29716
30 مهر 1396
فعالیت 400 پایگاه سلامت در طرح غربالگری بینایی

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به اینکه امسال بیش از ۷۸هزار کودک قمی در طرح غربالگری بینایی معاینه می شوند، گفت: ۴۰۰پایگاه سلامت در طرح غربالگری بینایی فعال هستند.

به گزارش کودک پرس، دکتر رضا سلیقه با عنوان طرح غربالگری بینایی(تنبلی چشم) با اشاره به اهداف سازمان بهزیستی استان قم، اظهار داشت: هدف کلی سازمان بهزیستی پیشگیری از معلولیت ها می باشد.

وی ادامه داد: در استان قم ۲۲ هزار نفر تحت حمایت سازمان هستند که اگر اقدامات پیشگیری بر روی این افراد انجام می گرفت نزدیک به ۵۰ درصد پیشگیری می شد.

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به اینکه۵۰درصد معلولیت ها اکتسابی است یعنی بر اثر سوانح و بیماری هاست، گفت: طرح های غربالگری و پیشگیری باید در اولویت قرار بگیرد.

وی افزود: برخی از کشورها با توجه به اینکه جمعیت بسیاری دارند اما تعداد افراد معلول در کشور آنها بسیار کم است که این مسئله به دلیل اقدامات پیشگیری در این حوزه ها می باشد.

وی عنوان داشت:دو هزار پانصد نفر کم بینا و نابینا در استان تحت پوشش داریم که ۱۱درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند که این موارد اگر در زمان طلایی خود شناسایی شود به راحتی درمان خواهند شد.

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به اینکه بینایی کودک تازه متولد شد به مرور زمان کامل می شود، خاطرنشان کرد: بهترین زمان شناسایی و درمان تنبلی چشم زیر ۶سال می باشد؛ این بیماری هیچ مشخصه ای ندارد و چشم فرد بیمار در ظاهر بسیار سالم است و خانواده ها متوجه آن نمی شوند اما بیماری به آرامی رشد می کند.

وی تاکید کرد: اگر این بیماری بعد از شش سال شناسایی شود فرد دچار نابینایی و یا کم بینایی خواهد شد به همین دلیل از یک آبان ماه در استان این طرح را اجرا خواهیم کرد.

سلیقه با اشاره به مراحل اجرای این طرح، گفت: این طرح در سه مرحله اجرا می شود که ابتدا کودک طبق آموزش هایی که به مربی مهد داده شده است معاینه می شود که در صورت مشکوک بودن به اترومتریست و در نهایت به پزشک ارجاع داده می شود.

وی در ادامه افزود: در مرحله اول فقط از خانواده ها دو هزار تومان دریافت می شود که تاکید کرده ایم در اگر خانواده ای این هزینه را هم نداشت سختگیری نشود و درصورت ارجاع کودک به مراحل بالاتر تمام خدمات حتی جراحی و عینک رایگان می باشد.

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به اینکه هدف پیشگیری است، بیان داشت:امسال تعداد کودکان ۳ تا ۶ سال در استان ۷۸۳۷۰ نفر می باشد که باید معاینه شوند و معمولا بالای ۸۰درصد به مراکز ما مراجعه می کنند.

وی افزود: در سطح شهر و روستا ۴۰۰ پایگاه سلامت دایر شده است که ۳ پایگاه دائمی و ۷۰ پایگاه ما سیار می باشند؛ برای مناطق روستایی این طرح کاملا رایگان می باشد و آن هزینه ۲هزار تومان هم دریافت نمی شود.

سلیقه با اشاره به اینکه در سال گذشته ۵۲هزار نفر معاینه شدند، ادامه داد: از این تعداد ۲۱۰۰ نفر مشکوک شناسایی شدند که به مراحل بالاتر ارجاع داده شدند که بیش از ۱۹۰۰ نفر مراجعه نمودند که در نهایت ۸۵۵ نفر مشکلات مختلف بینایی را داشتند که معاینه به سمت مراحل درمان پیش رفتند.

وی در ادامه با اشاره به طرح شنوایی، ابراز داشت: اگر کودکان در بحث شنوایی مشکلی داشته باشند ۹۰درصدآنها در ماه اول تولد درمان می شوند؛ در سال گذشته ۱۹ هزارکودک متولد شدند که مورد معاینه قرار گرفتند و ۴۰ کودک در این بحث شناسایی شدند تا از ناشنوایی پیشگیری شود.

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به اینکه باید بحث پیشگیری در جامعه فرهنگ شود، گفت: هر کودک ۳ تا ۶ سال باید هر سال یک بار در طرح غربالگری بینایی(تنبلی چشم) معاینه شود.

 

 

 

منبع:قم فردا

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین