن اروپا نیز به عنوان مترجم در غرفه کودک و نوجوان ایران حضور دارد. درمورد دیگر ناشران حاضر در غرفه کودک و نوجوان نیز اقدامات بسیار خوبی برنامه‌ریزی شده‌ است. به گمانم امسال حضور پررنگ و فعالی در بخش کودک و نوجوان نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت خواهیم داشت.

او هچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی انتخاب انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای مدیریت غرفه بخش کودک در نمایشگاه فرانکفورت اظهار داشت: طبیعا در این سال‌ها از تجربیات دوستانمان در انجمن‌های مختلفی مثل انجمن ناشران کودک و نوجوان یا انجمن تصویرگران کودک و نوجوان البته مشخصا برای نمایشگاه کتاب بلونیا کمک گرفته‌ایم. درواقع سعی داریم از ظرفیت‌های تمام تشکل‌های فعال در عرصه نشر استفاده کنیم. البته مجموعه موسسه نمایشگاه‌ها از یکی دوسال قبل ابزار علاقه و امیدواری کرده که ترکیبی از تمام تشکل‌های فعال حوزه کودک در قالب مثلا کنسرسیوم شکل بگیرد که بنا به هر دلیلی تاکنون امکان‌پذیر نشده است. اگر چنین اتفاقی بیفتد می‌توانیم از ظرفیت تمامی تشکل‌ها که مطمئنا هر کدام نقاط مثبت خود را دارند؛ استفاده کنیم. هرکدام از انجمن‌های نویسندگان کودک و نوجوان، تصویرگران کودک و نوجوان و ناشران کودک و نوجوان ارتباطات و امکاناتی را فراهم می‌کنند که قطعا می‌تواند برای نشر کودک و نوجوان کشور مفید باشد.

شهرام‌نیا در پایان تاکید کرد: ما حتی امسال اعلام آمادگی کردیم تا شرایطی مثل غرفه ملی را برای بخش کودک و نوجوان فراهم کنیم تا امکان همکاری و تعامل تمام تشکل‌های فعال در حوزه کودک مهیا شود. با این وجود مشکل محدودیت فضای بخش کودک عملا چنین امکانی را به صورت مطلوب در اختیار ما نمی‌گذارد. ان‌شاءالله بنا داریم در نمایشگاه کتاب بلونیا این شرایط را محقق کنیم. در نهایت اعضای انجمن ناشران کودک و نوجوان در نمایشگاه فرانکفورت حضور خواهند داشت و این مسئله به معنی قطع ارتباط انجمن با موسسه نمایشگاه‌ها نیست. قطعا این همکاری‌ها هم در فرصت‌ها آینده و هم در نمایشگاه فرانکفورت ادامه خواهد داشت.

منبع:    ایلنا

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار