2827
۰۶ خرداد ۱۳۹۵

تاثیر رژیم دوران بارداری در بیش فعالی کودک

یک مطالعه جدید نشان داد داشتن رژیم غذایی ناسالم در دوران بارداری می‌تواند بر احتمال ابتلای کودک به اختلال ای ـ دی ـ اچ ـ دی (بیش‌فعالی ـ کم‌توجهی) تاثیرگذار باشد.

به گزارش کودک پرس     محققان پی بردند یک رژیم غذایی پرچربی و پرقند می‌تواند بر عملکرد ژنی که IGF2 نامیده می‌شود تاثیر بگذارد. این ژن، رشد قسمت‌های مغزی جنین را که با اختلال بیش‌فعالی مرتبط هستند هدایت می‌کند.

محققان دانشگاه کالج لندن می‌گویند: این نتایج نشان می‌دهند داشتن یک رژیم غذایی سالم در دوران پیش از زایمان در نهایت می‌تواند علائم بیش فعالی و مشکلات رفتاری در کودکان را کاهش دهد. مطالعه انجام شده، نشان‌دهنده یک رابطه مستقیم علت و معلولی نیست و فقط وجود ارتباط میان رژیم غذایی مادر و مشکلات رفتاری کودک را نشان می‌دهد.

براساس نتایج این مطالعه، رژیم‌هایی که به میزان زیادی شامل غذاهای فرآوری شده و شیرینی‌های پخته هستند به شکل ویژه‌ای بر عملکرد ژنIGF2 تاثیر می‌گذارند. البته متغیرهای زیادی در این زمینه وجود دارند و ما نمی‌توانیم صد‌درصد از نتایج این مطالعه مطمئن باشیم. بیش فعالی می‌تواند به شکل ژنتیک نیز از مادر به فرزند منتقل شود و تغذیه مادر نقش کمی در این زمینه داشته باشد. مطالعه روی حیوانات نشان می‌دهد مواد غذایی که مادر در دوران بارداری مصرف می‌کند بر عملکرد ژن‌هایی که در رشد مغز نقش دارند تاثیر می‌گذارد. اما در مورد تاثیرات رژیم غذایی مادر بر رشد مغز جنین انسان یافته‌های کمی وجود دارد.

با این حال، محققان تاکید می‌کنند رژیم غذایی سالم در دوران بارداری بر رشد مناسب جنین تاثیرگذار هستند و مادر باید در مصرف مواد غذایی فرآوری شده و شیرینی‌ها تعادل را رعایت کند.

 

 

 

منبع:    جام جم آنلاین

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار