254200
۱۸ تیر ۱۴۰۳
سازمان بهزیستی

شناسایی ۱۱۵ کودک‌ کار جدید در خراسان‌رضوی

معاون امور اجتماعی بهزیستی خراسان ‌رضوی گفت: ۷۰ درصد کودکان کار در استان را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند.

به گزارش کودک پرس ، حمیده محدث افزود: در سه ماه نخست امسال ۱۱۵ کودک کار جدید در استان شناسایی شده‌اند که با احتساب پرونده‌های فعال از سال‌های گذشته هم اکنون بیش از هزار و ۱۰۰ کودک کار و خیابان از خدمات مراکز بهره‌مند می‌شوند.

وی ادامه داد: طبق بررسی های انجام شده ۳۰ درصد این شمار اتباع ایرانی و سایر آنها اتباع خارجی هستند.

معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی در خصوص تعداد و نوع مراکز فعال در حوزه کودکان کار و خیابان گفت: هم اکنون ۲ مرکز شبانه‌روزی و ۲ مرکز روزانه حمایتی- آموزشی کودک و خانواده در استان فعال است.

محدث افزود: تمامی کودکان کار و خیابان که توسط تیم‌های شناسایی و جذب یا از طریق نیروی انتظامی و سایر بخشها به مرکز غربالگری کودکان خیابانی ارجاع می شوند از خدمات این مراکز بهره‌مند خواهند بود.

وی اظهار کرد: در صورتی که حضور کودک در محیط خانواده توسط کارشناسان خطرناک یا آسیب‌زا تشخیص داده شود کودک را به مرکز شبانه‌روزی انتقال می دهند اما در غیر این صورت، کودک در حین حضور در محیط خانواده از خدمات حمایتی مراکز روزانه نیز بهره‌مند می‌ شود.

معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی با بیان این که ارائه خدمات در این مراکز شامل افراد زیر ۱۸ سال می‌شود ادامه داد: هم اکنون بیشترین فراوانی کودکان کار شناسایی شده مربوط به سنین ۱۲ تا ۱۴ سال است.

محدث افزود: در سال گذشته ۷۰ میلیارد ریال در حوزه کودکان کار و خیابان استان تخصیص اعتبار و جذب انجام شد که در زمینه هایی مانند حق الزحمه مراکز غیردولتی فعال، کمک هزینه‌ به خانواده‌های زیر پوشش شامل ودیعه مسکن، کمک هزینه اشتغال، تامین لوازم ضروری منزل و کمک هزینه معیشتی صرف شد.

وی با بیان این که اقدامات متعددی توسط مراکز بهزیستی در راستای توانمندسازی کودکان کار و خیابان و نیز خانواده‌های آنها انجام می‌گیرد اضافه کرد: پیگیری تحصیل کودکان، آموزش مهارت و حرفه‌آموزی کودکان بالای ۱۵ سال و اعضای خانواده آنها، پیگیری و حمایت وضعیت اشتغال اعضای خانواده، ارائه خدمات بهداشتی درمانی به کودکان و خانواده آنها، تامین بخشی از نیازهای معیشتی و لوازم ضروری مورد نیاز خانواده‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی اعم از سوادآموزی، دوره‌های هنری و مهارت‌های زندگی بخشی از خدماتی است که توسط مراکز بهزیستی به کودکان کار و خیابان ارائه می‌شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی گفت: سازمان بهزیستی تنها متولی رسیدگی به امور کودکان کار و خیابان نیست و بر اساس آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان و قانون حمایت از اطفال و نوجوانان، سازمان‌های بسیاری دارای وظیفه در حوزه کودکان کار و خیابان هستند.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار