3952
۱۴ شهریور ۱۳۹۵

اقدام هوشمندانه ارائه طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی

شبکه یاری کودکان کار و خیابان در این بیانیه حمایت خود را از طرح رضا شیران خراسانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مبنی بر ارایه طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی به مجلس شورای اسلامی و تصویب یک فوریتی آن را از طرف اکثر نمایندگان مجلس،اقدامی هوشمندانه و ضروری دانست.
به گزارش کودک پرس    نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روز چهارشنبه دهم شهریور ماه 1395 با یک فوریت طرح اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی جزییات آن تکلیف تابعیت فرزندان با مادر ایرانی و پدر غیرایرانی مشخص می‎شود.
در ادامه این بیانیه آمده است:در صورت تصویب این طرح،حدود یک میلیون کودک و نوجوان از حقوق و وظایف خود برخوردار می شوند و مادران را مورد حمایت قانونی قرار می دهد.
در پایان این بیانیه آمده است: انجمن های عضو شبکه یاری کودکان کار، مراتب سپاس و امتنان خود را از این اقدام پر ثمر اعلام می دارند و امیدوارند طرح ها و لوایح ارایه شده به مجلس شورای اسلامی از جمله لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان و لایحه الحاقیه پروتکل کنوانسیون حقوق کودک در موضوع عدم مداخله کودکان در مخاصمات مسلحانه نیز با تلاش و پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب شود.
به گزارش ایرنا، در جلسه علنی روز چهارشنبه دهم شهریور ماه جاری مجلس شورای اسلامی ، نمایندگان با 120 رای موافق، 36 رای مخالف، 8 رای ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در مجلس با بررسی طرح اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت با قید یک فوریت موافقت کردند.
رضا شیران خراسانی نماینده مشهد به عنوان یکی از طراحان این طرح در این جلسه علنی گفت: در حال حاضر تعدادی از زنان ایرانی به طور عمده از طبقه مستضعف و محروم با مردان غیرایرانی به صورت شرعی ازدواج کرده که حاضل ازدواج آنها فرزندانی است که هنوز تکلیف تابعیت آنها مشخص نشده است.
وی افزود: هنوز آمار دقیقی از تعداد این فرزندان با مادران ایرانی و پدران غیرایرانی وجود ندارد اما پیش بینی ها و آمار غیررسمی حکایت از وجود حدود یک میلیون نفر بدون سند هویتی دارد.
نماینده مردم مشهد تاکید کرد مشخص نبودن حقوق و تکالیف این افراد محرومیت ها و آسیب های جدی به خصوص برای فرزندان دختر به وجود آورده که می توان با این طرح جلوی این مشکل را گرفت.
به گفته وی، این جوانان برای انتخاب شغل و ازدواج دچار مشکل هستند و حالت سرگردان در جامعه دارند و متاسفانه کسی آنها را به رسمیت نمی شناسد.
منبع:    ایرنا
به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار