۱۰ کودک مبتلا به اوتیسم در خراسان‌شمالی شناسایی شدند

رئیس آموزش و پرورش استثنایی خراسان‌شمالی گفت: ۱۰ کودک مبتلا به اوتیسم در خراسان شمالی شناسایی شد.

به گزارش کودک پرس ، علی متقیان رئیس آموزش و پرورش استثنایی خراسان‌شمالی، اظهارکرد: برخی از کودکان در دوران رشد پیشرفت هایی نداشته و منزوی به نظر می رسند و روش‌های برقراری ارتباط را یاد نگرفته و نسبت به محیط اطراف خود بی اعتنا بوده و نمی توانند مهارتهای جدید را فرا بگیرند در این صورت این کودکان دچار اختلال اتیسم هستند.

وی با بیان اینکه نقص شدید در ارتباط اجتماعی و حرکات محدود و تکراری دو ویژگی اصلی کودکان دارای اختلال طیف اتیسم است، گفت: کودکان دارای اختلال اتیسم براساس نوع تشخیص و سطح شدت هم می توانند در مدارس استثنایی و هم مدارس عادی تحصیل کنند.

متقیان با اشاره به شناسایی ۱۰ کودک مبتلا به اتیسم در استان، یادآورشد: در خراسان شمالی تاکنون برای این گروه از دانش آموزان فعالیت های قابل تاملی صورت نگرفته است و این در حالیست که با توجه به شناسایی ۱۰ کودک دچار این اختلال در سال تحصیلی جاری برنامه ریزی جهت آموزش معلمان و تجهیز کلاس های ویژه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه شناسایی سریع یکی از عناصر کلیدی در درمان این کودکان است و اگر شناسایی صورت نگیرد درمان بسیار سخت خواهد بود، خاطرنشان کرد: بسیاری از کودکان اتیسم دارای سطح و شدت پایین تر در مدارس عادی پراکنده اند که برای دریافت خدمات تخصصی همیاری مدارس با آموزش و پرورش استثنایی لازم است.

 

منبع: ایکنا