اجرای طرح غربالگری شنوایی برای ۱۷هزار کودک مازندرانی

مدیر کل بهزیستی مازندران از غربالگری شنوایی ۱۷ هزار کودک مازندرانی در ۶ ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش کودک پرس ، سید سعید آرام در نشست کارگاه منطقه ای غربالگری تشخیص مداخله به هنگام شنوایی نوزادان و شیرخوارگان در ساری، با تشریح اهمیت ضرورت غربالگری شنوایی نوزدان اظهار کرد:طرح تشخیص و مداخله به موقع اختلالات شنوایی در سن نوزادی از اهداف مهم بهزیستی به شمار می آید.

وی افزود: برنامه غربالگری در استان از سال ۸۴ در بیمارستان نیمه شعبان شهرستان ساری آغاز و بتدریج در سایر شهرستان ها ادامه یافت به طوریکه در حال حاضر همه شهرستان های مازندران تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند.

مدیر کل بهزیستی مازندران گفت: چند شهرستان کوچک و کم جمعیت و فاقد بیمارستان همچون کلاردشت، سیمرغ و عباس آباد نیز به شهرستان های همجوار مراجعه می کنند.

 

وی با اعلام اینکه به طور کلی تعداد پایگاه های غربالگری شنوایی استان ۲۳ مرکز است ،افزود: این پایگاه ها در بیمارستان هاو مراکز بهداشتی غربالگری هیپوتیروییدی و مطب ادیولوژیست ها و اداره بهزیستی شهرستان ها مستقر هستند.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی مازندران،گفت: در سال ۹۵ بیش از ۳۵ هزار مورد _معادل ۷۵ درصد_ موالید استان تحت آزمون شنوایی قرار گرفتند که ۶۶ مورد شناسایی شده و مداخلات طبی و توانبخشی انجام شد.

رحمانی ادامه داد: در شش ماه نخست سال ۹۶ حدود ۱۷ هزار نوزاد غربالگری شدند که حدود ۷۴درصد موالید استان در ۶ ماه نخست بوده است و از تعداد ۱۴۸۱ نوزاد ارجاع شده به مرحله AABR ،

۱۲۰۵ مورد مورد معادل ۸۱ درصد مراجعه کردند.

 

معاون بهزیستی مارندران در پایان، برگزاری جلسات آموزشی و توجیهی، نظارت مراکز غربالگری شنوایی، انعقاد قرارداد جهت ساخت انیمیشن، پیگیری کودکان شناسایی شده و بررسی وضعیت آنها، تهیه فیلم و کلیپ در خصوص شنوایی نوزادان، توزیع اعتبار جهت خرید ۱۲ دستگاه غربالگری شنوایی کودکان و پخش آن از شبکه استانی را از جمله اقدامات انجام شده در استان اعلام کرد.

 

منبع: ایلنا